החג של החגים מגיע לחיפה: ואדי ניסנאס לובש חג

על אף שלאחרונה חיפה עלתה לכותרות בגלל נסיבות עצובות, היא ממש לא עוצרת כדי ללקק לעצמה את הפצעים והמון טוב מתרחש בה. עם בוא הגשם, מגיע לחיפה גם "החג של החגים" - חגיגת שלושת הדתות והזמן הכי יפה לביקור! בואו להכיר את השכונה המקומית המארחת - ואדי ניסנס, וגלו קצת אור
| 21/01/2018

בעוד שערים רבות בישראל מנסות להתחרות על תואר "העיר הכי הכי", נדמה כי חיפה נמצאת בפאזה אחרת - ההתנהלות שלה היא ייחודית, שלווה ו-הו כה תרבותית. בין שלל האירועים והפסטיבלים שממלאים את רחובותיה ומוסדותיה במהלך השנה, נמצא גם פסטיבל ייחודי באמת: החג של החגים, שמתחיל כבר ביום חמישי, ה-7/12 ונמשך עד יום שבת ה-17/12 והוא כולו חגיגת אור ואופטימיות. זוהי הזדמנות מצויינת להכיר את השכונה הכי צבעונית בכרמל, וזו שמארחת את הפסטיבל: שכונת ואדי ניסנאס.
 


צילום: אינה מנשה

ואדי הנמיות

משמעות המילה ניסנאס בערבית היא: "נמייה", אך אם הן חיו פה פעם, לא נותר להן שום זכר, ובמקומן התיישבו תושבים חמים ומכניסי אורחים. יש האומרים שהם שם כדי לשמר את הנוסטלגיה ולספר את מה שהיה פה פעם. אלא שהם יספרו אחרת: על חלומותיהם, רצונותיהם ועל העתיד שהם רואים בשכונה.

הוואדי שוכן בין העיר התחתית להדר, ואפילו המקומיים לא יודעים לומר מהו קו הגבול ה"רשמי". קו זה משתרג בין בתים וחנויות, וכמו אומר: ישנם דברים שלא צריכים להגדיר במילים. אך אתם תרגישו אותו, פסיעה אחר פסיעה, כשתראו את הבתים העתיקים והחצרות ברחוב סנט לוקאס, וכשעל דרך אלנבי יתגלו מראות של ממתקים ערביים. הסמטאות הממשיכות אותו יתמזגו עם הבתים: כביסה תלויה בחוץ, ילדים מתרוצצים, אמנות על הקירות וניחוח קפה טוב, ואתם תדעו שהגעתם.
 

צילום: אינה מנשה

מתיקות חיפאית

חזרה לרחוב אלנבי, ולמאמא שלו: מאמא פיתה. וודה, אם המקום שהקימה אותו יחד עם בעלה לפני כעשרים שנה, תספר לכם סיפור אהבה, שמתחיל לפני 31 שנים, אז התחתנה עם בעלה. המשכו הוא בתוך המנקיש, שהיא וכל משפחתה מכינים בכל יום עד שעות הצהריים, הרי שאז מגיע הזמן להשקיע זה בזה | כתובת: דרך אלנבי 57 | לדף הפייסבוק >>

לא רחוק ממנה במורד הרחוב נמצאת קונדיטוריית המזרח, שמביאה את הלב המערבי בדיוק לאן שהוא חפץ להגיע. התכוננו להסתכל למתיקות בעיניים: בקלאוות, כנאפה, לימונדה סחוטה ומתוקה, ולכבוד הכריסמס המתקרב גם שלל סנטה-קלאוסים שוקולדיים | כתובת: דרך אלנבי 34.

עמוק יותר אל תוך השכונה נמצא רחוב הוואדי, שבו מתרחשים קסמים, ונמצאים בו כמה מוסדות חיפאיים אסליים: פלאפל הזקנים וממולו פלאפל מישל, וקפה חיפה, שמפיץ את ניחוחות הקפה הריחניים לכל עבר.
 


מתוק בקונדיטוריית המזרח | צילום: אינה מנשה

הסיפור הוא האנשים

פלאפל הזקנים נפתח בשנות החמישים על ידי ג'ורג' ונג'לה עפארה, ועד שנות השמונים היה הפלאפל היחיד שפעל בשכונה. הזוג עפארה היו מכינים את עיסת הפלאפל בבית ורק מטגנים אותו בחנות, וכשהייתה אוזלת העיסה, היה נגמר גם יום העבודה. מכיוון שמעולם לא היה למקום שם רשמי, נקרא על ידי ערביי המקום "נג'לה" (כשמה של הגברת עפארה) ו"פלאפל הזקנים" על ידי היהודים, שם שתפס גם בהמשך. ואכן, בני הזוג הזדקנו במקום, עד שהחליטו למכור אותו לבעלים הנוכחי – עפיף, מספר שיחד עם המקום, רכש גם את המתכון הסודי לפלאפל הטעים | כתובת: רחוב הוואדי 18.

ממש ממולו נמצא פלאפל מישל, שמספר שדווקא אין עוינות בין השניים, ולכל אחד ישנם הנאמנים שלו. מישל נדמה כמומחה של ממש, שגם מכין פלאפל מוצלח ביותר, ועל הדרך גם פיצח את הנוסחה לחיים נכונים | כתובת: רחוב הוואדי 18.

בחנות קטנה ברחוב הוואדי 36, נמצאת חנות כלי הנגינה של בשארה דיב. דיב היה מורה לשרטוט טכני ונגרות בנצרת, עד שעזב את עולם הטכניקה ועבר לעולם המוזיקה. את אהבתו הגדולה הוא מגשים בבניית עודים, תיקונם ומכירתם. דיב מספר כיצד הנשמה חשובה לא פחות מהטכניקה: "היום נגר יכול לבנות עוד... אבל הסוד הוא בצליל", וכמו בסיפור פינוקיו, הוא מפיח רוח חיים בגושי עץ | כתובת: רחוב הוואדי 36.בשארה דיב והעוד | צילום: אינה מנשה

עוד ברחוב נמצא ווליד הספר, שמספר שערות, וגם את סיפורי השכונה של היום, ואת זו שהייתה פה פעם. ווליד ישמח לספר לכם על פי מה הוא בוחר את לקוחותיו, כיצד הפך לספר בגיל 17 ולמה התבלבלו תושבי השכונה וחשבו שהוא יהודי כשהיה ילד. הוא יעשה זאת בנעימות, במאור פנים ובדרך שתגרום לכם לרצות להסתפר אצלו ולשמוע עוד. ולנשים – עמכן הסליחה, ווליד מספר רק גברים. 

סיפורים נוספים תוכלו לשמוע במפגש עם האנשים ובסיורי "קול מהוואדי – בתים פתוחים", שנערך בימי פסטיבל "החג של החגים". הרחבת הלב מובטחת! | לפרטים ותיאום סיור: בית הגפן: 04-8142501/8 או במייל zahava@beit-hagefen.com
 


במספרה של ווליד | צילום: אינה מנשה

חגיגה בשלל צבעים

את החגיגות כבר מרגישים כאן בסמטאות: חלונות הראווה מגלים שלל מוצרי בגווני אדום לכבוד הכריסמס, והמדרכות כמו מכינות עצמן לגל האנשים שבקרוב יגיעו ויפרו את שלוותן. בבתים ובמסעדות כבר מעמידים עצי אשוח, והתושבים מתחילים להיזכר ולספר על החגיגות המשותפות לכל השכנים במהלך השנים.
 


מסעדת המערה מתכוננת לפסטיבל | צילום: אינה מנשה


אחד מהמוסדות החשובים בשכונה הוא בית הגפן, שפועל כבר משנת 1963, ו"חגיגת השונות" חרוטה על דגלו ממש, כפי שמציין מנכ"ל המקום, אסף רון. עוד מוסיף ש"בעוד שקל בארצנו להתעסק בסיבות ל'למה לא', פה מתעסקים בסיבות ל'למה כן', כי המציאות היא מה שאתה עושה ממנה". בבית הגפן עובדים יהודים וערבים גם יחד ומתקיימות שלל תוכניות, שחוגגות את השונות באופן קבוע - בין היתר בכל שנה בחודש דצמבר הם גם מנצחים בהרמוניה על החג של החגים.

בגלריה של בית הגפן תושק במהלך הפסטיבל תערוכת "עיר משחק" - תכנית אמנותית שיתופית עם תושבי השכונה, שביקשה מהם לדמיין את השכונה בה הם הם רוצים לחיות, ולמעשה להופכם לשחקנים, שיכולים גם לשנות את כללי המשחק. את עולם המשחקים תוכלו לפגוש גם ברחובות בשלושה פרוייקטים ייחודיים: עין בעין, 1.20 ותזמורת - רגל. פרוייקטים אלו הופכים את השכונה כולה לבמה, ויגלו לכם עוד קצת ממה שחושבים התושבים. סיורי "עיר משחק" יצאו במסגרת הפסטיבל, ובהחלט מומלץ להצטרף לחגיגה.
 

חגיגיים | צילום: אינה מנשה


ומעבר לתושבים, למאכלים, לשלל אירועי החוצות ולאווירת הפסטיבל הנהדרת, נדמה שבחיפה למדו איך להפיץ אור וטוב למרחקים ולשדר "עסקים כרגיל", גם כשלא הכל הולך חלק, וזו הזדמנות נפלאה להגיע ולהנות מזה. פסטיבל "החג של החגים 2016" ייערך במשך שני סופי שבוע, בין יום חמישי, ה-7/12 ועד יום שבת ה-17/12, אך חיפה תישאר מקושטת ומנצנצת לפחות עד סוף השנה האזרחית. צאו לרחובות וגלו עיר, שכמו נלקחה מעולם שפוי ונעים יותר.

לתחילת הכתבה

תגובות

טוען תגובות...