לוח אירועים
יש כרגע 45 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

ראש פינה - גיא אוני

חבל ארץ:  אצבע הגליל - מראש פינה ועד מטולה - ראש פינה
משך המסלול:  יום
רמת קושי:  קל, 4 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  2 - הגליל העליון
מאפיינים:  מעגלי, מתאים למשפחות, טיול פריחה, רומנטי, מתאים לאופניים, ניתן לעשות בחשכה, טיול עירוני, מתאים לכלבים
נקודות ציון:  (250914, 763665) / (35.541, 32.9676)
דירוג:  8.5
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  5/11/2012
איזור:  חרמון, גולן ואצבע הגליל
מפת אזור חרמון, גולן ואצבע הגליל
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי


ארץ הגליל. עצי זית עתיקים, שדות זהובים, בתים כפריים, חוות מבודדות, מסעדות גורמה, צימרים מפוארים לצד בתי הארחה קיבוציים ומעל לכל שקט כפרי שמופר בעיקר על ידי ציוץ ציפורים. ראש פינה מציעה שפע אמיתי ומגוון מציע הגליל למי שחשקה נפשו לסייר בחבל הקסום הזה. אין ספק כי אחת מגולות הכותרת של הגליל העליון היא ללא ספק המושבה הוותיקה ראש פינה.

בשנים האחרונות הפכה ראש פינה לאחת מהמקומות המתויירים ביותר בגליל העליון ולא בכדי. כל טוב הגליל נמצא במושבה הזו המהווה תמצית מרוכזת של כפריות גלילית טיפוסית. מושבת הראשונים שבמרכז ראש פינה עברה שחזור מוצלח ביותר ושפע של אטרקציות מחכים למטיילים. בהמשך תוכלו למצוא את פירוט המסלול והאתרים בראש פינה העתיקה. אחת הדרכים הטובות ביותר להגיע לראש פינה היא במסלול הליכה קליל בן 4 ק"מ מצפת בנחל ראש פינה. מידע על המסלול נמצא בהמשך והוא מתאים לכל המשפחה ובכל עונות השנה.


איך מגיעים

לראש פינה ניתן להגיע דרך צפת, או מכביש 90 (טבריה ראש פינה) אז יש לפנות בצומת ראש פינה ולהמשיך בעקבות השילוט למגרש החניה של אתר השחזור


סיפורה של ראש פינה

סיפורה של ראש פינה מתחיל אי אז בשנת 1878 שעה שקבוצה של יהודים מאמינים החליטו לעזוב את צפת ולהקים ישוב חקלאי בסביבה. שלומית לפיד מיטיבה לספר בספרה גיא אוני את קשייהם של ראשוני המתיישבים בראש פינה, אז היא נקראה גיא אוני, שם הדומה לשם הכפר הערבי ששכן באזור זה - ג'עוני.

ר' אליעזר רוקח הוביל 18 חלוצים להרפתקה שסופה היה כשלון. בעקבות שלוש שנים של בצורת ורעב חזרו החלוצים לצפת.

בשנת 1882 החליטה קבוצת חובבי ציון מרומניה לישב מחדש את המקום וכדי לשנות את מזלו שינו את השם מגיא אוני לראש פינה על פי הפסוק: אבן מאסו הבונים והיתה לראש פנה.

בספרים מסופר כי ברומניה קיבלו החלוצים תמונות של האזור. התמונות צולמו בתקופת החורף, אז זורם נחל ראש פינה במלוא עוזו. כאשר עלו החלוצים לארץ, היה זה בתקופת הקיץ ולנחל השוצף לא היה זכר.. לבונה האוניות שהביאו כדי שניתן יהיה לחצות את הנהר לא היה עוד צורך..

מאחר והחלוצים לא היו עובדי אדמה מלידה, תקופה קשה ציפתה להם. למזלם שנה לאחר יסוד המושבה מחדש, בשנת 1883, בא לביקור הברון אדמונד דה רוטשילד אשר החליט לקחת תחת חסותו את המושבה. הוא הקים מבני ציבור בינם בית כנסת, בית פקידות, בתים לרופא, למורה ולאיכרים. הנדיב מימן הקמת גן מפואר ממנו ניתן ליהנות גם היום.

היחסים בין התושבים לבין פקידי הברון, בדומה לשאר המושבות שנתמכו על ידי הברון, לא היו פשוטים כלל וכלל עד שבתחילת המאה העשרים הפסיק הברון את התמיכה הישירה במושבות שבארץ והעביר את הכסף לטיפולה של יקא מייסוד הברון הירש.

במלחמת השחרור איכרי ראש פינה השתתפו בהגנת האזור והמושבה. באביב 1948, בעקבות פלישת הסורים מערבה, החליטו כל 4500 תושבי הכפר הערבי ג'עוני לעבור ללבנון עד שהסורים יכבשו את ראש פינה, כפי שאלו אמרו שיעשו. כאשר נכשלו הסורים בתוכניתם נשאר ערבי הכפר בתחום לבנון וכיום ניתן לראות רק שרידי בתים.

בשנים האחרונות, בעקבות השחזור המרשים של הבתים העתיקים, הפכה העיר למוקד תיירות המושך אליו נופשים כל השנה.


מסלול במושבת הראשונים ראש פינה

החניה של אתר השחזור נמצאת ברחוב החלמוניות ושלטים מכווינים אלה (ראו איור של רחובות העיר משמאל - לחצו להגדלה) . מהחניה, נחזור כ- 50 מטרים בחזרה עד שנגיע לרחוב החלוצים. נטפס עם הרחוב עד שנראה בצד שמאל כניסה בחומה העתיקה של הישוב שמובילה אותנו לגני הברון. מכאן המשיכו בעקבות החצים שבאיור.

גני הברון -  את הקמת הגן יזם יהושע אוסובייצקי, מהבולטים שבפקידי הברון. הגנים הוקמו בהשראת גני ורסאי והוא שימש בעיקר את פקידי הברון. ממבט ציפור הגן נראה כמנורת שבעת קנים.

בית פרופסור מר - (רחוב הבלווואר)  בבית המשמש כיום את העמותה לשחזור מושבת הראשונים, גר ועבד משנת 1929 דר גדעון מר, שנשלח על ידי הממשלה הבריטית כדי למצוא את התרופה למחלת המלריה אשר הפילה חללים רבים. מציאת התרופה לא הייתה קלה, ומאחר והיה מחסור בחולים, הדביק במודע דר מר את עצמו ואת אישתו כדי להבין טוב יותר את המחלה. לבסוף, נמצאה התרופה המיוחלת, דר מר קיבל דרגת קולונל ויצא להדביר את המחלה ברחבי האימפריה הבריטית. עם הקמת המדינה, שימש מר כקצין רפואה ראשי ובהמשך גם כמנכל משרד הבריאות הראשון.

בית הפקידות - (רחוב הבלווואר)  הבית נבנה בשנות ה- 80 של המאה ה- 19 כדי לשמש מושב לפקידי הברון רוטשילד. הבית היה המרכז המנהלי של המושבה. כיום נמצא בבית החיזיון האור קולי המרהיב המציג את ההיסטוריה של המושבה. טלפונים ושעות פתיחה ראו בהמשך.

מערת שלמה בן יוסף - מאחורי בית הפקידות נמצאת מערה הקרויה על שמו של שלמה בן יוסף, חבר פלוגת ביתר, שהסתתר בה מפני הצבא הבריטי עם שני חבריו, לאחר שתקפו אוטובוס בגליל כפעולת תגמול. השלושה נתפסו ונכלאו בכלא עכו, ובן יוסף הוצא להורג בהיותו בן 25. חיזיון אור קולי המוקרן במערה מספר על תקופת המנדט הבריטי ועל האירוע (בתאום מראש בבית הפקידות).

בית המורה - (רחוב הראשונים) בבית זה גר ר' חיים ולקומיץ אשר ביסס את מערכת הלימודים והחינוך בראש פינה. הלימוד בישוב נעשה אך ורק בעברית ולמעשה היה צורך ליצור את תוכנית הלימודים מאפס. הברון רוטשליד ראה חשיבות מיוחדת בחינוך ולכן הוקם למורה ולמנהל בית מיוחד. את בית הספר הישן  עצמו ניתן היה לראות בתחילת העלייה של רחוב החלוצים - בית הספר הזה הנו אחד מבתי הספר הראשונים בארץ שבהם לימדו בשפה העברית. אחד מהמורים הראשונים בבית הספר היה המורה והמחנך יצחק אפשטיין שיצר מעין ניב עברי מקומי הידוע בכינוייו 'עברית גלילית'. כיום משמש בית הספר כאכסניית נוער.

מלון אלתר שוורץ - (רחוב הראשונים) -  המלון נבנה בראשית שנות ה- 90 על ידי אלתר שוורץ שהיה ממייסדי המושבה. המלון אירח במהלך השנים אורחים רמי דרג רבים בינהם טרומפלדור והרב קוק. נכדו של אלתר שוורץ הוא יגאל אלון שהיה מפקד הפלמח ובהמשך מפקד חטיבת יפתח שהשתתפה בשחרור הגליל במלחמת השחרור. ליד המלון הקים שוורץ גם חנות קטנה.

בית הכנסת - (רחוב הראשונים) - בית הכנסת הינו מבנה הציבור הראשון שהוקם על ידי הברון רוטשילד. מבנה זה החליף את הצריף ששימש קודם לכן כבית כנסת. בית הכנסת עדיין בשימוש וכדאי להיכנס ולהתרשם מהתקרה הייחודית ומארון הקודש שנותרו כפי שהיו בשעת הקמת המבנה.

הרחוב העליון - רחוב זה הוא הגבוה ביותר בראש פינה ויש בו שלל אתרים ומבנים מעניינים שכדאי לבקר בהם. במעלה הרחוב בולט מעל כולם בית אבן בן 4 קומות , הבנוי מאבני בזלת שחורות. כינוייו של בית זה בפי וותיקי המקום הוא 'הבית האמריקאי'. הבניין אינו אלא בית שנבנה על ידי ערבי עשיר בן ג'עוני אשר עבר בהמשך להתגורר בארהב. משום כך, כינוייו. כיום הבית משמש כאחד השרידים הבודדים לבתי הכפר הערבי ג'עוני אך כי הוא אינו דוגמה מייצגת לסגנון הבניה שהיה נהוג בכפר.

תצפית נוף - במקום בו הרחוב העליון חובר לרחוב החלוצים, נמצאת בסמוך לבית הנגר דרקסלר, תצפית יפיפיה לכיוון החרמון, הגולן, עמק החולה ועוד.

בית הקברות העתיק -  מצידו השני של נחל ראש פינה (בו נמצא מגרש החניה), נמצא בבית הקברות של המושבה. בבית הקברות תמצאו את קבריהם של ראשוני המתיישבים. סיור בבית הקברות העתיק ייתן למבקרים בו תחושה של מסע במנהרת הזמן , אי שם בתחילת המאה.

החזיון אור קולי - בבית הפקידות מוצג חיזיון אור-קולי על תולדות ראש פינה. לתיאום: 04-6936913 / 04-6936603. באמצע השבוע יש לתאם מראש כדי להנות מהחזיון, בשישי שבת החזיון מציג בשעה 11 ו12. ב-12:00. מחיר: מבוגר - 15 שקל, ילד מגיל שש ומעלה - 10 שקל


מסלול הליכה רגלי - נחל ראש פינה

אחת הדרכים היפות והמרשימות יותר היא להגיע לראש פינה בהליכה רגלית קלה של כארבע ק"מ המתחילה בשולי צפת.
נדגיש כאן, כי על אף שהמסלול קל יחסית, הדרך היורדת הינה בשיפוע חד יחסית ועלולה להקשות במידת מה. אנא קחו זאת בחשבון.

איך מגיעים

למי שבא עם רכב אחד, מומלץ לחנות את הרכב בראש פינה כפי שמוסבר לעייל ולקחת מונית לעבר תחילת המסלול. מראש פינה עולים בכביש העולה לצפת (8900). יש להיכנס בכניסה לשכונת נוה אורנים (רחוב בת הרים) להמשיך עם הכביש עד פניה שמאלה המפנה לכביש העולה בגובה. להמשיך עם הכביש עד לאחר האנטנה הגדולה המוצבת שם, ומעבר לגדר מתחיל מסלול הנחל.

המסלול בנחל ראש פינה

בראשיתו המסלול הוא אינו מסומן טוב אך לאחר כ- 80 מטרים, בהם דרך העפר עוברת בין בתים, נעלה ימינה לעבר השלוחה שם כבר נוכל למצוא את סימון השבילים שצבעו שחור. סימון השבילים יוביל אותנו עד מהרה (כ- 500 מטרים) לאפיקו של נחל ראש פינה [3] שהוא אכזב באזור זה. מנקודה זו ישנה תצפית יפיפיה על המושבה ראש פינה והאזור כולו.

לאחר הליכה נעימה של כק"מ נגיע למעיין העליון מבין השלושה בנחל ראש פינה הלא הוא עין גיא אוני [4]. 2 המעיינות האחרים הם עין פינה ועין כדן. מימי עין גיא אוני נתפסים בצינור אשר נמצא במנה אבן שלא ניתן להכנס אליו.

לאורך המסלול צמחיה מגוונת כמו שיחי פטל, עצי זית ועצי תאנה ובסתיו פריחה מרהיבה של החלמונית.

לאחר מספר דקות הליכה נגיע למעיינות הנוספים, שגם רוב מימהם נתפסים. חלק מן המים בכל זאת זורמים לברכה קטנה ממנה ניתן למלא את הבקבוקים. בחודשי החורף זורמים בנחל מים רבים.

חצי ק"מ הליכה נוספת, תוביל אותנו לראש דרך החלמוניות בו נמצא הרכב [5].

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
פנדה -טיולי שטח ואטרקציות בטבע
10% הנחה על טיולי שטח
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
אוצר הסת
10%הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
אטרקציות ופיינטבול איילת השחר
10% הנחה ברכישת חבילת ילדים.
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 5 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.7
על ראש פינה - dror1948 11/11/2010 23:50 דירוג: 8
נחל ראש פינה יופי של טיול - nuraby 29/11/2009 21:24 דירוג: 9

 
Share
בית הפרופסור מר
בית הפרופסור מר

צילום: יוחאי כורם
בית הפרופסור מרגני הברון
גני הברון

צילום: יוחאי כורם
גני הברון


מערת שלמה בן יוסף
מערת שלמה בן יוסף

צילום: יוחאי כורם
מערת שלמה בן יוסף


בתוך בית מר
בתוך בית מר

צילום: יוחאי כורם
בתוך בית מר


בית הקברות הישן
בית הקברות הישן

צילום: יוחאי כורם
בית הקברות הישן


רחוב במושבה המשוחזרת
רחוב במושבה המשוחזרת

צילום: יוחאי כורם
רחוב במושבה המשוחזרת


מפת המושבה העתיקה ראש פינה
מפת המושבה העתיקה ראש פינה

צילום: יוחאי כורם
מפת המושבה העתיקה ראש פינה


תצפית
תצפית

צילום: יוחאי כורם
תצפית