​​בכתבה זו:

לילה בשטח סמוך לתצפית המכתש הקטן

תופעת המכתשים היא ללא ספק אחת מהתופעות הכי מרשימות בארץ. ייחודם של המכתשים הוא בדרך היווצרותם: ניתן לכנות אותם גם "מכתשי סחיפה", שכן הם נוצרים על ידי בלייה והיסחפות של אבן החול הרכה בחלק התחתון באמצעות נתיב מים יחיד דרכו יוצא הסחף. להיווצרות מכתש נדרשים כמה תנאים: מזג אוויר יבש, דפנות קשות (מצלעות המכתש עשויות אבן גיר שלא נסחפה), בסיס סחיפה נמוך, סלע רך כאבן חול הנשטפת מהר מפני הקרקע. ייחודו של המכתש הקטן היא בצורתו העגולה והסימטרית וזאת בשונה מאחיו: המכתש הגדול ומכתש רמון. לינת שטח בקרבת המכתש מציעה לנו שלל מסלולי טיול ותצפית שקיעה קסומה.

איך מגיעים: מכביש 25 המגיע מדימונה יש לפנות בצומת רותם דרומה לכביש 206. לאחר מכן יש לפנות שמאלה לכביש 227 מזרחה לעבר המכתש הקטן. לאחר כ- 8 קילומטרים יש לפנות שמאלה לדרך היורדת מהכביש וממשיכה בתוואי שביל ישראל עד לתצפית.

חשיבותה של המדורה במצפה משואה

מדי ראש חודש וחגים, הדלקת משואה הייתה דרך התקשורת העיקרית בין יישובים. מהר אחד לשני היו נדלקות המשואות ומבשרות בין היתר גם על היות היישוב פעיל ועובד. מה הכוונה? בדיוק כפי שחלקנו משאירים אור דולק בצאתנו מהבית בכדי ליצור תחושה שיש מישהו בבית, בימי קדם משואה דולקת משמעותה יישוב פעיל שלכל תושביו שלום. במהלך התקופה הישראלית, ימי ממלכת יהודה וישראל, סבלו התושבים ממסעות כיבוש של מלכי מצרים, אשור ובבל. בשנת 586 לפני הספירה, כבש נבוכדנצר מלך בבל את ממלכת יהודה והחריב את בית המקדש (חורבן בית ראשון). בחפירות שנערכו בתל לכיש נמצא בסמוך לשער אוסטרקון (חתיכת חרס ששימש לכתיבה או ציור) ובה כתוב: "על משואות לכיש אנו שומרים וכי לא נראה את עזקה". למעשה, תושבי לכיש מתעדים שהמשואה בתל עזקה כבתה וכנראה שצבאו של נבוכדנצר כבש אותה ועליהם להתכונן לגרוע מכל. מצפה משואה, הנמצא בפארק בריטניה שבשפלת יהודה משמר את אורח החיים מאותם ימים שבהם היו מדליקים משואות. קמפינג ולינה בסמוך למצפה משואה מבטיחה לכם תצפית מרהיבה לעבר מישור החוף והרי ירושלים. מקום מדהים!

איך מגיעים: מכביש 38 (כביש בית שמש-בית גוברין) שתי אפשרויות גישה: לבאים מצפון בצומת תל עזקה יש לפנות מערבה (ימינה) ולעקוב אחר השילוט לפארק בריטניה. לבאים מדרום, לפני צומת תל עזקה יש לפנות מערבה (שמאלה) בעקבות השילוט "פארק בריטניה".

למרגלות החרמון בקמפינג נחל נמרוד

יופייה של מצודת נמרוד על מורדותיו של הר החרמון שובה את ליבם של כל העוברים והמטיילים באזור. המצודה, אשר בניגוד למה שחושבים אינה שייכת לצלבנים, נבנתה במאה ה-13 על ידי האיובים והממלוכים. אתר הקמפינג "נחל נמרוד" מציע עבור סכום סמלי אתר נוח לקמפינג - כמו שקמפינג צריך להיות. הלינה בלב מטעי הדובדבן של המשפחה המארחת בגובה של 1000 מטרים. המקום, בנוי על יסודות הבניה וההוויה האקולוגית, מציע שירותים אקולוגיים, מקלחות חמות, אזורי מדורה ובישול, מקרר, נקודת חיבור חשמל, וגישה למסלולי טיול מפתח האוהל. במקום מספר אפשרויות ללינה אוהלים פרטיים – ניתן להביא אוהלים מהבית, או לינה באוהלי בד לבן המתוחים על קונסטרוקצית עץ, מורמים מהאדמה, ומתאימים ללינה זוג עד זוג שני ילדים. עבור מטיילי שביל הגולן המחיר הינו רק 30 ₪ לאדם ללינת לילה, באופן עצמי, או 65 ₪ באוהלים המקומיים.

איך מגיעים: מצומת מסעדה (כביש 98) יש לפנות משאלה לכביש 9898 ולאחר מכן שוב שמאלה ליישוב נמרוד.

על גבי הר האחים במרומי הרכס היפה בגליל התחתון

הנוף הנשקף מרכס יטבת שבגליל התחתון המרכזי לא מבייש אף פסגה גבוהה בארצנו. כל שעליכם לעשות זה לשבת, להירגע וליהנות מבקעת בית נטופה והרי נצרת. הר האחים הוא חלק מהפסגות המרכיבות את רכס יטבת ביחד עם הר עצמון, הר נטופה והר השאבי. גובהו כ-521 מטרים ושמו מנציח את האחים נטירה ופיליפוס עליהם מספר יוסף בן מתתיהו (יוספוס פלביוס) שיצאו בזמן המרד הגדול למעשה גבורה ביודפת שהייתה נצורה בידי כוחותיו של אפסיאנוס, המצביא הרומי. המקום מציע יער מסודר ונוח לקמפינג, מדורה ורוח גלילית. בעונת הפריחה, הריחות משכרים.

איך מגיעים: מכביש 70 נפנה ימינה בצומת אבליים לכביש 781 ונסע לכיוון מזרח. בצומת מורשת נעלה על כביש 784 עד לצומת יודפת בה נפנה מזרחה לכביש 7955 המגיע עד הר האחים. לבאים מצפון מזרח ניתן לחצות את הכפר עראבה ולעלות בכביש 804 המתחבר לכביש 7955.

אתר הקמפינג האידאלי שבהרי ירושלים: בר גיורא

לצד כביש 3866 העולה מבית שמש לכיוון בר גיורא משתרע לו פארק עצמאות ארצות הברית. מצפון לפארק נמצאים רכס הר יעלה ושמורת נחל שורק ובדרומו רכס סנסן. אינספור מסלולי טיול ומקומות ללינת שטח פזורים ברחבי הפארק. כמה עשרות מטרים ממערב למסעדה "בר בהר" הנמצאת על הדרך תבחינו בפנייה לפארק עצמאות ארצות הברית. הגישה עם הרכב מאוד נוחה והפארק מציע מקומות שטוחים ונוחים לבילוי לילי. דרך הנוף מאפשרת גישה לכל רכב ולארוכה פזורים מתקני שעשועים המשתלבים לא רע עם הנוף. מבעד לעצים, בזמן שקיעה, תוכלו לראות את חורבת בית עיתאב, מראה יפיפה, במיוחד שלמרגלותיה כרמים של תושבי המקום. פיתוח הפארק החל בשנות ה 70, לציון 200 שנה לעצמאות ארצות הברית.

איך מגיעים: לבאים מעין כרם יש לנסוע בכביש 386 לאורכו של נחל שורק עד למפגש עם כביש 3866, צומת בר גיורא.


שיווקי

אתרי קמפינג נוספים

קבלו רעיונות נוספים לאתרי קמפינג ברחבי הארץ: 

  • אוהל אלמגור
    למרגלות הר האושר, עם תצפית לנוף מרהיב של כל האגם, טובל במטעי המנגו והפסיפלורה של מושב אלמגור | לפרטים >>
  • חאן דרך ארץ המרדפים
    על אם הדרך העולה מים המלח ויריחו אל עבר העיר ירושלים. אירוח ישראלי מדברי, שקט מדבר ואקולוגיה | לפרטים >>
  • גניה על גדות ירדן
    בקיבוץ דגניה א' , על גדות נהר הירדן, לינת שטח מפנקת ומאובזרת, סדנאות, אירועים משפחתיים | לפרטים >>


לתחילת הכתבה