סופגים תרבות בעיר העתיקה

את הטיול שלכם כדאי לפתוח בעיר העתיקה של באר שבע, שאמנם הוקמה כבר לפני כבר יותר ממאה שנה, אך היא ממש לא מזדקנת. אל תתנו לגילה לתעתע בכם. המבנים ההיסטוריים מכילים כיום שלל אטרקציות תרבותיות, שיתנו לכם טעימה מנצחת מהעיר:

היסטוריה: מרכז מבקרים בינלאומי באר אברהם

מרכז המבקרים הבינלאומי באר אברהם הוא מרכז מורשת חדשני, שמספר באופן חווייתי את סיפורו של אברהם אבינו, משכין השלום הראשון בעולם והאב הרוחני של שלוש הדתות המונותאיסטיות. במרכז תוכלו לגלות את הסיפור דרך תכנים (ואפילו מיצג תלת מימדי), שיוצרים מפגש בין ערכים, אמונה והיסטוריה אוניברסלית.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
מרכז מבקרים בינלאומי באר אברהם | צילום: דיאגו מיטלברג


נוסטלגיה: מתחם הקטר 70414
את המקום הזה לא כדאי לפספס: תחנת הרכבת התורכית עברה חידוש ופיתוח ומבניה עברו שחזור אותנטי. כיום במקום נמצאים מיני מוזאון אינטראקטיבי של רכבת ישראל, סדנאות יצירה לילדים, גלריה לתערוכות מתחלפות, קרונות אותנטיים וקטר קיטור אחד, שזכה בעבר לשיר משל עצמו בביצועו של אריק לביא, שמספר על הקטר שבתחנה בבאר שבע עמד.


אמנות, רבותיי, אמנות
ניתן גם להתקדם במהירות עם ההיסטוריה ולקפוץ לביקור בתקופות אחרות במוזאון הנגב לאמנות. זהו מוזאון האמנות המרכזי בדרום, שממוקם במבנה בית המושל מהתקופה העות'מאנית ומציג שלל תערוכות מתחלפות. 

ממש לידו נמצא מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, שממוקם במבנה מסגד עות'מני, שעבר תהליך שימור מרשים. חצר המוזאון היא כמו גן נסתר עם מזרקה מעוטרת וממצאים ארכאולוגיים מוסלמיים מארץ ישראל | לאתר המוזאון >>

מבנה מיוחד נוסף מתקופת המנדט ובו שוכן בית האמנים בנגב. המקום מארח את יצירותיהם של אמנים מכל מגוון האוכלוסייה: יהודים, בדואים, עולים חדשים, תושבים ותיקים, וכן - הם כולם חיים בדרום. תוכלו להתרשם מהתערוכות המוצגות ולרכוש עבודות ציור, פיסול בחומרים, רקמות ועוד. האמנות ממשיכה גם בחצר האחורית, שבה גן עם פסלי עצים | עמוד הפייסבוק של בית האמנים >>

בונוס: צאו לסיבוב בגן אלנבי הסמוך - אחד מהגנים הציבוריים הראשונים בארץ. הגן הוקם בתחילת המאה ה-20 על ידי התורכים, ולאחר מלחמת העולם הראשונה הוקם במרכזו פסל, שמשמש כאתר זיכרון לגנרל אלנבי. הגן חודש בשנת 2014 וכיום הוא שטח מטופח ונעים, שפתוח לקהל הרחב | איפה: פינת רחובות העצמאות והרצל.
 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
מוזאון האסלאם | צילום: אינה מנשה

מדע: פארק קרסו למדע
והנה מקום שבו לכל השאלות של ילדיכם יש תשובות מהירות, מעניינות ומהנות - פארק קרסו למדע. הפארק הגדול (ולמעשה הכי גדול בארץ!), הוא שילוב בין מוזאון אינטראקטיבי וגן מדעי. הילדים ישמחו לגלות 13 אולמות מלאים בכל טוב: תערוכות חדשניות ומרתקות על הגרעין, מיקרו - אלקטרוניקה, גנטיקה וביולוגיה מולקולארית, מכאניקה ועוד - ואתם: תזכו להמון התרגשות והנאה מצידם.

מומלץ להצטייד במפה של העיר העתיקה במרכזי המידע התיירותיים במתחם הקטר או בבאר אברהם. מידע נוסף במינהלת העיר העתיקה והתיירות באר שבע בטלפון: 08-6464978, ובאתר האינטרנט.
 

7 עובדות שאולי לא ידעתם על באר שבע:

  1. במשך 400 שנות השלטון שלהם בארץ ישראל, העות'מנים הקימו עיר אחת בלבד – באר שבע.

  2. השם המקורי שניתן לה היה "ביר א-סבע".

  3. את העיר העות'מנית תכננו ארבעה אדריכלים: שניים ערבים ושניים אירופאים, בתבנית מודרנית לאותה תקופה, של רחובות שתי וערב.

  4. מקור השם באר שבע הוא בספר בראשית, שבו מסופר כי אברהם ואבימלך מלך גרר נשבעו וכרתו ברית, לאחר פתרון מחלוקת שייכות הבאר: "עַל-כֵּן, קָרָא לַמָּקוֹם הַהוּא--בְּאֵר שָׁבַע: כִּי שָׁם נִשְׁבְּעוּ, שְׁנֵיהֶם".

  5. בתקופת שיא ההתיישבות בעיר העתיקה התגוררו בה כאלף תושבים: כמעט כולם מוסלמים, מעט נוצרים, ויהודים בודדים.

  6. כיום באר שבע היא העיר השנייה בגודלה בארץ (לפחות מבחינת שטח).

  7. יותר מחצי מתושביה הם מתחת לגיל 40, והיא נחשבת לאחת הערים הצעירות בישראל.

פיקניק על הדשא: פארק נחל באר שבע

כשתרצו לאכול ולנוח, כדאי להתמקם עם שמיכת פיקניק בפארק נחל באר שבע, הריאה הירוקה של העיר, שמשתרעת על פני יותר מ-5,000 דונם (בערך פי 700 מאצטדיון באר שבע)! תוכלו לבחור מקום נוח על אחת מהמדשאות הרבות, או אולי ליד האתרים היסטוריים, האגם המלאכותי או הגשרים שבסביבה. ולאחר האוכל תוכלו לצאת ולרכב על אפניים בשבילים היעודיים, לבקר בגן הבוטני, במתחם הספורט, טיילת אימבר ובגן הפעמון.

  • איפה: דרך יגאל אלון, שדרת שלושת המצפים.

שקיעה במדבר: אנדרטת חטיבת הנגב

יש לא מעט דרכים לסיים יום טיול בטוב, אך אנו רוצים להמליץ לכם על אחד המקומות הכי מיוחדים בסביבה - אנדרטת חטיבת הנגב.

האנדרטה נמצאת על גבעה בצפון העיר, ליד שכונת רמות ואולי אף ראיתם אותה בעבר, אך לא הבחנתם בה, שכן צבעיה משתלבים יפה עם צבעי המדבר הצהבהבים. היא הוקמה על ידי הפסל דני קרוון בשנת 1986 לזכר חללי חטיבת הנגב וסביבת באר- שבע במלחמת השחרור, ומורכבת מ-18 אובייקטים העשויים בטון. ממרומי האנדרטה תצפית פנוראמית אל עבר באר- שבע, הרי חברון והר הנגב והשיטוט בים האובייקטים היא חווייתית בפני עצמה - ועוד יותר בשעת השקיעה.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
אנדרטת חטיבת הנגב | צילום: אינה מנשה


הנה עוד כמה דברים שיעניינו אותך באזור באר שבע:


לתחילת הכתבה