תחנה ראשונה: שקט בלב מדבר בעין פלוטית

דרך הבשמים היא דרך מסחר חשובה שחיברה בין ערב לעזה, ועליה צעדו הנבטים עד שהגיעו לנמל בו פרקו את הסחורות היקרות ויכלו לנוח. הנבטים היו אנשים כמונו, רק שעבודתם הצריכה אותם לבלות המון זמן במדבר. וכאנשים פשוטים בסך הכל, היו להם הסיפורים והשירים שלהם, הרצונות, הכעסים וכמובן – האהבות.

את הטיול הבוקר נפתח במקום נסתר ונפלא, לא רחוק מהדרך המקורית, שבהחלט יכול היה לשמש את הנבטים בעצירת קפה קלה לפני שהחזירו את הציוד על הגב – מעיין עין פלוטית, שמכונה גם מעיין האהבה, על שם אחד מהדברים הכי נעימים שהחיים מזמנים לנו.

לפי האגדה, מי המעיין מחזירים אהבות קודמות – אם רק טובלים ידיים במים ושוטפים בהם את הפנים. בעקבות האגדה הגיעו למעיין מאוכזבים רבים כדי לנסות להחזיר אליהם אהובים שזנחו אותם, ואולי גם הנבטים ישבו במקום והתגעגעו לאהובות שעזבו בבית. אך גם לאלו שלא מתגעגעים לאהבה נושנה, מחכה במקום מחזה קסום: עין כחולה של מי מעיין בצל הדקלים, שלווה אינסופית וכמובן נקודה מושלמת לשתות את קפה הבוקר, לחיי האהבה!


ללחוש מילות אהבה |
צילום: דובי זכאי

תחנה שנייה: אתגר הופך להזדמנות בנחל תמר ובנחל צפית

מסעות הנבטים לא תמיד היו פשוטים: משקל על הגב, הליכה מרובה ואחריות רבה – כי זה בטח לא מאוד נעים לאבד מור ולבונה יקרי ערך! אבל בטיול השבועי שלנו ניקח את האתגר ונהפוך אותו להזדמנות, או כמו שאומרים אצלנו: ניקח פיסת מדבר ונהפוך אותה לפארק שעשועים. אז פארק השעשועים להיום הוא נחל תמר ונחל צפית, שנמצא בהמשך המסלול המבושם שלנו ולכם יש כרטיס VIP!  

ההליכה במסלול איננה קשה, אך משלבת חלקים מאתגרים בנחל תמר: סולמות, יתדות ומדרגות סלע. אם תבחרו לזרום עם אתגרי הטבע, מצופה לכם חוויה מהנה שאין שנייה לה. שימו לב: אם יתמזל מזלכם תיתקלו בכמה גבי מים יפים בין הסלעים, אך אין לצאת למסלול במידה ויש חשש לשטפונות. 


לקחת אתגר ולהפוך אותו להזדמנות |
צילום: שניר תורג'מן

תחנה שלישית: מכירים מקרוב - הגן הלאומי ממשית

לאחר המסלול המהנה, אתם כבר מוכנים להפוך לנבטים אמיתיים, וזה בדיוק הזמן הנכון, כי אתם עומדים בפני אחת מהערים שהקימו נוודי העבר על דרך הבשמים. היא החלה את צמיחתה כתחנת מסחר לשיירות שחצו את המדבר מפטרה לעזה, ובאו "לעשות שוק" והמשיכה והתפתחה לעיר של ממש.

כמה מאות קדימה אל תוך ההיסטוריה, הגיעו הרומים, אחריהם הביזנטים ולבסוף העיר איבדה מקרנה לאחר הכיבוש המוסלמי. את התזכורות לכל התקופות ניתן לגלות בממצאים הארכיאולוגיים בגן הלאומי: כנסיות, בארות, אורוות ואפילו בית מרחץ. אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדנו.


שחזור השוק הנבטי בממשית | צילום: נעמה טוכפלד

תחנה רביעית: עיצרו את הגמלים - חאן ממשית

כאשר השמש תתחיל לשקוע, נשים פעמינו אל עבר "פונדק דרכים" כמעט אמיתי, כי גם נבטים צריכים לישון! האורחן הלילי שלנו, ממשית, יהווה את הנקודה הכי מפנקת ונעימה בסוף המסע מדברי, כי לא רק שנוכל לחלוץ בה את נעלינו, אלא גם להדליק אש ולהכין עליה תה חם וריחני ופשוט להרפות.

במקום תוכלו לבחור בין שינה באוהל פרטי, על מזרון במאהל גדול ומחומן, באוהל משפחתי קבוע - טוקול, או בביתן נופש מאובזר. במה שלא תחברו, תוכלו להשתמש במטבח שדה משותף, בשירותים ובמקלחות החמות, לנפנף במנגלים או להבעיר קומזיץ, ולהיות מוארים על ידי תאורת החניון וכוכבי השמיים. ואלו הן פריווילגיות שהנבטים לא קיבלו.


לעצור למנוחה מדברית | צילום: יוסי האן

תחנה חמישית: ניחוחות בשמים בחוות צברי אורלי

כבר דיברנו על מור ולבונה, תבלינים ובשמים, וכעת – כשהשמש תצבע את המדבר בוורדרדות ותעיר את יושביו, נדבר על האוצרות המקומיים שפורחים באזור דרך הבשמים, היום – הסברסים! מי יודע – אולי הם בכלל צאצאים מגרעינים קדומים שנפלו משקי הנבטים שעברו פה במשך שנים? כך או אחרת, חוות צברי אורלי היא חוות גידול הצבר הגדולה במזרח התיכון ובה תוכלו ללמוד הכל על הפרי שהשאיל לנו הישראלים את שמו.

לכאן תגיעו כדי לגלות הכל על איך מגדלים קקטוסים במדבר, מה ניתן להכין מהם וכמובן לטעום ולא רק לדבר בתאוריה. יודעי דבר אמיתיים יגידו שצבר מתוק שווה לא פחות ממיני בשמים או כסף או זהב, אז בואו איתנו לגלות את האוצר הגלום במדבר. בתאבון!


צברים בכל מיני צבעים | צילום: Odedyl

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך:

לכתבות נוספות בסדרת "טיול ולילה" »