לטיול יצאנו – מסלולים

המחשבה על זכרון יעקב מציתה את דמיוננו אל תקופה אחרת, אל ימיו הראשונים של היישוב, אל ימיו של הנדיב הידוע, הברון אדמונד דה-רוטשילד. רמת הנדיב, בפרבריה של זכרון יעקב, מציעה מסלול מעגלי בגנים גדולים ומרהיבים, בהם ניתן לצפות בשעון שמש, לבקר באחוזת הקבר של הברון ובגן הפרחים וליהנות מהנוף המרשים לכיוון הים. לצד הסיור המהנה בגנים, ניתן לטייל במסלולים מעגליים בסביבה; שביל המעיין מוליך מפינתו הדרום-מזרחית של הגן, אל עבר מעיין ששימש להשקיית גידולים חקלאיים בשיטת השלחין. בדרך ניתן ליהנות מתצפית אל בקעת הנדיב, רמות מנשה והרי שומרון ולסייר במבנים מתקופת הורדוס. מסלול נוסף יוצא מן הגן אל מערת כאברה, שהיא מערה קארסטית, שנוצרה על ידי חלחול המים לקרקע והמסת הסלע הרך בתוכה. אומנם לא ניתן להיכנס אל המערה, אך ניתן להתרשם מגודלה ומהתגליות המדהימות שנתגלו בה, בהן שרידי אדם ניאנדרטלי מלפני 60 אלף שנים ושרידים נוספים מימי האדם הקדמון, לפני 150 אלף שנים. המסלול השלישי באזור, מסלול האחוזה, מגיע אל שחזורה של וילה מהתקופה הביזאנטית (מאות 4-7 לספירה). הוילה נבנתה על שרידיה של וילה מהתקופה הרומית בה, התגוררו כנראה יהודים. הדרך, היפה והמעניינת, אל הוילה, עוברת בחלקה ביער ברושים ומגיעה אל נחל תמסח, המסמן את קיצו של המסלול וממנו חוזרים בחזרה אל הגנים.

למסלול המלא רמת הנדיב >>

במסלול הקודם עצרנו והבטנו אל רמות מנשה, בהם זורם נחל השופט. מסלול הנחל יפהפה, ירוק כולו ומרבדי פרחים מכסים אותו בינות לגבעות הירוקות. לאווירה המשכרת תורמים האוויר הצח, פריחת העצים והישובים הסמוכים. המסלול מיועד למשפחות ובחלקו ניתן לטייל, בשבילים סלולים, עם עגלות ילדים. המסלול מתאים לטיול בימי הקיץ, שכן הזרימה בנחל רבה לאורך כל השנה. בסוף החורף ובאביב, מרבדי הפרחים מקסימים את המטיילים וגדות הנחל מתמלאות בפריחת רקפת, כלנית מצויה, חרצית מצויה ועוד, לצד שיחי פטל קדוש ניתן ליהנות גם מצמחית עצי ערבה אולמוס שעיר. אפשר לטייל כאן בשלושה מסלולים שונים, שני מסלולים מעגליים: הקצר והארוך ומסלול שאינו מעגלי.

למסלול המלא נחל השופט>>

אחד המסלולים המרתקים של חבל ארץ זה הוא המוחרקה, המקום בו התמודד אליהו הנביא עם נביאי הבעל. המוחרקה, קרן הכרמל, מציעה, לצד היסטוריה נפלאה, גם נוף מרגש מדרום הכרמל אל עמק יזרעאל והגליל. בין הנקודות המעניינות במסלול נציין כאן את מערת רקפת, בה נמצאו שרידים של יישוב פרה היסטורי וביניהם שלדים, עצמות בעלי חיים וכלים ומכשירים שונים, השופכים אור על חיי היום יום של אותם תושבים קדמונים. חרבת כרך, בשוליה של דלית אל כרמל, הייתה ישוב כפרי בתקופות הרומית והביזנטית. סיור באזור יגלה למטיילים שרידי גת, בית בד ומספר מערות קבורה. האתר המרכזי הוא כאמור המוחרקה (מקום השריפה). האתר נמצא במנזר, השייך למסדר הכרמלתי, וקרוי על שם אליהו הנביא. מן המנזר יש תצפית יפה אל רמות מנשה, הרי אלפחם, צפון הרי שומרון, הגלבוע, עמק יזרעאל, הגלעד, הגליל והר חרמון.

למסלול המלא מנחל רקפת לקרן כרמל >>

מסלולי טיול נוספים בחבל ארץ דרום הכרמל, זכרון יעקב והכפרים הדרוזיים >>

רגעים למזכרת - אטרקציות

במרכז המסחרי השמורה, בזכרון יעקב, שוכנת ילדותאמשחקייה חדישה ומעוצבת המיועדת לילדים ולהורים. במשחקייה פזורים בית עץ‚ משחקי דמיון‚ תחפושות‚ מטבח מאובזר‚ במה פעילה עם משחקים רכים ועוד. האטרקציה הגדולה כאן היא בית העץ הגדול, אליו מטפסים הילדים במדרגות ספוג ומתגלשים ממנו במגלשה רחבה. ילדותא מציעה בנוסף, מגוון פעילויות, הרצאות וסדנאות רלבנטיות להורות והכנה ללידה. בשעה שהילדים משחקים יכולים ההורים ליהנות מישיבה בבית הקפה במקום.

בעוספייא ייסדה רג'אא קייס מנסור את מרכז מורשת עוספיא והתפתחות האישה הדרוזית. המרכז מציע אירוח דרוזי אותנטי וחוויה תרבותית, אומנותית והיסטורית. אחת מגולות הכותרת של הביקור במקום היא ביקור בבית בד, שנבנה לפני כ-200 שנים בתוך מערה המוקפת בחצר וגינה בה צומחים שבעת המינים. הסיור בבית הבד מודרך וניתן אף להתנסות בהכנת שמן הזית.

האטרקציה השלישית שאנו ממליצים עליה, עשויה להיחשב כמוזיאון פתוח, אך למעשה מדובר בקפסולת זמן המשיבה את המבקרים 80 שנים לאחור. החצר הישנה עין שמר  מקרבת את המבקרים אל עולם החלוצים, בגדי העבודה שלהם, מחבואי הנשק, מחרשות עץ ובתיהם המקוריים או המשוחזרים. המבקרים במוזיאון מוזמנים להתנסות בחוויות היישוב עצמן, מכביסה ואפייה דרך חרישה ובנייה, סיור במקום וצפייה במופע האור קולי אודות ההיסטוריה של קיבוץ עין שמר.

לאטרקציות נוספות בחבל ארץ דרום הכרמל, זכרון יעקב והכפרים הדרוזיים >>

לכל כיס - נקודת חן

ברמת הנדיב נמצאת פינת חמד נעימה בה ניתן לבקר ולערוך פיקניק, עין צור. זהו למעשה מעיין נקבה יפה, הזורם כל השנה. לצד המעיין ישנם וילה ובית מרחץ עתיקים. המעיין שימש להשקיית הגידולים החקלאיים בסביבה בשיטת השלחין וכדי להגדיל את ספיקתו, נחצבה נקבה אליה ניתן להיכנס. אל מעל הנקבה ניתן לטפס במדרגות ושם לראות את הפירים בעזרתם נחפרה הנקבה. בעבודות החפירה בנקבה נתגלו מטבעות עתיקים והסברה היא שהם נזרקו פנימה על ידי המבקרים כדי להביא מזל, שכן האמונה הייתה כי המעיין מסייע לנשים עקרות להתעבר. אנו ממליצים לעלות עם השביל אל בית חורי, בו נמצאים שרידים מהתקופה העות'מנית ומספר מבנים מתקופת הורדוס, בהם ארמון מבוצר ומרשים. למגיעים לארמון, מציע הטבע צ'ופר בדמות הנוף המרהיב, לכל אזור דרום הכרמל ורמות מנשה, הנגלה מן התצפית.

בחודשי האביב אנחנו מציעים לטייל בטוסקנה, סליחה במאגר גלעד המדהים, שבסמוך לקיבוץ גלעד. מיד אחרי גבעת הרקפות, לצד הזרם הקטן, מחנים את הרכב וממשיכים ברגל אל שער הברזל שמצידו השני, אחרי מאגר מי הקולחין, נגלה מאגר המים הטבעי ובצידו המערבי צוק גבוה. חברי הקיבוץ אף בנו במקום מקפצת עץ גדולה ורפסודה מחביות, עליה ניתן לעלות ולשייט במאגר. שימו לב, זהו מאגר טבעי המתמלא מידי חורף ומתייבש לקראת סוף יולי.

מדרחוב דרך היין, בזכרון יעקב, הוא כבר זמן רב אחד ממוקדי המשיכה התוססים של המושבה. המדרחוב שתחילתו בבית העלמין ובמרכז המבקרים וסופו ביקבי כרמל, שוחזר כך שבכל מבנה נשתמרו האלמנטים העיצוביים שלו, כצורת המבנה, התריסים, הגג והגדר. שחזור זה, בתוספת ריהוט הרחוב והמאפיינים העצמאיים, גם אם המסחריים, של כל חצר, מעניקים תחושה נעימה של צעידה בין דפי ההיסטוריה. בימים בהם השמש שוטפת את זכרון יעקב, ניתן לסיים את הטיול בין הגלריות והחנויות המרתקות ברחוב באחד מבתי הקפה, ולדמיין לרגע את חייהם של שרה אהרונסון וחבריה למחתרת ניל"י, שישבו והגו את תוכניותיהם ממש ברחוב זה.

לנקודות חן נוספות בחבל ארץ דרום הכרמל, זכרון יעקב והכפרים הדרוזיים >>

נהיינו רעבים – אוכל בדרכים

אין בארץ מקומות רעים לאכול בהם, יש רק כאלה שמוכרים יותר מאחרים וכאלה שאינם מוכרים כלל. המטיילים בחבל ארץ דרום הכרמל, זכרון יעקב והכפרים הדרוזיים, יכולים לסעוד במסעדת ביסטרו דה כרמל (דרך היין 2, זכרון יעקב. טלפון: 04-6391788, המסעדה באתר rest) הממוקמת בחצר היקב, בבית אבן שהקים הברון דה-רוטשילד לפני למעלה מ-120 שנים. מטבח המסעדה, על טהרת המטבח הים תיכוני, מציע מנות דגים ומנות חלביות. עוד בזכרון, מרתף היין העתיק קשטוניו (המייסדים 56, זכרון יעקב, טלפון: 04-6291244, המסעדה באתר rest) מציע לחובבי היין, ובעיקר לזוגות, בילוי רומנטי במבנה מיוחד במינו, שנבנה לפני 140 שנים, עם יין משובח בכוסות ומנות משובחות, כפלטת גבינות כבשים ועזים או פלטת בשר מעושן, בצלחת. מסעדת הבית, בבית משפחת אבו אלהיג'א בעין חוד (טלפון: 04-8397350, המסעדה באתר ROL) מציע לסועדים אוכל ערבי, אוריינטלי בשפע. המסעדה מציעה אירוח משפחתי במלוא מובן המילה; על הכנת התבשילים אמונה האם, הבת מסייעת לה ואמונה על הקינוחים והבן הוא שעל הסלטים. את האוכל מגישים לשולחן בני המשפחה וזהו בעיננו סוד קסמו של המקום. בשעת הסעודה ניתן ליהנות גם מהנוף המרהיב הנשקף מן החלונות אל הים התיכון, מצודת עתלית ומרגלות הכרמל.