מטיילים סגול-לבן: טיול פריחה של רגע לפני החורף

בסוף השבוע האחרון, רגע לפני שנהיה פה הרבה יותר אפור, קיבלנו במתנה מהסתיו כמה ימים של מזג אויר מושלם לטיולים. אתם ללא ספק השכלתם לנצל את השמש המלטפת, ולא שכחתם לספר לנו איפה ראיתם את הפריחות הכי יפות - בסגול, בלבן ובצהוב
| 13/11/2014

סתוונית היורה

מאז שהיורה הגיע בסערה והביא איתו את סתוונית היורה עברו כבר הרבה מאוד גשמים, אבל הסגלגלה הזאת עוד איתנו, והיא לא מתכוונת להעלם בחודש הקרוב. אמנם הפרחים שלה צומחים ישר מהקרקע בלי גבעול ונשארים נמוכים, אבל צבעי הלבן-ורוד-סגול שלהם וכל הדבורים והפרפרים שנמשכים אליהם לא ייתנו לכם לפספס אותם. הסתוונית נפוצה כמעט בכל הארץ, אבל שלא תטעו לחשוב שהיא סתם עוד אחת – הפרח המיוחד הזה שצובע לכם עכשיו את המסלול משמש גם להכנת תרופות חשובות למחלות שונות. אתם סיפרתם לנו שתפסתם אותה מחייכת אליכם בסגול בחרבת מדרס ובגבעות גורל.


כרכום חורפי

הכרכום נמצא עכשיו בשיא פריחתו, אבל כדי להבחין בפרחים שלו תצטרכו להתאמץ מעט, שכן הם צומחים ביחידים ולא במושבות. גם הכרכום, כמו סתוונית היורה, קטן קטן אבל מוכשר: בתנ"ך הכרכום נזכר כצמח בושם, במשנה ובתלמוד כצמח תבלין ורפואה ובעבר הוא שימש גם להפקת צבע לצביעת מזון, אריגים ועוד. למעשה, למרות שהכרכום הוא לבן ברובו, מקור שמו הוא במילה הפרסית לצבע הצהוב, על שם תבלין הזעפרן הצהוב, שגם אותו מכינים מהכרכום. אמנם תזדקקו ל-140 פרחים כדי להפיק גרם אחד של התבלין, אבל בכל מקרה תיאלצו לוותר על החיפוש מראש, שכן מדובר בפרח מוגן בישראל. אתם סיפרתם לנו שתפסתם את כל הצהוב הטוב הזה בנחל אביב.


סתוונית ירושלים

אמנם סתוונית ירושלים דומה לאחותה שמגיעה חבוקה עם הגשם הראשון, אבל האחות הירושלמית היא קצת יותר: יש לה פרחים רבים יותר, עלי העטיף שלה גדולים יותר ולמעשה, אפשר להגיד שיש לה את הפרח הכי גדול בארץ - אמנם אתם תזכו לראות רק את עשרת הסנטימטרים הצבעוניים שלו שמעל הקרקע, אבל מתחת לאדמה הוא מעמיק לעד ארבעים ס"מ נוספים. לצערנו, סתוונית ירושלים היא גם נדירה יותר מיתר אחיותיה הסתווניות, אבל אתם סיפרתם לנו שבכל זאת הצלחתם להבחין בה בעמק המצלבה.


חלמונית גדולה

החלמונית הגדולה נמצאת איתנו כבר זמן מה, וגם השבוע הנסיכה הצהובה לא נעלמת. החלמונית, שהחלה לפרוח באוקטובר בצבע צהוב-ירקרק, מגיעה עכשיו לשיא הפריחה וגם לשיא הצבע שלה, ובטבע מחכים לכם מרבדי חלמוניות בצבע צהוב-כתום, כמו החלמון שעל שמו הן נקראות. אם אתם כבר מתכוננים לצאת לדרך, נזכיר גם שכדי לתפוס אותן במיטבן מומלץ לצאת אל מרבדי החלמוניות בבוקר, כשהן פתוחות, ולא כשהם נסגרות, לקראת הערב. אתם סיפרתם לנו שהבחנתם בהן בשמורת החלמוניות בירוחם.

יצאתם לטיול ונהניתם מפריחות נוספות? דווחו לנו היכן ראיתם את הפריחות! >>

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג