לטייל באזור

נצרת
העיר הגדולה בחבל ארץ זה היא נצרת, והיא גם העיר הערבית הגדולה בישראל. מעניין לציין שעל אף חיבורה הטבעי לנצרות - הרי שכאן התחנך ישוע וכאן גם מסר המלאך גבריאל למרים את הבשורה שהיא בהריון, מרבית תושבי העיר הם מוסלמים דווקא (למעלה מ-70%). למען האמת, זו הסיבה שנצרת היא כל כך מיוחדת - היא מכילה מכל וכל.

בסיבוב בנצרת תמצאו לא מעט אתרים קדושים לנוצרים: הבית של מרים ושבו גדל ישו, הנגרייה של יוסף, בית הכנסת בו התפללה המשפחה, וכמובן: כנסיית הבשורה המרשימה. את הקדושה תרגישו גם מחוץ לכנסיות - בעודכם משוטטים בעיר העתיקה, מגלים את סמטאות השוק ואת הסצנה הקולינרית המצויינת. ביום טיול בנצרת תוכלו לטעום ממטעמי המסעדות והחומוסיות, לגלות חנות תבלינים ששמה נישא למרחקים ובעיקר לספוג אווירה.

אז מה כדאי לעשות בנצרת? מחפשים מסלול בעיר? הנה ההמלצות שלנו:

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראלכנסיית הבשורה | צילום: עמית להב

נחל ציפורי
מציפורי יוצא אחד מיובליו של הקישון, הוא נחל ציפורי, שמתחיל בהרי נצרת ונשפך אל עמק זבולון. מסלול נחל ציפורי הוא מעגלי וקצר, כארבעה קילומטרים, המיועד לכל המשפחה ומתאים להליכה נעימה וקלה לאורך כל השנה.

מיד בתחילת המסלול תוכלו להבחין בטחנת הנזירים - טחנת קמח שנרכשה על ידי קבוצת נזירים במאה ה-19, שוקמה והופעלה עד לדעיכתה אל מול טחנות הקמח החשמליות. בשנת 1954 הפך המתחם לדיר חזירים ובשנים האחרונות הועבר לידיים פרטיות ומשמש לגידולים אורגניים.

המשך המסלול יעבור בין בוסתנים, מטעי רימונים, תות ותאנים עד שיגיע אל עין יבקע הנובע בכל ימות השנה. את המעיין תוחמים שני קירות, מן התקופה הרומאית, שנועדו לרכז את מי הנביעה ולהוליכם אל טחנות הקמח שבמורד הנחל.

אלוני אבא ובית לחם הגלילית
מסלול טיול זה מתאים לכל המשפחה ומורכב למעשה משני מסלולים מעגליים. כדאי לפתוח את היום בשמורת אלוני אבא, הכוללת גבעות קירטון נמוכות ועליהן צמחייה רבה. השמורה, המשתרעת בין שפרעם, שער העמקים וציפורי, קרויה על שמו של המושב השיתופי הסמוך - אלוני אבא. 

מומלץ לבקר כאן בחודשים ינואר – מאי ולשוטט עצמאית בשביליה המתפתלים של השמורה.

המשך היום יהיה בבית לחם הגלילית, שהוקמה על ידי הטמפלרים בשנת 1906. את הרכב אפשר להשאיר במגרש החניה וברגל להמשיך אל אתריה הבולטים של העיירה: בית העם, מגדל המים ומרכז המבקרים בבית משפחת וואגנר.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
בית לחם הגלילית | צילום: עומר זיו

תל יודפת והר עצמון
בטיול זה תתעורר לעיניכם ההיסטוריה הסוערת של ימי המרד הגדול, ובפסגת הר עצמון תגלו את אחת התצפיות היפות באזור. הנקודה צופה אל הים התיכון מצד אחד ואל הכינרת מן הצד השני. בהמשכו של המסלול המעגלי, יופיעו מעיינות, שאגדה יפה על ימי צלאח א-דין מסופרת אודותיהם.

שימו לב: המסלול מתאים לכל המשפחה והוא אורך כחצי יום, אך זהו מסלול ברמת קושי בינונית ולו בשל המאמץ שבעליות השונות, שאיננו קשה, אך גם איננו קצר. אותו מאמץ מוביל אותנו להמלצה נוספת: עדיף שלא לטייל כאן בקיץ בשל החום והאמת, גם כי הצמחייה הירוקה מועטה. 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
טיול לתל יודפת והר עצמון | צילום: עומר זיו

הר כמון ושביל יונתן
מסלול יפה הצופה אל נופו המרהיב של אזור הגליל התחתון נמצא בראש הר כמון, ההר הגבוה בין הרי הגליל התחתון. תצפית יפהפיה תחכה לכם ביישוב כמון, היישוב הגבוה ביותר בגליל התחתון. לאחר התצפית תוכלו לצאת לשביל סובב הישוב מכמנים - שביל לזכרו של סמל ראשון יונתן הדסי, שנפל במלחמת לבנון השנייה.

גם במהלך טיול מעגלי זה, ישנן שפע נקודת עצירה ותצפית ומומלץ לעצור להתרשמויות מהנוף, מהרוח ומהצמחיה המכסה את ההר.

נקודות יפות באזור

הגן הלאומי ציפורי
נקדים ונדייק: המונה ליזה הגלילית השוכנת בו, ולכן אתם פשוט לא יכולים לפספס את ציפורי.

ועכשיו מהתחלה. ציפורי נכבשה ללא קרב ונפלה לידיו של הורדוס, בעת סופת שלגים שהתרגשה על המקום בשנת 37 לפני הספירה. העיר, שידעה ימים רעים וטובים כאחד, נהרסה ונבנתה מחדש בתקופות שונות, באמת מהן כינה אותה יוסף בן מתתיהו "פאר הגליל כולו".

עושרם של תושבי ציפורי ניכר בפסיפסים הרבים המצויים במקום, כדיוקנה של המונה ליזה הממוקם בוילה הרומית, שנבנתה בתחילת המאה השלישית. מקום עם היסטוריה, יופי ולא מעט אופי.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
המונה ליזה הגלילית | צילום: אינה מנשה

טיילת נוף שכניה ומערת שכניה 
מערה שכניה היא מערה קרסטית (כלומר - כזו הנוצרה עקב חלחול מים בסלע גיר) שנמצאת בסמוך לטיילת נוף, בין היישוב שכניה להר כבול. המסלול מסודר ומותאם גם לנכים. המערה משמשת כביתם של עטלפי חרקים, ולכן אין להיכנס למערה מחשש לפגיעה בהם (בייחוד בחודשי החורף).

פרט מעניין הקשור למערה קשור ברציחתו של ישראל בן זאב (לאופר), שומר אדמות קק"ל בעמק זבולון, שנרצח בידי מחבלים בשנת 1938 וגופתו הוטמנה במערה עד לגילוי עצמותיו בשנת 1990.

איפה אוכלים כאן?

לא חסר איפה למלא את הבטן באזור שמשלב נהדר בין אוכל ונוף. במסעדות האזור תגלו השפעות רבות מהמטבח הערבי ומרוח הרי הגליל:

כיתאבון
מסעדת ביסטרו נצרתית, שממוקמת בלב העיר העתיקה, בין השוק והכנסיות החשובות ביותר. בתפריט תמצאו מנות ערביות מסורתיות עם טוויסטים מודרניים, ובין ביס לביס תוכלו אף ליהנות מאירועי מוזיקה והופעות חיות של זמרים מקומיים ונגני קאנון. המסעדה מציעה גם סיורים מטעמה, שיחשפו בפניכם את עולם התרבות העשיר של נצרת העתיקה. מומלץ לשאול! 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
סינייה כופתה במסעדת כיתאבון | צילום: כיתאבון


דיואן אל סאריא
אי אפשר לטייל באזור מבלי לנגוס בקטאייף מתוק וריחני. לא רחוק מכנסיית בית הכנסת תבחינו בריח מתקתק עולה משוק נצרת, ואם תלכו בעקבותיו תגלו את אבו אשרף "יוצק עיגולי בצק על פלטת ברזל, ממלא אותם באגוזים או בגבינה ושוטף את הרחוב בריח של קטאייף אלוהי" מספרת עיתונאית האוכל הילה אלפרט, ומוסיפה ש"מורכבות יכולה לפעמים להיות מענגת כל כך".

החומוסיות של נצרת
מי החומוסיה הכי טובה? לא נדע לומר, או כמו שעיתונאית האוכל הילה אלפרט אומרת "יש בה מקבץ אדיר של חומוסיות מעולות. אנחנו מבקשים להביא בפניכם כמה, מבלי לעסוק בשאלה למי יש את הכי טוב – כל אחת והיתרונות שלה". אז מומלץ ללכת ולנסות את כולן: אבו גאנם (מסעדת עבדאללה שרביני), חומוס אל שייח', חומוס עימאד וסאיג' עפיף.

צלחת אצל אבו גאנם | צילום: איתיאל ציון
צילום: איתיאל ציון

אטרקציות ופעילויות באזור

יער הקופים
יער הקופים שבידפת, בית גידול טבעי לחיות בר, יאפשר לכם לפגוש בקופי סנאי קטנים וחמודים ובקופי המקק הגדולים, באופן בלתי אמצעי כמעט. פה תוכלו לראות את הקופים בסביבתם הטבעית כמעט ולהתרשם מאורחות חייהם. בנוסף, ביער מתגוררות חיות נוספות כתוכים, יעלים, אלפקות, חיות משק בית, עופות מים ואחרות.

אלבאבור - טחנת הגליל
תחנת הגליל אוצרת בתוכה מטחנה ישנה, תבלינים צבעוניים והמון סיפורים. אלבאבור שוכנת בעיר העתיקה של נצרת, וניחוחות התבלינים והקפה בסמטאותיה ידריכו אתכם למקום הנכון. בביקורכם במקום תשמעו הכל על ההיסטוריה שלו, תטעמו מתבשילי המקום ותוכלו לקנות שלל תבלינים, שינעימו לכם את הארוחה הבאה.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
תבליני אלבאבור | צילום: עמית להב

קטופותי - קטיף עצמי בשדות בית לחם הגלילית
בקטופותי תוכלו לחזור לחוויית הליקוט של אבותינו הקדמונים, על ידי קטיף עצמי של שלל גידולי העונה. במקום תקבלו הסברים על גרגירי האוסנה והפטל, תגלו מה עושים עם הסטיביה, תצאו להאכיל עיזים, תשאבו מים במשאבה עתיקה, תאפו פיתות בטאבון, וכמובן - תקטפו ותמלאו סלסלה בפירות וירקות ותצאו הביתה מצויידים בכל טוב.

  • איפה: בית לחם הגלילית | טלפון: 073-7823910​
     

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
צילום: קטופותי

מרכז מבקרים חוות דרך התבלינים
החווה, ששוכנת בצמוד ל"קטופותי", מציעה שלל פעילויות בטבע לילדים ולמשפחות בכל סוף שבוע ובחגים: פעילויות יצירה, סדנאות לילדים בנושא תבלינים וסיורים בשדות התבלינים האורגניים. במקום תוכלו גם להצטייד בתבלינים ובצמחי מרפא. 

  • איפה: בית לחם הגלילית | טלפון: 073-7823013

עוד אטרקציות בחבל ארץ נצרת וסביבותיה >>

היכן לישון באזור?

פאוזי עאזר אין - מבית אברהם הוסטל
רוצים באמת להרגיש כמו תיירים? בואו ללילה בין סמטאות נצרת העתיקה. בבניין אבן עם תקרות גבוהות ומקושטות שוכן הוסטל פאוזי עזאר אין מרשת אברהם הוסטל. תוכלו להישאר לישון בחדר אירוח מקושט ואותנטי, וליהנות גם מאינטרנט אלחוטי בחינם, ארוחת בוקר ואפשרות לבישול עצמי וסיור חינמי בעיר העתיקה של נצרת מדי בוקר.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
צילום: פאוזי עזאר אין

מיוחדים באזור

חודש הרמדאן: השנה, 2017, חל חודש הרמדאן בין התאריכים ה-27/5 ל-25/6. בחודש זה, רחובותיה של נצרת הופכים לאטרקציה של ממש בשעות הערב, כשהרחובות עוברים מדממה מופתית, המציינת את הקרבה לשבירת הצום, לרחובות שוקקי חיים. בתקופה זו מתקיימים בעיר וכפרים הערביים בסביבה שלל סיורים ואירועים, כשאחד מהם הוא "לילות רמדאן", שילמד אתכם עוד על מנהגי החג. למידע נוסף על לילות רמדאן בנצרת >>

חג המולד: נצרת היא המקום שבו הכל התחיל, ושבו מריה קיבלה את הבשורה על לידת ישוע. כיאה לעיר חשובה כל כך לעולם הנוצרי, לקראת חג המולד היא מתקשטת בעצים, קישוטים ובאורות מנצנצים. זה ה-מקום להגיע אליו כדי לחזות במיסות חג המולד בליל ה-24 בדצמבר, וליהנות מאווירת חג מולד אמיתית.