להמלצות נוספות לחנוכה היכנסו: טיולי חנוכה 2020 - פעילויות, אירועים, טיולים ועוד >> 

עמק איילון ופארק קנדה

בין הרי ירושלים לגבעות השפלה, נפרש עמק איילון היפהפה, על מסלולי הטיול הרבים, האתרים ההיסטוריים והתצפיות היפות שבו. בתקופת החשמונאים ישבו יהודה המכבי ואנשיו בעמק, בו גם ניהלו את קרבותיהם. נצחונו השלישי של יהודה המכבי, הושג באמאוס, הנמצאת בתוככי פארק קנדה של ימינו. כאן הערים יהודה המכבי על גורגיאש, מפקד הצבא היווני, שישב עם חייליו באמאוס, וזכה בניצחונו המפואר ביותר. ראו הרחבה במסלול.

הפארק עצמו, עשיר בשרידי חקלאות עתיקה, אתרי מים, בוסתנים ושרידים ארכיאולוגים ביניהם חוות חקלאיות, תל איילון, חרבת עקד וכאמור, אמאוס. בכניסה לפארק, מכיוון לטרון, מוצב שלט, עליו מסומנים האתרים השונים בפארק, בהם גם נקודת התצפית מגבעה 312. נקודת תצפית מדהימה זו חולשת על כל הכיוונים ומומלץ להעפיל אליה לקראת השקיעה.

אתרים נוספים בעמק הם: משטרת לטרון, תחנת המשטרה הבריטית שצה"ל כשל לכבוש, מידי הירדנים, במלחמת העצמאות והצליח במשימה, במבצע מהיר, במלחמת ששת הימים. הלחימה במקום גבתה מצה"ל מחיר יקר, מאות חיילים קיפחו כאן את חייהם, חלקם ניצולי שואה, שנשלחו אל שדה הקרב עם הגעתם ארצה, ושמם לא נודע מעולם. כיום משמש המבנה כאתר ההנצחה של חיל השריון. מנזר לטרון, הוא מנזר השתקנים, ידוע באורח החיים הקפדני של נזיריו. הללו עוסקים, בעיקר בגידולי גפנים וזיתים ובתפילות. במנזר ניתן לבקר, למעט בימי ראשון, בין השעות 08:00-11:00 ו-14:30-17:00. מעל המנזר, נמצא המבצר הצלבני, שנבנה בשנת 1132, במטרה להגן על ירושלים, שהייתה בירת ממלכת ירושלים הצלבנית.

למסלול המלא עמק איילון ופארק קנדה >>

גדרה

חצי יום טיול מהנה בין אתריה ורחובותיה של גדרה, המושבה שבדרום השפלה, יכול לשפוך אור על קליטת עלייה מוצלחת ועל ההיסטוריה של חידוש ההתיישבות בארץ. בשנת 1884 (תרמ"ה), בנר שני של חנוכה, הגיעו אל מורדות הכפר הערבי קטרה, שני בילו"יים צעירים. השניים הדליקו שתי מדורות, מזרדים שקוששו בסביבה, ולמולן הדליקו שני נרות חנוכה. לאורך החג התווספו אל החלוצים שבעה חברים נוספים מתנועת ביל"ו. התשעה התיישבו בצריף דל והחלו לעבד את האדמה שסביבו. גדרה נולדה.

בטיול נבקר במקום בו החלו להתיישב הביל"ויים, כאן חפרו בור, שאורכו 20 מטרים, על מנת לעקוף את איסור הבנייה שהוטל עליהם. איסור חפירה מאידך, לא ניתן והמקום נודע בשם בור הביל"ויים. הנקודה השנייה בטיול נמצאת במעלה השביל. כאן, בבית הספר הראשון, לימד את ילדי הביל"ויים יוסף ויתקין, ממנהיגיה של תנועת הפועלים בארץ, בימי העלייה השנייה.

מול בית הספר נישא לגובה 16.5 מטרים, מגדל המים. קומתו הראשונה של המגדל, שנבנה בשנת 1935, שימשה בתחילה כחדר לימוד ואחר כך כחדר המורים של בית הספר. בקומה השנייה היו הבריכה ומתקני המים. באופן טבעי שימש המגדל גם כעמדת שמירה וקשר ובחלקו התחתון, אף הוקם סליק.

בהמשך נצעד לרחוב הביל"ויים, אל בית הכנסת הראשון במושבה, ששימש גם כמרכזה הקהילתי, ולצידו הוצב פעמון המושבה. צלצולו של הפעמון סימל את תחילת הפעילות בבוקר וסיומה, בשעות הערב. מול בית הכנסת, נמצא הצריף של משפחת סברדלוב, אחד מששת הצריפים הראשונים במושבה. בבית מוצגים ממצאים שונים מתולדות גדרה.

מוזיאון גדרה עצמו נמצא בבית מינץ ברחוב, נקודת הסיום של מסלול זה. הבית המפואר, המוגבה מבתי האיכרים בפודיום בגובה מטר, נבנה על פי התפיסה האדריכלית הצרפתית של המאה ה-19. בשנת 1985, עת שוחזר והוסב למוזיאון, שוחזרו גם גרם המדרגות המרהיב בכניסתו וגג הרעפים המוסתר בגימלון ומשולבים בו עמודים. פרט לחפצים ומסמכים מן התקופה, מוקרן במוזיאון סרט על מקימי גדרה וימיה הראשונים.

ניתן להרחיב את הסיור בעליה אל תל קטרה. בתל נמצאים שרידים מתקופת הברונזה התיכונה, 1750 לפני הספירה לערך, ועד לתקופת הביזאנטית. מין הגבעה ישנה תצפית יפה על כל האזור שסביב לגדרה.

ציפורי – בעקבות משמרות הכהונה בגליל

לאחר חורבן בית שני, יצאו 24 משפחות מארץ יהודה המקראית אל הגליל. במסלול זה נתחקה אחר מסען של משפחות אלה ונעקוב אחר משמרות הכוהנים בכפרי הגליל. לאורך התקופה, שמרו הכוהנים על אורחות חייהם היהודיים ומסורות הכוהנים בתקווה, כי ייבנה בית המקדש מחדש. בית הכנסת העתיק בציפורי, הוא נקודת הפתיחה של הטיול. כאן, ברצפת הפסיפס, מצוירות תמונות שונות ושולחן לחם הפנים, במטרה להזכיר למשפחת הכוהנים, שישבה במקום, משפחת ידעיה, את עבודתם בבית המקדש.

מציפורי נצא אל כפר שיחין ואל הר אחים, ממנו נשקיף אל אופקו של הגליל ומושבות משמרות הכוהנים: פתחיה המשמרת ה-19, בילגה, המשמרת ה-15, יקים-פשחור המשמרת ה-12, הקוץ מעילבו המשמרת השביעית ואימר המשמרת ה-16. בדרך ממקום מושבה של משמרת אחת לאחרת, נעבור בצומת שבע, בה צומח אלון עתיק, שבצעירותו נחו בצילו כוהני משפחת יכין המשמרת ה-21, שישבו בכפר חנניה.

בעקבות המכבים: מסלול לחנוכה

המסלול האחרון, בו אנו ממליצים לכם לטייל בימי החג, הוא בעצם המסלול הטבעי ביותר לשמונת ימי החנוכה. את סקירת המסלולים פתחנו באמאוס, שבפארק קנדה, היא נקודת הסיום במסלול בעקבות המכבים. ראשיתו של המסלול בעמק הנזירים, בו נראה את שרידי מקום מגוריהם של נזירים, שישבו כאן בתקופה הביזנטית. בין השרידים: בריכת מים ומערות המגורים.

מכאן נצא אל תצפית מעלה בית חורון, המקום בו זכה יהודה המכבי בניצחונו על סירון, מפקד הצבא היווני. המכבים ניצלו את היכרותם עם תוואי השטח וידעו, כי מבנה ההתקפה של הצבא היווני, שורות – שורות של חיילים חמושים, לא יוכל לעבור בתל. כך אכן היה, ומשנשבר המבנה, והצבא הגרמני החל ועד בתור על המעלה התלול, ארבו לו לוחמיו של יהודה המכבי, פגעו והרגו חלק מן החיילים, שעה שהשאר נסים על נפשם אל עמק איילון. מן התצפית ניסע אל קברות המכבים. במקום ניתן לראות את שורות הקברים החצובים בסלע.


לתחילת הכתבה

להמלצות נוספות לחנוכה היכנסו: טיולי חנוכה 2020 - פעילויות, אירועים, אטרקציות, טיולים ועוד >>