6 מסלולים מומלצים לחנוכה בחיק הטבע עם הילדים

שוב הילדים בחופשה ואתם מחפשים רעיונות איך למלא את הימים בלי לרוקן את הכיס? בדיוק בשביל זה אספנו בשבילכם את מסלולי הטיולים הכי כיפיים, שמתאימים לכל המשפחה, גם לילדים קטנים
| 29/11/2018

איפה מטיילים בחנוכה?

1. נחל עמוד עליון: לראות מעיין נובע

אז מה עושים כאן?

מעיין נובע, בריכות, טחנת קמח עתיקה, עצי פרי, בוסתנים וצמחיה עבותה הם רק חלק מהתפאורה הטבעית של נחל עמוד, שמשרה תחושה שהגעתם לגן עדן אמיתי. אם יתמזל מזלכם תוכלו לראות גם שפני סלעים, דורבנים או חזירי בר. ממגרש החנייה יוצאים 4 מסלולים המתחילים בבניין המשטרה הבריטית מימי המנדט, אך רק המסלול המסומן במורד הנחל בשחור החוזר לחניון באותו שביל - מתאים למשפחות. 

למה כן: גולת הכותרת של המסלול הוא מעיין נובע ובריכות מים לשכשוך רגליים, שכיף להתרענן בהם גם ביום חורפי שמשי.

למה לא: סוף המסלול הוא בעלייה תלולה, שיכולה לאתגר ילדים קטנים, אבל השביל נוח להליכה, כך שגם הקטנים יכולים לעמוד באתגר.

טיפ לכל המשפחה: אל תוותרו על עצירות לאורך המסלול, גם אם מזג האוויר לא מתאים לטבול רגליים במים, יש מספיק ממה ליהנות מסביב.

למידע נוסף על המסלול בנחל עמוד » 

גן עדן אמיתי בנחל עמוד עליון, צילום: עומר זיו
גן עדן אמיתי בנחל עמוד עליון | צילום: עומר זיו

המסלול נגמר מהר ואתם לא רוצים עדיין לחזור הביתה? במיני גולף שבקיבוץ פרוד תוכלו לשלב חוויה של 18 מסלולי גולף אתגריים, משחק פיינטבול ולקנח עם סופגניה חמה ומתוקה עם גלידה. 

למידע נוסף על הפעילות במיני גולף פרוד » 

2. פארק נשר: ללכת על הגשרים התלויים

אז מה עושים כאן?

פארק נשר מספק חוויה, ריגוש ואדרנלין לילדים. בפארק יש כמה מסלולי הליכה קצרים, אבל המסלול היוצא מנחל קטיע, הוא המתאים ביותר למשפחות עם ילדים קטנים. בתחילת המסלול, על שלטים ב"שביל אורי", מחכות לילדים הפעלות ומשימות התגנבות, הקשבה או הסוואה. אלון וקטלב מצויים ועצי חרוב ילוו אתכם בשביל הכחול ירוק עד שתגיעו להסתעפות שבילים – קחו את הכחול, שיוביל אתכם למערה פרהיסטורית בעלת שלושה חדרים. אל תשכחו להצטייד בפנס, שיוסיף עניין לחוויה. ביציאה מהמערה המשיכו ללכת עם השביל הירוק עד שתגיעו למרפסת תצפית עם שולחנות וספסלים. אחרי עוד כמה מאות מטרים תגיעו אל הגשר התלוי הראשון. לאחריו תמשיכו בשביל השחור עד לגשר השני. 

למה כן: גולת הכותרת של המסלול הם 2 גשרים באורך של 70 מטר כל אחד, תלויים מעל צמרות העצים ומתנדנדים. אין ספק שהילדים ילכו עליהם הלוך ושוב. 

למה לא: אם לא מגיעים מוקדם רחבת החניה מתמלאת וקשה למצוא חניה באזור.

טיפ לכל המשפחה: להצטייד בארוחת צהריים ולסיים בחניון הפיקניקים הצמוד למגרש החניה, שם יש גם מתקני שעשועים קלים ומאתגרים. 

למידע נוסף על המסלול בפארק נשר » 

גולת הכותרת של הטיול - הליכה על 2 גשרים תלויים וארוכים, צילום: גיל בהר
גולת הכותרת של הטיול - הליכה על 2 גשרים תלויים וארוכים | צילום: גיל בהר

המסלול נגמר מהר ואתם לא רוצים עדיין לחזור הביתה? במדעטק בחיפה תוכלו לצאת בעקבות האור וסודותיו דרך הצגה מדעית והדגמות מדעיות. 

למידע נוסף על מדעטק חיפה » 

3. נחל חלילים: לשחק מחבואים במערה

אז מה עושים כאן?

מסלול ההליכה לא מעגלי, מסומן בירוק ועובר בין עצי תאנה, שיחי אניס, אתר עתיקות חורבת המוצה ומערכת מחילות וחללים הקרויה מערת חלילים, שהילדים לא יוותרו על כניסה ויציאה ממנה שוב ושוב. לאחר מכן המסלול ממשיך בין בוסתנים יפים וחורשה של עצי אורן וברוש, שם מומלץ לעשות עצירה קלה. במורד הנחל תגיעו לפארק עמק הארזים, בו כדאי לסיים את היום עם משחקי השולחן שבמקום – כל מה שעליכם לעשות זה למצוא אבנים ולשחק לפי החוקים הכתובים ליד כל משחק.

למה כן: גולת הכותרת של המקום היא מערת החלילים, שהופכת למגרש משחקים עבור הילדים.

למה לא: צריך להשאיר רכב בסוף המסלול. אם אתם לא עם 2 רכבים - צריך לחכות לאוטובוס על הכביש הראשי שיחזיר אתכם לחניה.

טיפ לכל המשפחה: מתחילים את היום עם ארוחת בוקר על מחצלת בחלקת השדה שבתחילת המסלול.

למידע נוסף על נחל חלילים » 

מוכנים למשחק מחבואים במערת החלילים? צילום: יוחאי כורם
מוכנים למשחק מחבואים במערת החלילים? | צילום: יוחאי כורם

המסלול נגמר מהר ואתם לא רוצים עדיין לחזור הביתה? בחבל עדולם תוכלו לצאת להרפתקאה על אופניים עם עצירות בנקודות הכי שוות. בחברת נקודת מוצא ישמחו להמליץ לכם על הטיולים שמתאימים לכל הגילאים, גם לקטנטנים.

למידע נוסף על נקודת מוצא » 

4. שמורת חוף השרון: להתגלש בדיונות החול

אז מה עושים כאן?

שמורת הטבע היפהפייה של חוף השרון מסתתרת ממש מתחת לאף, סמוך לקיבוץ שפיים. בשמורה תמצאו מרפסת תצפית עם ספסלי עץ מול הים (זהירות לא להתקרב לשפת המצוק שאינה מגודרת), מצוקי כורכר, צמחים מדבריים, צמחים ים תיכוניים וצמחים שיכולים לגדול באזור של מים מלוחים. כל אלה ילוו אתכם אל דיונות החול – מגרש המשחקים האולטימטיבי לילדים.

למה כן: גולת הכותרת של המסלול היא טיפוס על הדיונות וגלישה בחול.

למה לא: מדובר בטיול מעגלי קצר, שנגמר מהר.

טיפ לכל המשפחה: חורשת האקליפטוסים הנמצאת במרחק הליכה קצר מהדיונות מתאימה בול לפק"ל קפה וסל פיקניק בסיום הטיול. 

למידע נוסף על שמורת חוף השרון » 

מגרש משחקים בדיונות החול בשמורת חוף השרון, צילום: ליאור כהן
מגרש משחקים בדיונות החול בשמורת חוף השרון | צילום: ליאור כהן

המסלול נגמר מהר ואתם לא רוצים עדיין לחזור הביתה? במושב גני עם שבהוד השרון תוכלו להשתעשע במבוך התירס קלחים ומבוכים שנמצא בשדה פתוח, לפתור כתב חידה וגם לקבל הסברים על צמח התירס ואם יש לכם כוח – אפילו לקטוף תירס מתוק. 

למידע נוסף על קלחים ומבוכים » 

5. עין עבדת: להפגש עם יעלים

אז מה עושים כאן?

הטיול בגן לאומי עין עבדת (שמורת טבע בתשלום) עובר בנוף מדברי לא שגרתי, שלאורכו נוף קניוני, חורשת צפצפות, מים וחיות בר. ממגרש החניה תגיעו לעין מור, שם מחכים לכם עצי צפצפה ליד המעיין. בהמשך ילוו אתכם יעלים במסלול הליכה קל לאורך קניון עין עבדת עד שתגיעו למפל, שאסור לרחוץ בו. לאורך המסלול, אם תרימו עיניים אל על – תוכלו לראות את הנשרים, שמקננים שם.
בטיול עם ילדים קטנים מומלץ לסיים את המסלול במפל ולשוב על עקבותיכם. אחרת – תוכלו לטפס 103 מדרגות חצובות בסלע לתצפית עליונה על המפל ואז לשוב על עקבותיכם.

למה כן: גולת הכותרת של המסלול לטייל קרוב ליעלים.

למה לא: אם תכננתם לטייל עם הכלב – הוא לא יוכל להכנס לשמורה.

טיפ לכל המשפחה: ככה תבחינו בין הנקבות והזכרים של היעלים: הזכרים - גדולים ובעלי קרניים גדולות וכפופות לאחור, הנקבות - קטנות ובעלות קרניים דקות קצרות וכפופות מעט לאחור.

למידע נוסף על עין עבדת » 

הליכה בעין עבדת לצד יעלים, צילום: אינה מנשה
הליכה בעין עבדת לצד יעלים | צילום: אינה מנשה

המסלול נגמר מהר ואתם לא רוצים עדיין לחזור הביתה? בחאן ספינת המדבר, שליד צומת משאבים, תוכלו לבחור בין סוגי טיולים שונים: גמלים, אופניים, רכב ספארי או ג’יפ 4X4. 

למידע נוסף על חאן ספינת המדבר » 

6. נחל גשרון עליון: לעקוב אחרי שרידי בעלי חיים 

אז מה עושים כאן?

תצורת סלע של אבני חול קדומות מלפני 500 מיליון שנה המכילות כמות גדולה של אבני קוורץ בצורת ביצים, מלכודת נמרים עתיקה ומערה הם חלק ממה שמחכה לכם במסלול המעגלי השחור, רובו בהליכה קלילה בערוץ הנחל, למעט טיפוס קצר לתצפית גשרון. מהתצפית חוזרים בשביל הכחול עד לתחילת השביל השחור וחניית הרכב.

למה כן: גולת הכותרת של המסלול הן מלכודת נמרים עתיקה ושולחן אכילה של צבוע בו נשארו שרידים של עצמות גמלים.

למה לא: שימו לב לא לחצות את הגבול למצרים. הקפידו להמשיך לתצפית גשרון כשהשביל המסומן בשחור עוזב את הנחל ואתם מגיעים לעלייה לא ארוכה (אחרי הביקור במערה וההליכה במסלול בו מתחלף סוג המסלע).

טיפ לכל המשפחה: אמנם המסלול מתחיל למרגלות הר יואש, אך מומלץ להתחיל עם תצפית נוף 360 מעלות מראש ההר ורק אז לצאת לדרך.

למידע נוסף על נחל גשרון עליון» 

וככה המסלול הכייפי הזה נראה:

המסלול נגמר מהר ואתם לא רוצים עדיין לחזור הביתה? במתחם לייזר טאג אילת מחכה לכם משימה משפחתית קצבית בשדה קרב עתידני. מה זה אומר? אתם מצטיידים ברובי לייזר ובאפודים מתקדמים, נכנסים למבוך חשוך ומתחילים לחפש את המטרות. מתאים מגיל 6.

למידע נוסף על לייזר טאג אילת » 

לתחילת הכתבה

מה עוד אפשר לעשות בחנוכה? אספנו בשבילכם עוד אטרקציות, טיולים ואירועים שיכולים לעניין אתכם: 

תגובות

טוען תגובות...

אירועי סוכות 2019