גן לאומי תל ערד – ההיסטוריה של העיר מתחילה כאן

תל ערד, השוכן ממערב לעיר, הוא מיקומה של העיר הקדומה אשר שרידיה מתקופת הברונזה הקדומה (יותר מ-5,000 שנה) ומתקופת מלכי יהודה (אי שם בשנות האלף לפני הספירה) קמים לתחייה. בדיוק כמו היום, ישבה העיר הקדומה על דרך עתיקה שחיברה בין תושבי הישימון והנגב המקראי לבין הארץ הנושבת ובין ההולכים ממזרח למערב (ממדבר יהודה ודרום ים המלח למישור החוף). 

העיר היוותה מרכז עירוני לתושבי האיזור, ובעת מסע הנדודים של בני ישראל במדבר יצא מלך ערד למלחמה אל מול העם הנודד שנאלץ לשוב על עקבותיו ולהאריך את מסעו אל הארץ המובטחת.  

ביקור בגן הלאומי תל ערד הוא הזדמנות מצוינת ללמוד אודות הערים העתיקות שהיו כאן פעם. איך הן נראו, כיצד הבתים שלהם היו בנויים ומה היה גודלם. אחד הדברים המרשימים ביותר הוא יכולות הבנייה של הקדמונים, כדוגמת מפעל המים בעיר. הביקור מחולק לעיר התחתונה הקדומה ולמערך הביצורים הישראלי ברומו של התל, הכולל שרידי מקדש יהודאי, כזה השופך אור על הצורה בה מקדשים נראו פעם.

  • מחיר: 14 ש"ח למבוגר ו-7 ש"ח לילד 
  • שעות פתיחה: שעון חורף: ראשון-חמישי, שבת, 8:00-16:00 |  שישי וערב חג 8:00-15:00, שעון קיץ: ראשון-חמישי, שבת, 8:00-17:00 | שישי וערב חג 8:00-16:00
  • טלפון לבירורים: 08-6992447
  • למידע נוסף באתר רשות הטבע והגנים » 

פסיפס קדום בתל ערד | צילום: רשות הטבע והגנים
פסיפס קדום בתל ערד | צילום: רשות הטבע והגנים

מצפור עופר גרני – על כוס קפה בשקיעה

קחו לכם אתנחתא לקראת סופו של יום וצאו לקבל את שקיעת השמש במצפור עופר גרני. במרחק נסיעה קצר ממתחם המלונות מובילה דרך עפר נוחה למתחם צנוע, בו תוכלו לשבת בגובה של 600 מ' וליהנות מבריזה קלה, ומנוף קו הגבול שבין ההר לשיפולי מדבר יהודה. מולכם ישתרע אפיקו של נחל יעלים ופסגותיו של ראש זוהר מעברו השני של כביש 31 (ערד-ים המלח).

הנוף הנשקף מהמצפור | צילום: עומר זיו
הנוף הנשקף מהמצפור | צילום: עומר זיו

מצדה בזריחה – כל כך קרובים שחייבים לחוות זאת

אל האתר ההיסטורי המפורסם ביותר במדינה ניתן להגיע דרך ערד או דרך ים המלח. המרחק בין העיר ערד לגן הלאומי מצדה (הצד המערבי) הוא כחצי שעה ברכב. מומלץ ביותר לצאת לפנות בוקר ולהגיע לאתר כ-45 דקות לפני הזריחה, לטפס על גבי הסוללה הרומית אל צידו המזרחי של המבצר ולתפוס את השמש מתרוממת מעל הריה של הממלכה הירדנית.

גן לאומי מצדה (בתשלום) הוא אתר מורשת עולמית ואחד מאתרי התיירות הפופלאריים ביותר בקרב ישראלים ותיירים. מומלץ ביותר לאחר הזריחה לסייר בהר ובין עתיקותיו. אל תפספסו את הארמון הצפוני, בור המים ומרפסת הצעקות בחלקו הדרומי של האתר, שער הפריצה, בית הכנסת, דגם מפעל המים ובית המרחץ במרכז האתר.

זריחה במצדה | צילום: עמית להב
זריחה במצדה | צילום: עמית להב

כפרוצ'קה – כי המטייל צועד על קיבתו

טיילנו עד כה לא מעט, עכשיו הגיע הזמן לאכול. לכן, אין כמו פיצה איכותית הנעשית בטאבון עם הרבה אהבה. הכירו את כפרוצ'קה – פיצרייה שכונתית בניהולם של אוריה וליזה. כמובן שאם מתחשק לכם קצת יותר מפיצה תוכלו גם ליהנות ממרקים, סלטים, מאפים ותפריט חלבי איכותי. כפרוצ'קה היא דוגמא לקסם שחבוי בעיר ערד, אותו לא הרבה מכירים.

נחל קינה ונחל צאלים – אל גבי המים שאחרי החורף

שני נחלים, האחד מדרומה של העיר והשני מצפונה הם מסלולי טיול חובה, על אחת כמה וכמה בימים הראשונים של האביב. למה? בגלל גבי המים אשר יהפכו את החוויה המדברית שלכם לקסומה במיוחד. נחל קינה, הנמצא בסמוך לעיר מדרום הוא מסלול טיול מעגלי המתאים למטיילים ומשפחות מטיבות לכת. המסלול עובר בסמוך לחורבת עוזה, מצודת דרכים קדומה שנמצאת על אחת מאלומות הדרכים שעברו דרך ערד העתיקה. מחורבת עוזה יורדים אל אפיק הנחל כאשר גולת הכותרת בטיול תחכה לכם בדמות גב מים מפנק לרחצה.

נחל צאלים, הנמצא בסמוך לדרך מערד למצדה הוא אפשרות נוספת לטיול מגוון. כאן, תוכלו לבחור בין מסלולים ארוכים או קצרים כאשר ביקור בברכת צפירה המפורסמת הוא מהנפוצים שבהם. במרחק של עד חצי שעת הליכה מנקודת החניה (תזכורת לא להשאיר חפצי ערך) תגיעו אל אחת הבריכות היפות במדבר יהודה.

עין נמר בתוואי נחל צאלים | צילום: יוחאי כורם
עין נמר בתוואי נחל צאלים | צילום: יוחאי כורם


תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך: