לוח אירועים
יש כרגע 84 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
אפריל 2015
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

הצג את מאי

מאי 2015
אבגדהוש
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

ראש פינה - גיא אוני

חבל ארץ:  אצבע הגליל - מראש פינה ועד מטולה - ראש פינה
משך המסלול:  יום
רמת קושי:  קל, 4 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  2 - הגליל העליון
מאפיינים:  מעגלי, מתאים למשפחות, טיול פריחה, רומנטי, מתאים לאופניים, ניתן לעשות בחשכה, טיול עירוני, מתאים לכלבים
נקודות ציון:  (250914, 763665) / (35.541, 32.9676)
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  5/2/2015
איזור:  חרמון, גולן ואצבע הגליל
מפת אזור חרמון, גולן ואצבע הגליל
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי


ארץ הגליל. עצי זית עתיקים, שדות זהובים, בתים כפריים, חוות מבודדות, מסעדות גורמה, צימרים מפוארים לצד בתי הארחה קיבוציים ומעל לכל שקט כפרי שמופר בעיקר על ידי ציוץ ציפורים. ראש פינה מציעה שפע אמיתי למי שחשקה נפשו לסייר בחבל הגליל הקסום. אין ספק כי אחת מגולות הכותרת של הגליל העליון היא המושבה הוותיקה ראש פינה

בשנים האחרונות הפכה ראש פינה לאחד מן המקומות המתויירים ביותר בגליל העליון, ולא בכדי. כל טוב הגליל נמצא במושבה זו, המהווה תמצית מרוכזת של כפריות גלילית טיפוסית. מושבת הראשונים שבמרכז ראש פינה עברה שחזור מוצלח ביותר, ושפע של אטרקציות מחכות למטיילים. אחת הדרכים הטובות ביותר להגיע למושבה היא במסלול הליכה קליל בן 4 ק"מ מצפת בתוך נחל ראש פינה, שמתאים לכל המשפחה ולכל עונות השנה. בהמשך תוכלו למצוא מידע על המסלול ואת פירוט האתרים בראש פינה העתיקה.


איך מגיעים

לראש פינה ניתן להגיע דרך צפת, או מכביש 90 (טבריה ראש פינה), יש לפנות בצומת ראש פינה ולהמשיך בעקבות השילוט למגרש החניה של אתר השחזור.


סיפורה של ראש פינה

סיפורה של ראש פינה מתחיל אי אז בשנת 1878, שעה שקבוצת יהודים מאמינים החליטו לעזוב את צפת ולהקים ישוב חקלאי בסביבה. שולמית לפיד מיטיבה לספר בספרה גיא אוני על קשייהם של ראשוני המתיישבים בראש פינה, שנקראה אז גיא אוני - שם הדומה לשם הכפר הערבי ששכן באזור זה: ג'עוני.

רבי אליעזר רוקח הוביל 18 חלוצים להרפתקה שסופה היה כשלון - בעקבות שלוש שנים של בצורת ורעב חזרו החלוצים לצפת.

בשנת 1882 החליטה קבוצת חובבי ציון מרומניה לישב מחדש את המקום, וכדי לשנות את מזלו, שינו את שמו מגיא אוני לראש פינה, על פי פסוק מספר תהילים: "אֶבֶן, מָאֲסוּ הַבּוֹנִים - הָיְתָה, לְרֹאשׁ פִּנָּה".

בספרים מסופר כי ברומניה קיבלו החלוצים תמונות של האזור שצולמו בתקופת החורף, אז זורם נחל ראש פינה במלוא עוזו. אך כשעלו החלוצים לארץ, היה זה בתקופת הקיץ, ולנחל השוצף לא היה זכר, ולא היה עוד צורך בבונה האוניות שהביאו כדי שיוכלו לחצות את הנהר.

מאחר והחלוצים לא היו עובדי אדמה מלידה, ציפתה להם תקופה קשה. למזלם, שנה לאחר יסוד המושבה מחדש בשנת 1883, הגיע לבקר בה הברון אדמונד דה רוטשילד, שהחליט לקחת את המושבה תחת חסותו. הנדיב הקים מבני ציבור שונים, בהם בית כנסת, בית פקידות, בתים לרופא, למורה ולאיכרים, ומימן הקמת גן מפואר, שממנו ניתן ליהנות גם היום.

היחסים בין התושבים לבין פקידי הברון, כמו גם במושבות אחרות שנתמכו על ידי הברון, לא היו פשוטים כלל וכלל, ובתחילת המאה העשרים הפסיק הברון את התמיכה הישירה במושבות שבארץ והעביר את הכסף לטיפולה של חברת יק"א מייסודו של הברון הירש.

במלחמת השחרור השתתפו איכרי ראש פינה בהגנה על האזור והמושבה. באביב 1948, בעקבות פלישת הסורים מערבה, החליטו כל 4500 תושבי הכפר הערבי ג'עוני לעבור ללבנון עד שהסורים יכבשו את ראש פינה, כפי שאלו אמרו שיעשו. כשנכשלו הסורים בתוכניתם, נשארו ערביי הכפר בתחום לבנון, וכיום ניתן לראות במקום רק את שרידי בתיהם.

בשנים האחרונות, בעקבות השחזור המרשים של הבתים העתיקים, הפכה העיר למוקד תיירות המושך אליו נופשים כל השנה.


מסלול במושבת הראשונים ראש פינה

החניה של אתר השחזור נמצאת ברחוב החלמוניות, ושלטים מכווינים אלה (ראו את איור רחובות העיר משמאל - לחצו להגדלה). מהחניה נחזור כ-50 מטרים בחזרה, עד שנגיע לרחוב החלוצים. נטפס עם הרחוב עד שנראה בצד שמאל כניסה בחומה העתיקה של הישוב, שמובילה אותנו לגני הברון. מכאן נמשיך בעקבות החצים שבאיור.

גני הברון
את הקמת הגן יזם יהושע אוסובייצקי, מהבולטים שבפקידי הברון. הגן, ששימש בעיקר את פקידי הברון, הוקם בהשראת גני ורסאי, וממבט ציפור ניתן לראות שצורתו כצורת מנורה בעלת שבעה קנים.

בית פרופסור מר (רחוב הבלווואר)
בבית המשמש כיום את העמותה לשחזור מושבת הראשונים, גר ועבד משנת 1929 ד"ר גדעון מר, שנשלח על ידי הממשלה הבריטית כדי למצוא את התרופה למחלת המלריה, שהפילה חללים רבים. מציאת התרופה לא הייתה קלה, ומאחר שהיה מחסור בחולים, הדביק ד"ר מר את עצמו ואת אישתו במחלה במודע, כדי להבין טוב יותר את המחלה. לבסוף, נמצאה התרופה המיוחלת, וד"ר מר קיבל דרגת קולונל ויצא להדביר את המחלה ברחבי האימפריה הבריטית. עם הקמת המדינה, שימש מר כקצין רפואה ראשי ובהמשך גם כמנכ"ל משרד הבריאות הראשון.

בית הפקידות (רחוב הבלווואר)
הבית נבנה בשנות השמונים של המאה ה-19 במטרה לשמש מושב לפקידי הברון רוטשילד, והוא היווה את המרכז המנהלי של המושבה. כיום מוצג בבית חיזיון אור-קולי מרהיב, המציג את ההיסטוריה של המושבה. טלפונים ושעות פתיחה ראו בהמשך.

מערת שלמה בן יוסף
מאחורי בית הפקידות נמצאת מערה הקרויה על שמו של שלמה בן יוסף, חבר פלוגת בית"ר, שהסתתר בה מפני הצבא הבריטי עם שני חבריו, לאחר שתקפו אוטובוס בגליל כפעולת תגמול. השלושה נתפסו ונכלאו בכלא עכו, ובן יוסף הוצא להורג בהיותו בן 25. חיזיון אור קולי המוקרן במערה מספר על האירוע ועל תקופת המנדט הבריטי (בתאום מראש בבית הפקידות).

בית המורה (רחוב הראשונים)
בבית זה גר רבי חיים ולקומיץ, שביסס את מערכת הלימודים והחינוך בראש פינה. הלימוד בישוב נעשה אך ורק בעברית, ולמעשה היה צורך ליצור את תוכנית הלימודים מאפס. הברון רוטשליד ראה חשיבות מיוחדת בחינוך ולכן הוקם למורה ולמנהל בית מיוחד. בית הספר הישן עצמו, שאותו ניתן לראות בתחילת העלייה של רחוב החלוצים, הינו אחד מבתי הספר הראשונים בארץ שבהם לימדו בשפה העברית. אחד מהמורים הראשונים בבית הספר היה המורה והמחנך יצחק אפשטיין, שיצר מעין ניב עברי מקומי, המוכר בכינוי "עברית גלילית". כיום משמש בית הספר כאכסניית נוער.

מלון אלתר שוורץ (רחוב הראשונים)
המלון נבנה בראשית שנות התשעים על ידי אלתר שוורץ, שהיה ממייסדי המושבה. המלון אירח לאורך השנים אורחים רמי דרג רבים, בהם טרומפלדור והרב קוק. נכדו של אלתר שוורץ הוא יגאל אלון, שהיה מפקד הפלמ"ח ובהמשך מפקד חטיבת יפתח, שהשתתפה בשחרור הגליל במלחמת השחרור. ליד המלון הקים שוורץ גם חנות קטנה.

בית הכנסת (רחוב הראשונים)
בית הכנסת הינו מבנה הציבור הראשון שהוקם על ידי הברון רוטשילד, והוא החליף את הצריף ששימש קודם לכן כבית כנסת. בית הכנסת עדיין בשימוש, וכדאי להיכנס ולהתרשם מהתקרה הייחודית ומארון הקודש שנותרו כפי שהיו בשעת הקמת המבנה.

הרחוב העליון
רחוב זה הוא הגבוה ביותר בראש פינה, ויש בו שלל אתרים ומבנים מעניינים שמומלץ לבקר בהם. במעלה הרחוב בולט מעל כולם בית אבן בן ארבע קומות, הבנוי מאבני בזלת שחורות, שמכונה בפי וותיקי המקום הבית האמריקאי. הבניין אינו אלא בית שנבנה על ידי ערבי עשיר בן ג'עוני, שעבר בהמשך להתגורר בארה"ב, ומכאן כינויו. כיום הבית הוא אחד השרידים הבודדים לבתי הכפר הערבי ג'עוני, אם כי הוא אינו דוגמה מייצגת לסגנון הבניה שהיה נהוג בכפר.

תצפית נוף: בנקודה שבה הרחוב העליון חובר לרחוב החלוצים, נמצאת בסמוך לבית הנגר דרקסלר תצפית יפיפיה לכיוון החרמון, הגולן, עמק החולה ועוד.

בית הקברות העתיק
מצדו השני של נחל ראש פינה (בו נמצא מגרש החניה), שוכן בית הקברות של המושבה. בבית הקברות העתיק תמצאו את קבריהם של ראשוני המתיישבים, וסיור בו ייתן לכם תחושה של מסע במנהרת הזמן לאי שם בתחילת המאה.

החזיון האור-קולי
בבית הפקידות מוצג חיזיון אור-קולי על תולדות ראש פינה | שעות ההצגה: ימי שישי ושבת: בשעות 11:00, 12:00, 13:00, במהלך ימות השבוע ניתן להזמין מראש הצגה לקבוצות בנות 8 משתתפים ומעלה בטלפון: 04-6936913 / 04-6936603 | מחירי הכניסה: מבוגר: 15 ש"ח, ילד מגיל 6 ומעלה: 10 ש"ח, גמלאי: 10 ש"ח.


מסלול הליכה רגלי - נחל ראש פינה

אחת הדרכים היפות והמרשימות ביותר להגיע לראש פינה היא בהליכה רגלית קלה של כ-4 ק"מ, המתחילה בשולי צפת.
שימו לב: על אף שהמסלול קל יחסית, הדרך היורדת הינה בשיפוע חד יחסית ועלולה להקשות במידת מה. אנא קחו זאת בחשבון.

איך מגיעים
למגיעים עם רכב אחד, מומלץ להחנות את הרכב בראש פינה, כפי שמוסבר לעיל, ולקחת מונית אל תחילת המסלול. מראש פינה עולים בכביש העולה לצפת (8900). יש להיכנס בכניסה לשכונת נוה אורנים (רחוב בת הרים) להמשיך עם הכביש עד פניה שמאלה המפנה לכביש העולה בגובה. להמשיך עם הכביש עד לאחר האנטנה הגדולה המוצבת שם, ומעבר לגדר מתחיל מסלול הנחל.

המסלול בנחל ראש פינה
בראשיתו המסלול אינו מסומן טוב, אך לאחר כ-80 מטרים שבהם דרך העפר עוברת בין בתים, נעלה ימינה לעבר השלוחה, שם כבר נוכל למצוא את סימון השבילים השחור. סימון השבילים יוביל אותנו עד מהרה (כ-500 מטרים) לאפיקו של נחל ראש פינה [3], שהוא נחל אכזב באזור זה. מנקודה זו ישנה תצפית יפהפייה על המושבה ראש פינה והאזור כולו.

לאחר הליכה נעימה של כקילומטר אחד נגיע למעיין העליון מבין שלושת מעיינות נחל ראש פינה, הלא הוא עין גיא אוני [4]. שני המעיינות האחרים הם עין פינה ועין כדן. מי עין גיא אוני נתפסים בצינור שנמצא במבנה אבן שלא ניתן להכנס אליו.

לאורך המסלול תוכלו לראות צמחיה מגוונת כמו שיחי פטל, עצי זית ועצי תאנה, ובסתיו גם פריחה מרהיבה של חלמונית.

לאחר הליכה של מספר דקות נגיע לשני המעיינות הנוספים, שגם רוב מימיהם נתפסים, אך חלק מהמים בכל זאת זורמים לברכה קטנה, שממנה ניתן למלא בקבוקים. בחודשי החורף זורמים בנחל מים רבים.

לאחר חצי ק"מ הליכה נוספת נגיע לראש דרך החלמוניות, שם נמצא הרכב [5].

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
פנדה -טיולי שטח ואטרקציות בטבע
10% הנחה על טיולי שטח
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
אטרקציות ופיינטבול איילת השחר
10% הנחה ברכישת חבילת ילדים.
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
הגיא האורגני - חקלאות אקולוגית
20% הנחה לבנאדם בקבוצה מעל 8 איש.
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 5 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.7
על ראש פינה - dror1948 11/11/2010 23:50 דירוג: 8
נחל ראש פינה יופי של טיול - nuraby 29/11/2009 21:24 דירוג: 9

 
Share
בית הפרופסור מר
בית הפרופסור מר

צילום: יוחאי כורם
בית הפרופסור מרגני הברון
גני הברון

צילום: יוחאי כורם
גני הברון


מערת שלמה בן יוסף
מערת שלמה בן יוסף

צילום: יוחאי כורם
מערת שלמה בן יוסף


בתוך בית מר
בתוך בית מר

צילום: יוחאי כורם
בתוך בית מר


בית הקברות הישן
בית הקברות הישן

צילום: יוחאי כורם
בית הקברות הישן


רחוב במושבה המשוחזרת
רחוב במושבה המשוחזרת

צילום: יוחאי כורם
רחוב במושבה המשוחזרת


מפת המושבה העתיקה ראש פינה
מפת המושבה העתיקה ראש פינה

צילום: יוחאי כורם
מפת המושבה העתיקה ראש פינה


תצפית
תצפית

צילום: יוחאי כורם
תצפית