שנת 2023 הייתה שנה לא רעה לענף התיירות הנכנסת לישראל והייתה ניכרת בה ההתאוששות המרשימה ממשבר הקורונה, אך עדיין – היה יכול להיות טוב יותר. מנתוני סיכום השנה שפרסם משרד התיירות, קצת יותר משלושה מיליון תיירים נכנסו לישראל במהלך השנה החולפת, אך אם אפשר להסתמך על קצב כניסת התיירים עד השביעי באוקטובר, ניתן להעריך כי 2023 הייתה מסתיימת במספר גבוה יותר של כמעט ארבעה מיליון תיירים בשנה.

בואו לענות על סקר התיירות הגדול של ישראל ותוכלו לזכות בפרסים »

צפי משרד התיירות היה לקבל כ- 900 אלף תיירים במהלך החודש אוקטובר-דצמבר, אך בפועל הגיעו לארץ בתקופה זו 180 אלף מבקרים בלבד. למרות הפגיעה האנושה בתיירות הנכנסת ברבעון האחרון של השנה, עדיין זכינו לראות עלייה של 12.5% בכמות המבקרים לעומת שנת 2022. עם זאת, ישראל עדיין רחוקה מהמספרים של שנת 2019, שהייתה שנת שיא בתיירות הנכנסת, אז נכנסו לארץ כ- 4.5 מיליון תיירים.

תיירים נכנסים לישראל. צילום: Depositphotos/lucidwatersתיירים נכנסים לישראל | צילום: Depositphotos/lucidwaters

אז איך נראתה שנת 2023 בתיירות הנכנסת? אלו הנתונים המעניינים שעלו מנתוני משרד התיירות ומסקר שערך המשרד:

כמה כסף בזבזו התיירים בישראל?

אומדן ההכנסות מענף תיירות הפנים בשנה האחרונה היה כ- 17.7 מיליארד שקלים. ההוצאה הממוצעת לתייר, לא כולל עלות הטיסה, עמדה על כ- 6,000 ש”ח. מרבית התיירים הגדירה את ביקורם למטרות תיור וטיול או בילוי, הנאה ונופש, כרבע מהם הגיעו כדי לבקר בני משפחה וכ- 11% הגיעו למטרות עסקים. כ- 21% מהתיירים היו צליינים שהגיעו לטיולי נצרות בישראל.

תיירים בת"א. בזבזו כאן יותר ממקומות אחרים? צילום: Depositphotos/lucidwatersתיירים בת"א. בזבזו כאן יותר ממקומות אחרים? | צילום: Depositphotos/lucidwaters

איפה התארחו רוב התיירים?

כ- 60% מהתיירים שביקרו בישראל בשנה האחרונה בחרו ללון בבתי מלון או בכפרי נופש. כ- 13% שהו בדירות המושכרות לטווח קצר ו- 6% לנו באכסניות, כולל אכסניות נוצריות. כ- 19% אינם שילמו על לינה והתארחו בבתי קרוביהם או חבריהם.

מאיזה מדינות הגיעו התיירים?

ארה”ב ניצבת בראש רשימת המדינות מהן הגיעו תיירים לביקור בישראל. למעשה, נרשמה עלייה של 10% בכמות המבקרים מארה”ב בינואר-אוקטובר 2023, לעומת אותה תקופה בשנת 2019. רשימת עשר המדינות המובילות (בסדר יורד):

  1. ארה”ב
  2. צרפת
  3. אנגליה
  4. רוסיה
  5. גרמניה
  6. איטליה
  7. רומניה
  8. פולין
  9. קנדה
  10. ספרד

רגע הכניסה לישראל. צילום: depositphotos/alexander2323רגע הכניסה לישראל | צילום: depositphotos/alexander2323

כמה זמן שהו התיירים בישראל?

חופשה ממוצעת של תייר בארץ הקודש בשנת 2023 הייתה כ- 8.3 ימים. כ- 70% מהמבקרים עשו זאת בדרך עצמאית, בעוד כ- 30% הגיעו במסגרת טיול מאורגן. כ- 57% מהתיירים שביקרו כאן בשנה החולפת הגיעו לישראל בפעם הראשונה בחייהם, בעוד ל- 43% מהתיירים, לא היה זה הביקור הראשון בארץ.

שר התיירות, חיים כץ, סיכם את השנה: "2023 הסתמנה כשנת שיא בתיירות הנכנסת, כאשר בשוק האמריקאי, העיקרי והגדול ביותר, שברנו שיאים במספר התיירים.  אנו מכינים את התשתית הנדרשת שתאפשר לנו לפעול ביעילות ומהירות ביום שאחרי, כדי לסייע להזניק את הכלכלה ולהעמיד לרשות המדינה משאבים נוספים לשיקום ולצמיחה. האינדיקציות מהשטח מעודדות, התיירים אמנם דחו את הגעתם בגלל המלחמה, אך רבים לא ביטלו הזמנות ומחכים להזדמנות המתאימה להגיע. יש לישראל הרבה מה להציע כיעד תיירותי, אנו מצפים לשוב ולקבל את התיירים בשערינו".

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך: