גאווה ישראלית - אירוס הסרגל

כשתתקלו בפריחת האירוס המהממת, גם אם מדובר בפעם הראשונה שזה קורה, יכול מאוד להיות שהיא תראה לכם מוכרת מאיפשהו... ובכן, אירוס הסרגל משמש גם כסמלה המפורסם של החברה להגנת הטבע. תוכלו לחזות בפריחתו המרהיבה במספר מקומות בארץ, כשהמומלצים והידועים ביותר הם הר הכרמל ויערות מנשה. ברצונינו להמליץ לכם על מסלול מרתק בשוויצריה הקטנה שבכרמל, הידועה גם בפריחות האירוסים המרשימה שבה. הפריחה הכחלחלה מגיעה לשיא תפארתה בחודשים דצמבר עד פברואר וודאי תשמחו לגלות, כי אירוס הסרגל צומח אך ורק במדינתנו הקטנה.

הכוכב של הרי הצפון - הכרכום הצהבהב

את הכרכום הצהבהב תוכלו לפגוש מתחילת אוקטובר ועד שלהי דצמבר, בעיקר באזורים ההרריים והצוננים בצפון. בין המקומות המומלצים לצפייה בפריחת הכרכום, נמצאים יער לביא, הסמוך לצומת גולני וגם צפון ומרכז רמת הגולן. אפילו בהרי הגליל ובמיוחד סביב הר מירון תזכו לחזות בפריחה המיוחדת. אם תרצו לשלב טיול פריחה משגע בצפון עם ביקור במעיין מקסים המשקיף על הכנרת, תשמחו ודאי לגלות את פריחת הכרכומים הסמוכה לעין שרונה ובקעת יבניאל.

מלך פריחות העצים - כליל החורש

כשזה מגיע לפריחות עצי החורש בארץ, ישנו ללא ספק כוכב אחד המתבלט מעל כולם וזהו כמובן, כליל החורש. הפריחה היפה ובעלת הצבעים העזים ביותר, מגיעה לשיאה בחודשים פברואר ומרץ (אתם עשויים להיתקל בה גם בסביבות נובמבר ודצמבר), כאשר כל עץ מתמלא באלפי עלים סגולים וורודים, שלא ישאירו אתכם אדישים. תוכלו לחזות בפריחה הנהדרת באזורים רבים בארץ, כאשר מבין הבולטים ביניהם, מומלץ לבקר בעמק איילון ופארק קנדה, הנמצאים בשיפולי הרי ירושלים.

הפריחה המסקרנת של החורף - סתוונית היורה

בפריחת סתוונית היורה ניתן לחזות כמעט בכל אזור בארץ (מלבד לאזורים חוליים), בעיקר בחודשים נובמבר ודצמבר. המיוחד בפריחה זו מצוי באופי גדילת הפרחים, היוצאים ישירות מהאדמה וללא גבעול המחבר אותם לפקעת. בין המקומות המומלצים לצפייה בפריחת הפרח הסגלגל, ניתן לציין את אזור הרי ירושלים, הגבעות של יהודה ושומרון וכמו כן, גם באזור הכרמל, רמות מנשה, הגליל והעמקים. לאלו מכם הרוצים לצאת לחיק הטבע ולנצל את תקופת הפריחה המאוחרת ביותר, נמליץ על ביקור בשמורת הסטף ירוקת העד.

שטיחים צבעוניים של אושר – פריחת הרקפת

פריחתה של הרקפת המצויה היא  ללא ספק את אחד משיאיו של החורף הישראלי והיא גם אולי אחת הידועות והנפוצות ביותר בארץ. בניצני הרקפות הראשונות תתקלו כבר בחודש נובמבר, ממש לאחר בוא הגשמים הראשונים, אך שיאה של הפריחה הסגלגלה-לבנה יגיע באמצע ינואר וימשך עד שלהי חודש מרץ. אזורי הגדילה האהובים על הרקפת המצויה, נמצאים בעיקר באזורים הרריים וצוננים, בהם הקרקע נשארת לחה לאורך כל החורף. אם אתם מחפשים לחזות במרבדי רקפות יפהפיים, נמליץ לכם להגיע לגבעת הרקפות המפורסמת, הסמוכה לישוב טל שחר, המשקיף על שדות השפלה המוריקים.

לתחילת הכתבה