רוגע, תרבות וטבע בעיר - סיור מגן הורדים לעמק המצלבה

מתוך שפע הסיורים בירושלים, המסלול הנהדר הזה הוא כנראה אחד הנעימים והרגועים שבהם. בסיור תגלו את צידה המערבי והמקסים של ירושלים ותעברו בין כמה מהאתרים החשובים והמשפיעים במדינה. המסלול מתחיל בגן הורדים החביב, מקום חביב בו תוכלו ליהנות ממגוון שבילים נעימים להליכה ואגם מלאכותי, הנחשב למוקד עלייה לרגל לצילומי זוגות, רגע לפני החתונה. מהגן תמשיכו לכיוון מוזיאון ישראל, בו תוכלו להעביר מספר שעות תרבותיות באחת התערוכות או פשוט לשוטט בשטחו ולהתרשם מהמבנה הייחודי של היכל הספר, בעל הגג המקומר. בהמשך, תעברו בין שרידיו של בית בד ביזנטי קדום, הנטוע בתוך עמק המצלבה המסקרן, על שלל עצי אלון שקד, חרוב, אורן, ברוש ואלה. מהעמק המוריק תגיעו אל מנזר המצלבה היפה, המשקיף על העמק המשמש כבית לארבעה נזירים החיים בו, תוך שהם משמרים את המורשת היוונית-אורתודוכסית בעיר. לקראת תום המסלול, תגיעו לגן הבוטני של האוניברסיטה העברית ותקנחו בחוויה ירוקה ואקזוטית השזורה בשפע צמחים נדירים ואווירה טרופית. אם אתם מחפשים סיורים בירושלים לילדים, זה בהחלט סיור מתאים להם.

הטבע השתלט על העיר - סיור ירוק ביער ירושלים

לאלו מכם המחפשים חוויה שונה, ירוקה ומרעננת בתוך שפע סיורים חינם בירושלים, מומלץ בחום להגיע ליער ירושלים היפהפה והמטופח, וליהנות ממגוון פינות חמד מוצלות, שלל פריחות ססגוניות ולקנח בפיקניק בטבע וארומת הרי ירושלים. הטיול ביער עובר בכמה תחנות מומלצות, החל מגן אוסטרליה והשבילים הנעימים שבו, דרך התצפית הנפלאה על הרי ירושלים מחניון הגמלים ועד התבוננות במערכות הטרסות והשלחין הקדומות,ששמשו את בני ישראל למגורים וחקלאות, באופן מתוחכם שהקדים את זמנו. המסלול ביער ירושלים נושק לשכונות הסואנות של העיר ונראה מרחוק כבועה ירוקה וקסומה המשובצת בתוך הנוף האורבני שסביב. בכל עונה בשנה, אל תחמיצו את הטיול בריאה הירוקה של ירושלים.

טיול מודרך בירושלים - הנוף הנשקף מיער ירושלים חנוך קרליבך
הנוף הנשקף מיער ירושלים | צילום: חנוך קרליבך

פנינה אירופאית ורוחות רפאים - סיור במושבה הגרמנית

סיורים בירושלים מספרים את סיפורן של תקופות היסטוריות מגוונות, מציגים מונומנטים קדומים ומבנים הקדושים לשלושת הדתות וכאלה אחרים, הנחשבים לאבן דרך בתולדות המדינה. בין כל הסיורים בירושלים, ניתן למצוא את זה העובר בלב המושבה הגרמנית, העומדת על תלה עוד משלהי המאה ה-19 וממחישה את רצף ההתיישבות האירופי בארץ, אשר חלש גם על יתר הערים הגדולות ונחשב עד היום להישג ארכיטקטוני חשוב ומרשים. הסיור במושבה טובל ב"קלאסה" אירופית, הנבדלת מאוד מסגנונות הבנייה הנפוצים במחוזותינו. במהלך הסיור תעברו בין כמה מהאתרים היפים בעיר, כשביניהם תחנת הרכבת הישנה, שהפכה למתחם בילויים ותרבות ומתאים לשלבה בסיורים בירושלים לילדים, ומבנה החאן היפהפה, שנותר זכר מהתקופה הממלוכית. בהמשך, תגיעו לכנסיית סנט אנדריוז הסקוטית, שנראה כאילו הובאה ארצה מהגבעות המוריקות של האי הבריטי ולסיום, תעברו מול שרשרת מבנים יוצאת דופן, המשובצים באלגנטיות לאורכו של רחוב עמק רפאים.

בין תצפיות וכנסיות - סיור בהר הזיתים

כשמדברים על סיורים בירושלים, הפופולארי ביותר הוא זה שבהר הזיתים, הנמצא ממזרח לעיר העתיקה. כמה פופולארי אתם שואלים? ובכן, מדובר באזור האוצר בתוכו כמה מן הכנסיות החשובות לעולם הנוצרי, גורם שמביא לביקורן של קבוצות רבות, צבעוניות, שמחות ומאמינות מכל קצוות תבל. מעבר לשלל המבנים המרהיבים שעל ההר, תוכלו ליהנות ממספר תצפיות מרהיבות, המשקיפות על המקומות היפים ביותר בירושלים ועל אלה שבמרומי מדבר יהודה. אם חשקה נפשכם במעט היסטוריה יהודית, תוכלו להגיע לבד או בטיול מודרך בירושלים, למתחם קברי הנביאים, שהוא למעשה מערת קבורה ענקית, בה על פי המסורת קבורים הנביאים חגי, זכריה, מלאכי ושלושת נביאי התנ"ך האחרונים. מי שסיפורו של ישו הנוצרי מסקרן אותו, ראוי שיגיע לביקור בכנסיית גת שמנית, בעלת 12 הכיפות המרהיבות ויחזה בפסיפס היפהפה שבמקום.

סיורים בירושלים - מראה העיר העתיקה עמית להב
מראה העיר העתיקה | צילום: עמית להב

הקיבוץ של מרכז העיר - מהנחלאות אל השוק

בלב ליבה של ירושלים, שוכנת לה שכונה קטנה ומקסימה, בעלת אופי ויופי שהפכו אותה לאחד האזורים המרתקים בעיר. נחלאות היא למעשה שכונה המורכבת מ-32 תתי-שכונות קטנות וצפופות, המחוברות ביניהן על ידי מערכת של סמטאות צרות וגרמי מדרגות ציוריים. צביונה הייחודי של השכונה מורכב ממרקם אנושי שובה לב, המחבר בין סטודנטים ועולים וותיקים מתימן, עיראק ואירופה, דתיים, חילונים, אומנים ואנשי רוח. במהלך סיורכם בשכונה תוכלו להבחין בשלל השפעות הבנייה השונות שהגיעו, בין היתר, מטורקיה, רוסיה, גרמניה, תימן וארצות נוספות. השכונה האטרקטיבית נמצאת בסמוך למרכז העיר, ותוכלו להקדיש לה בקלות מספר שעות נהדרות, בסיור העובר בחצרות האבן הקטנטנות שבין הבתים המושקעים, בבוסתנים נעימים ומטופחים ובשוק עיראקי חביב, הנטוע בין סמטאות האבן. כל זאת ועוד, במסלול באורך של כשלושה קילומטרים, מהמיוחדים שבסיורים חינם בירושלים.

להיחשף לעולם של אמונה וצבעים - סיור בויה דולורוזה

סיור זה יעניק לכם הצצה לאחת מאבני היסוד של האמונה הנוצרית בעולם. מסלול הויה דולורוזה משחזר את נתיב חייו האחרון של ישו. ההקשר הדתי-נוצרי מורגש מאוד לאורך המסלול, כשבדרך תוכלו לפגוש צליינים רבים מכל העולם, שעבורם מדובר באחד משיאי הביקור בישראל. בין אם תתעניינו בסיפור של ישו ובין אם לא, מסלול נהדר וקל זה יספק לכם שפע של תמונות חדשות לאלבום, בשעה שתעברו על פני שלל מבנים עתיקים, המעוטרים בקשתות וציורי קיר מרהיבים שממחישים באופן אמנותי ומושקע פרקים רלוונטיים מתוך הברית החדשה. בעת המועדים החשובים לנוצרים, המסלול הופך הומה במיוחד וצועדים רבים עוטים על עצמם שפע של תלבושות ססגוניות ומושקעות, היוצרות תמונה סוריאליסטית למדי, בשעה שמולכם יתהלכו ישו הצלוב ודמויות נוצריות בנות אלפי שנים.

סיורים בירושלים ומסלולים מומלצים

סיורים בירושלים כמעט תמיד עוברים בין שכונות הנושאות עימן מטען היסטורי מרתק וסיפור המגדיר את יופיין. כך גם המקרה עם שתי השכנות- טלביה וקטמון, החושפות בפניכם מסע המתחיל עוד בעידן העות'מאני ועובר דרך השלטון הבריטי באזור. הסיור עובר בין שלל תחנות המשקפות השפעות אדריכליות מגוונות וחשובות, ההופכות את ירושלים לעיר הוורסטילית שהיא כיום. התחילו בכיכר סאסלאמה היפה, שנבנתה על ידי המנדט הבריטי והשקיפו על הוילה המרשימה שמצויה במקום. צפו בבתים המטופחים שלאורך הרחובות השקטים של שכונת טלביה, ביניהם מלון יסמין, בית אניס ג'מאל ובית ג'לאט, הנחשבים ככמה מהמבנים המעוטרים והמקושטים ביותר בעיר. עברו דרך גן השושנים המקסים והמטופח והדרימו לשכונת קטמון, המשלבת בין בתי אצולה היסטוריים, מנזרים נוצריים ומבנים יפים ששוחזרו בקפידה ודייקנות. בסיום המסלול, בקרו במוזיאון האסלאם, המציג אוספי אמנות יפהפיים מרחבי העולם.

סיורי שבת בירושלים

יש עוד הרבה סיורים בירושלים, שעוברים בין מבנים היסטוריים, פינות חמד, סמטאות יפות ונקודות תצפית, שטומנות בחובן לא מעט סיפורים ואנקדוטות. תוכלו לחוות את ירושלים בדרך אחרת ולהצטרף לסיורים בירושלים בשבת - סיורים מודרכים בעלות סימלית של 15 ש”ח לאדם, הנמשכים עד 3 שעות. רוב סיורי השבת בירושלים מתאימים למשפחות.

לפרטים נוספים על סיורים בירושלים בשבת » 

קבלו את האתרים הכי שווים בעיר העתיקה בדקה אחת:

לתחילת הכתבה