יש שיכתבו את שמם עם ק' ויש כאלו שדווקא עם כ', אך מה שבטוח זה שכולם יסכימו שהיו הם גיבורים, או לפחות כך לימדו אותנו כבר מתקופת הגן לקראת כל חג חנוכה - ואתם יודעים על מי אנחנו מדברים נכון? ברור שאתם יודעים - אלו המכבים!

קרבות ומאורעות חנוכה קרו כאן ממש מעבר לפינה, אז בואו ונכיר כמה מהאתרים ההיסטוריים, שבהם עברו המכבים בדרך להבסת היוונים:

קברות המכבים

…שמעון בנה על קבר אביו ואחיו וירימהו למראה באבן גזית מאחור ומפנים, ויקם עליו שבע פירמידות זו לעומת זו לאביו ולאמו ולארבעת אחיו... זה הקבר אשר עשה במודיעין עד היום הזה... 

(ספר מכבים א', פרק י"ג, 27-30)

מדי שנה מתאספים בני נוער ותנועות במתחם קברות המכבים שבסמוך למודיעין. על פי המסורת, מזוהה האתר עם מקום קבורתם של בני משפחת מתתיהו החשמונאית: יהונתן, אלעזר, יוחנן ויהודה (המכבי). הבן החמישי, שמעון, הוא זה שבנה למשפחתו פירמידות ומצבות קבורה במקום, כפי שמתואר בכתביו של יוסף בן מתתיהו. כינוי האתר בפי הערבים, "קובור אל-יהוד", מרמז אף הוא על האתר כמקום קבורתה של המשפחה.

במקום תוכלו לראות מבני קבורה שהמחקר חלוק בנוגע לשייכותם לתקופה החשמונאית. במקום שתי שורות של קברי פיר בגודל אדם החצובים בסלע, ולצד אחדים מהם מונחות אבני גולל, בהתאם לשיטת הקבורה הרומית. במתחם ישנה גם אנדרטה לזכרם של הנופלים במלחמות ישראל, שנפלו בעת הגנתם על אזור זה. שמות הנופלים ושמות הקרבות שנתחוללו כאן ותאריכיהם חקוקים על הקירות שמסביב.

הפוקדים את מתחם קברות המכבים מ-כ"ה בכסלו ועד סוף החג מוזמנים להדליק נרות חנוכה ולספר את סיפור החג והקרבות. אירוע סמלי נוסף שמתקיים בחג הוא מרוץ הלפיד, שנפתח בהדלקת הלפיד בקברות המכבים ומסתיים במשכן הנשיא.

  • איך מגיעים: מכביש 443, בין צומת מכבים למבוא מודיעים יש פנייה צפונה לעבר קברות המכבים (הפנייה אפשרית משני הכיוונים).

אמאוס

באמאוס זכו המכבים בניצחונם השלישי והמפואר ביותר. שרידי העיר הינם חלק מפארק איילון-קנדה ובהם נבקר. סיפורה של אמאוס הוא סיפור של עורמה, תחבולה ונחישות. יהודה המכבי התאסף עם אנשיו במצפה, שהייתה עיירה יהודית, ונערך למלחמה ביוונים, שישבו באמאוס. היות והיה ברור ליהודה המכבי כי היוונים יגיעו, בסופו של דבר, אל מחנהו וינצחו, הוא הפיץ שמועה ובה מיקומו המדויק. הוא דאג, כמובן, לכך שהשמועה תיפול על אוזניהם הקשובות של גורגיאס וניקנור, מפקדי הצבא היווני באמאוס, ולוחמיהם. בלילה, כשהחלו היוונים לעשות את דרכם למצפה, יצאו ממנה יהודה המכבי ואנשיו והתמקמו באזור שער הגיא. לא פחות מ-5000 חיילים ואלף פרשים הוליכו גורגיאס וניקנור אל מחנה המכבים לשווא. ובבוקר, בזמן שהמכבים נכנסים באין מפריע אל המחנה של היוונים, מניסים את הלוחמים ומעלים אותו באש, שבים החיילים היוונים על עקבותיהם ורואים את העשן המיתמר מעל המחנה. זה כבר הספיק ללוחמים היוונים, שנסו על נפשם. נצחונו של יהודה המכבי הושלם.

  • איך מגיעים: במחלף לטרון (כביש 1) נוסעים מזרחה בכביש 3. לאחר הפנייה ימינה, לתוך פארק איילון-קנדה, נוסעים בדרך פארק ראשית. על פי הסימון הכחול, פונים שמאלה ועוקפים את האגם המלאכותי הגדול. ממשיכים לעלות בכביש עד הפניה ימינה, שם מחנים את הרכב. כעת מתחילים במסלול הרגלי, על-פי סימון שביל ירוק, דרך המעיינות.

גבעת התיתורה

בפאתי העיר מודיעין נמצאת גבעת התיתורה – תל ארכיאולוגי שבו נמצאו שרידים ועדויות ליישוב שהתקיים במקום לאורך 6000 שנים. מן העדויות שנמצאו בגבעה ניתן ללמוד שהיה זה יישוב גדול, שקיים קשרים והעניק שירותים ליישובים הכפריים והחוות החקלאיות בסביבתו. אזור גידול היין, למשל, היה ממוקם באזור בו נבנתה שכונת מליבו של העיר מודיעין, השדות החקלאיים של היישוב היו בעמק שבין השכונה ליישוב מכבים הסמוך, וחלקם בשדות כפר רות, שמעבר לכביש. כאמור, במהלך תקופות רבות תססו החיים על הגבעה, החל מהתקופה הכלקוליתית, בתקופה הצלבנית, ועד הכפר הערבי, אל-בורג', ששכן כאן עד שנת 1948, ומודיעין של ימינו. חוות, גתות וקברים שנתגלו במקום מעידים על חיי החשמונאים כאן.

  • איך מגיעים: אל הגבעה ניתן לעלות, גם ברכב, משתי כניסות ראשיות: כניסה אחת נמצאת מול מליבו סנטר ברחוב דותן במודיעין והשנייה נמצאת ברחוב כליל חורש, בצומת עם רחוב מגדל דוד.

לתחילת הכתבה

לעוד כתבות חנוכה מדליקות שיאירו לך את החג:

להמלצות נוספות על פעילויות חנוכה, אטרקציות וטיולים היכנסו ל"טיולי חנוכה 2023" »