לטיול יצאנו - מסלולים

מסלול הטיול ברמלה, מתחיל בסמלה המרכזי של העיר, המגדל הלבן, ומסתיים בסמלה השני, בריכת הקשתות. זהו טיול עירוני רגלי, בן מספר שעות, המיועד לכל המשפחה, בעיר בה חיים בני שלושת הדתות והיא העיר היחידה, שהוקמה בתקופת השלטון הערבי.

נטייל במגדל הלבן, שנבנה בשנת 1318 ומאז הקמתו הוא אחד האלמנטים הבולטים בעיר. נמשיך אל הכנסייה הפרנציסקנית, הידועה בזכות ציורו המקורי של טיציאן, בו מתוארת הורדתו של ישו מהצלב. במקום זה שכנה בעבר אכסנייה, בה, ב-1 במרץ 1799, לן נפוליאון במסעו בארץ ישראל. מכאן נצא אל הכנסייה היוונית-אורתודוכסית, שראשיתה כבר במאה ה-12, למרות שרב המבנים, שנראה בסיור, נבנו בסוף המאה ה-19. כעת נצא אל חמאם רדואן, שבלב העיר העתיקה ונמשיך אל שוק רמלה הססגוני.

בשוק ניתן לרכוש תבלינים ומיני עתיקות בסגנון הערבי. שמו של השוק יצא למרחקים אודות למסעדות הפזורות בו ולמיץ הלימונדה הייחודי, שאחד ממוכריו, היה בעבר השחקן עמוס תמם. בימי רביעי, מתווסף לשוק הקבוע, שוק רמלה-לוד הנודד, בו ניתן לקנות סדקית, בדים ואריגים.

על בטן מלאה, נמשיך לכיוון מוזיאון רמלה, השוכן במבנה, שבימי המנדט, שימש כבית העירייה והדואר של העיר. במוזיאון תצוגת קבע, תצוגות מתחלפות וחדר הנצחה לחללי העיר שנפלו במלחמות ישראל. נמשיך אל המסגד הגדול, שבנוי על שרידיה של קתדרלה צלבנית מהמאה ה-12. מבנה הכנסייה נשתמר למשעי וכיום זוהי הכנסייה הצלבנית המקורית הגדולה בישראל.

לסיום נשוט במימיה של בריכת הקשתות, בריכת אגירת מים תת-קרקעית, אשר חפירתה הושלמה בשנת 789 לספירה, שיטחה כחצי דונם, עומק המים בה כמטר וגובה התקרה הוא תשעה מטרים. הקשתות, שהעניקו לה את שמה, הינן מונומנט עיצובי, שנדד לאירופה והפך, בשלהי המאה ה-12, לקשת הגותית.

למסלול המלא רמלה >>

שמה של רחובות כעיר המדע, עושה עוול קל, לעיר, שנוסדה בשנת 1890 ולצד המדע התפתחה בה גם חקלאות ענפה ותעשייה בטחונית. את יום הטיול נפתח במוזיאון מכון איילון, שיחזיר אותנו אל תקופת טרום הקמת המדינה. במקום שחזור מדויק של מכון סודי, לייצור כדורים לנשק הסטן, נשקם האישי של לוחמי הפלמ"ח. הביקור במקום מזמן חוויה ייחודית, הירידה אל הסליק עצמו, בעומק שמונה מטרים, בבטן האדמה.

מוזיאון נוסף, שעושה חסד עם ימיה הראשונים של העיר, הוא מוזיאון הפרדסנות. המוזיאון הוקם בשטח הפרדס הראשון, שניטע במושבה בשנת 1904, פרדס מינקוב. במקום שוחזר בית האריזה, המתאר את שלבי האריזה בתקופות שונות. הפרדס המיתולוגי שוקם וניטעו בו כל זני ההדרים הקיימים כיום.

גן המדע, במכון ויצמן בעיר, מזמין את הילדים וההורים לחוויה חושית מרתקת, השוזרת את המדע והטבע זה בזה. כך שלמעשה, במשחק והתנסות במוצגים השונים, לומדים המבקרים על תופעות טבע שונות ועקרונות מדעיים. בין היתר ישנו מוצג הממחיש את התחושה שבהליכה על הירח. מוצג אחר מעניק את תחושתה של הבלרינה המתרוממת על קצות אצבעותיה ומסתובבת במהירות. מוצגים אחרים עוסקים בכוחם של הרוח והמים.

ביקור בגן המדע הוא הזדמנות נהדרת לבקר בביתו של נשיא המדינה הראשון, הד"ר חיים ויצמן, שקבע במקום את ביתו. בביקור בבית, ניתן ללמוד על חייו הסוערים של הנשיא, שעוד טרם הקמת המדינה, לצד היותו כימאי, פעל רבות למען העם היהודי, הן כיושב ראש ההסתדרות הציונית והן בתפקידו בועד הצירים ובביסוס תשתית להקמות של הבית הלאומי, על בסיס הצהרת בלפור.

למסלול המלא רחובות עיר המדע וההדרים >>

המלצתנו השלישית, היא מסלול חצי יום בטבע הנפלא של שפלת יהודה. מסלול הבורות והבארות, הוא מסלול מעגלי לכל המשפחה המתחיל בשער ברזל קטן ומספר מטרים אחריו בור מים ראשון. לאורך הדרך נבחין כי בורות המים מוקפים לעיתים בבטון. בימי המנדט, סייעו הבריטים טכנולוגית לחקלאים הבדואים, שסיפקו להם את תבואתם. מטרת גדר הבטון הייתה למנוע מהסחף לכסות את הבור. שימו לב, הבורות מטויחים מבפנים ובור ללא טיח שימש למטרה אחרת.

לאורך הדרך, אל התצפית בתל מירסים, שבראש הגבעה, פורחים: רקפות, סתווניות, זעתר, כרכום וצמחים נוספים. הטראסות הנאות באזור מעידות על העבר החקלאי של השטח.

מעט לפני ראש הגבעה, מתעקל השביל שמאלה. אנחנו ממליצים לטפס את מעט המטרים הנוספים ולזכות בנוף יפהפה וייחודי ובתצפית אל חווה חקלאית עתיקה, אחת ממאות חוות חקלאיות באזור, כנראה משנת 1000 לפני הספירה. בשרידים הארכיאולוגיים ניתן לראות את הכפריר–ביתה של המשפחה שניצב במרכז השטח החקלאי.

מכאן נצא לתצפית נוספת על האזור, מתל שקלון. בדרך נעבור במערת קולומבריום ובגת ונראה עצי חרוב ואלון מצוי. מראש התל נראה בנקל את כל אזור שפלת יהודה ועמק האלה. בקלות ניתן להבין מדוע שימשה נקודה אסטרטגית זו להגנת דרך הקיסר, שהובילה מאשדוד ונחל הבשור אל בית לחם וירושלים, דרך בית גוברין. אגב, ניסיונם של הפלישתים לכבוש את האזור, הוליד את קרב דוד וגולית, שנערך, מעט צפונית מכאן, בתל עזקה, הנמצא בפארק בריטניה. לאחר מנוחה קצרה, תחת עץ אלון התבור, נתחיל לרדת מן התל בליווי עצי זית רבים וצמחי מרווה.

לקראת סיום המסלול, נבחין בבארות מים, שעומקן כ-50 מטרים. לצד הבארות נבחין בשקתות, חלקן שבורות, בהן היו משקים את בעלי החיים, כשהשטח שימש למרעה. בעבר זיהו את מקור מי התהום על-פי מקבצי הפריחה, כך שבאופן טבעי אזור הבאר עשיר בצמחייה ונוכל לראות: תאנה, צבר ודקל. את המסלול נסיים במערה, בה נמצאים שרידיו של בית בד.

למסלול המלא הבורות והבארות >>

לכל המסלולים באזור טיול השפלה - רמלה, רחובות ומודיעין >>

רגעים למזכרת – אטרקציות

מי שמבקש להכיר לילדיו את נופי עמק איילון בצורה יותר מלהיבה, נגיד מנסיעה במכונית, מוזמן להגיע אל מרכבות לטרון. על אף הקונוטציה, הכמעט מתבקשת, עם יד לשריון במשטרת לטרון, הרי שכאן המרכבות הן לא טנקים, אלא כרכרות רתומות לסוסים וחמורים. בין שפע האטרקציות שמציע המקום, בכרטיס אחד, ישנם פינות ליטוף, אוהל בדואי, קיר טיפוס, מבוך, אומגה, מתקני מים, בימים החמים, ועוד.

כבר אמרנו שרחובות היא עיר המדע, ומה יותר מתאים מלבלות בה בחווידע טבע? כאן יוכלו ילדי הגן ובית הספר, ללמוד על תופעות מדעיות יום-יומיות בצורה מרתקת ואינטראקטיבית. הכל במתקני המשחקידע, שהוא מוזיאון שמזמין את הילדים לגעת, לחוש ולהפעיל את המוצגים השונים, שכל אחד מהם מלמד וממחיש חוק מדעי אחר.

עוד באווירת הסוסים והטבע, חוות נועם, בקיבוץ נצר סירני, היא מרכז הרכיבה היחידי בישראל המשלב בין סגנונות רכיבה שונים, מרכיבה טיפולית דרך רכיבה אנגלית ומערבית ועד לרכיבה אתגרית. בנוסף, מציעה החווה טיולי רכיבה רומנטיים, רכיבה על סוסי פוני ורכיבה במסלולים שונים.

לכל האטרקציות באזור הטיול השפלה - רמלה, רחובות ומודיעין >>

לכל כיס - נקודות חן

בין רחוב המאה ואחד לדרך גבעות הכורכר בנס ציונה, נמצאת פינת חמד טבעית ומרנינה. גבעת האירוסים ליד נס ציונה, פורחת לאורך כל השנה, בחורף למשל, פורחים בה קידה שעירה, כלנית, סביון, חרצית ואחרים. אך את שמה היא קיבלה מפרח אחד יחיד ומיוחד, שפורח בין ינואר למרץ, אירוס הארגמן. אל הצמחים נמשכים גם בעלי החיים, הדרים כאן באין מפריע, בהם: צבי יבשה, חרקים שונים וציפורים.

חירבת מדרס, דרומית לבית שמש, בתוך שמורת הטבע חורש עדולם, מציעה פעילויות כבר בחניון, המוקף באזורי מנוחה וצבירת כוחות. בהמשך מחכים למטיילים פעילויות ספורט אתגרי,  מערות ומחילות, שרידי ישוב עתיק, מתקנים קדומים ועוד. במקום ניתן לטייל במספר מסלולים, אך חשוב להיזהר ולא לרדת מהשבילים המסומנים. בשטח ישנם בורות לא מסומנים, שעד להגעה לשפתם, הם כלל אינם נראים. מי שמבקש לבקר במחילות ובמערות, לא לשכוח פנסים.

הריאה הירוקה של מודיעין, פארק ענבה, עדיין בהתהוות וכבר פעילה כאתר נופש פעיל נעים למשפחות. במרכז הפארק נקבע אגם מלאכותי בו ניתן לשוט בסירות ולצידו, עתיד לקום, פארק שעשועים אתגרי. בפארק הגדול, יוקמו פינות ליטוף ובדשא רחב הידיים, נהדר, כבר היום, לערוך פיקניק ולשחק עם הילדים. לא פחות חשוב, הפארק נמצא בסמוך לתחנת הרכבת העירונית ולקניון עזריאלי.

לכל נקודות החן באזור טיול השפלה - רמלה, רחובות ומודיעין >>

נהיינו רעבים - אוכל בדרכים

בתחילת הכתבה רמזנו, כי במהלך הסיור בשוק רמלה, שווה להתעכב על הצד הקולינרי. ובכן שווה גם שווה. בין הדוכנים נמצא גם הסנדוויץ' של אלי, (שלמה המלך 3, שוק רמלה, טלפון: 050-8555365, המסעדה באתר Rest). כאן מוגש הפריקסה הצפון-אפריקאי, שנע בין לחמנייה לסופגנייה, עשיר בטונה, לימון כבוש, זיתים, סלט ורטבים סודיים, שעוברים במשפחה בירושה.

ברחובות, מציעה מסעדת סזאר, (פיקריס 3, רחובות. טלפון: 08-9314155, המסעדה באתר Rest) חווית בילוי ואוכל ישראלי עם נגיעות צרפתיות-איטלקיות. במסעדה, המצוידת בלוק עדכני, ובאווירה רומנטית ונעימה, תוכלו ליהנות משניצל סזאר, סלט שורשים וערמונים, פטה כבדים, בשרים, פסטות ועוד.

על טהרת המטבח האיטלקי, מגישה מסעדת ריסטרטו בחצר (חטיבת גולני 9, מודיעין. טלפון: 08-9268101. המסעדה באתר Rest) ארוחות בוקר, פסטות, דגים, פטריות ממולאות מרקים, ארוחות ילדים ועוד. המסעדה המעוצבת בסגנון אירופאי, בריהוט עץ כהה ותאורה רכה, מתהדרת בחצר גדולה, עליה מצל פיקוס תאילנדי.