🎧 יש גם פודקאסט שווה על תמנע! האזינו >>

פארק תמנע, אחד האתרים היפים ביותר בארץ, המשתרע על פני כ-70000 דונם ומעוטר בתצורות סלע ייחודיות שנראות כאילו אתם מהלכים בכוכב אחר. הפארק מפורסם בעיקר בזכות שנתגלו בו מכרות לכריית נחושת, ואפילו נחשף המכרה הקדום בעולם.

הנחושת נחשבת למתכת הראשונה בעולם שנעשה בה שימוש ליצירת כלים למטרות שונות לשימושי האדם בעת העתיקה ובפארק תמנע יש הזדמנות לגלות את סיפורי הפקת הנחושת, ברקע הטבע המרהיב של בקעת תמנע היפה ולהכיר את האזור המיוחד הזה באמצעות סיפורים היסטוריים- ארכיאולוגים מרתקים שחושפים את ממצאי העבר.

אפשרויות הבילוי המגוונות בפארק תמנע כוללות מסלולי טיול רגליים, טיולי אופניים לכול הרמות, מתחם קמפינג, פעילות יצירה בחולות צבעוניים ועוד אטרקציות מהנות לכל המשפחה. בואו למסע בזמן להרפתקה מדהימה בפארק תמנע!

הפרעונים בתמנע

בכניסה לפארק תמנע מקדמים את פני המבקרים פסלים מרשימים באווירת מצרים העתיקה זאת משום שישנה עדות ארכיאולוגית המקשרת את מכרות הנחושת של תמנע לאימפריה המצרית, במאות ה-14 עד ה-12 לפנה"ס, מימי הפרעה סתי הראשון!

znm666 | depositphotosznm666 | depositphotos

העדות הכי מרגשת לנוכחות מצרית בפארק תמנע היא ללא ספק המקדש המצרי לאלה חתחור, אלת האהבה, שמחת החיים, ואלת הטורקיז מהמיתולוגיה המצרית. מדרגות המקדש, שניתן לראות סמוך לתצורות המסלע המפורסמות הנקראות "עמודי שלמה", מובילות לתחריט סלע ובו מתואר רעמסס השלישי לצד האלה חתחור.

בתוך המקדש נתגלו אלפי פריטים, שרובם הובאו כמנחות לאלה המצרית, ביניהם נתגלו חפצים ופסלים של דמות האלה חתחור, נמצאו אוצרות כגון תכשיטים מנחושת, כסף, ואפילו כרטושים של מלכי מצרים הפרעונים, וביניהם שמו של פרעה רעמסס השני המזוהה עם כפרעה מסיפור יציאת מצרים, שממנו ברחו בני ישראל.

האזינו לפודקאסט “על הדרך” בפארק תמנע המרהיב:

 

נחש הנחושת

במופע האור קולי הסוחף בנקודת הכניסה לפארק תוכלו לשמוע עוד הפרעונים ועל תעשיית כריית הנחושת בתמנע, בסרטון מככב אחד האוצרות הכי מפורסמים שנתגלו בתמנע - פסלון עשוי נחושת מיוחד בצורת נחש עם ראש מוזהב! ויש החושבים שבממצא זה יש רמז לנחושתן המקראי, נחש הנחושת המופיע בסיפור יציאת מצרים: מסופר על כך, שבני ישראל נענשו בגלל שהתלוננו על המסע המפרך במדבר והוכשו מנחשים שנשלחו מאלוהים. לאחר שהעם הודה בטעותו וביקש לכפר על החטא, אלוהים ציווה על משה ליצור את נחש הנחושת כדי לרפא את אלו שהוכשו.  

וַיַּעַשׂ מֹשֶׁה נְחַשׁ נְחֹשֶׁת, וַיְשִׂמֵהוּ עַל-הַנֵּס; וְהָיָה, אִם-נָשַׁךְ הַנָּחָשׁ אֶת-אִישׁ–וְהִבִּיט אֶל-נְחַשׁ הַנְּחֹשֶׁת, וָחָי. (במדבר כא, ט).

ניתן לשער כי הנחש המדובר בסיפור יציאת מצרים, הוא אחד מהנחשים היפים והססגוניים ביותר בישראל: אפעה – נחש המצוי במדבר ונפוץ מאוד בנגב, במדבר יהודה בערבה ובהרי אילת.

הידעתם? כיום בעת המודרנית, הנחש אפילו מופיע כסמל הרפואה! ומקרי הכשה הם נדירים מאוד, זאת משום שלנחש אין כל סיבה או רצון לתקוף בני אדם אלא אם כן המפריעים לשלוותו. הנחשים הם חלק חשוב מאוד במארג האקולוגי של המדבר בפרט, ושל הטבע הארצישראלי בכלל!

התגלית המפתיעה

במשך הרבה שנים ההנחה במחקר הארכיאולוגי הייתה שהפקת הנחושת במכרות בתמנע, בשיא פעילותה הייתה בחסות האימפריה המצרית. הנחה זו הופרכה לגמרי בעקבות מחקר פורץ דרך שהחל בחפירות באתרי תמנע בשנת 2009.

בזכות האקלים המדברי במקום, הממצא הארכיאולוגי האורגני בתמנע הכולל חומרים כמו בדים, עורות וחבלים הצליח להשתמר. לממצא האורגני בחפירות ארכיאולוגיות יש חשיבות אדירה! וזאת בגלל שיטה מהפכנית שעוזרת לגלות באלו שנים הייתה פעילות אנושית באתר הארכיאולוגי. שיטת תיארוך זו נקראת בדיקת פחמן 14 ובעזרתה הצליחו החוקרים לקבוע, ששיא הפעילות בימי קדם במכרות הנחושת בתמנע היא במאה העשירית לפנה"ס ומקושרת לתקופת ממלכת ישראל המאוחדת של דוד ושלמה ויש הטוענים שחוזקה הכלכלי של ממלכת שלמה התנכ"ית היא בזכות מכרות הנחושת ההיסטוריים של תמנע.

מה עוד אפשר לעשות בפארק?

אפשרויות הבילוי בפארק הענק הן אינסופיות: טיפוס על סולמות במסלול לתצורות הסלעים הגבוהים, פעילות יצירה בהשראת ציורי הקיר העתיקים שנתגלו בפארק או שייט באגם נחושתן שבלב הפארק.

טיול מהנה בתמנע | צילום: לירן ליפשיץטיול מהנה בתמנע | צילום: לירן ליפשיץ

אבל ללא ספק הפעילות הכי מסעירה היא לעת ערב, כאשר פארק תמנע משנה פניו והופך למייצג אורות מדברי חלומי: תצורות הסלע המפורסמות כמו עמודי שלמה ואתר הפטרייה נעטפות באורות שהופכים את הטיול הלילי לאירוע קסום ומיוחד לכל המשפחה, אפשר ורצוי גם לשלב סיור עששיות מודרך כדי להנות מהחוויה הייחודית במלואה.