1. ממושב רמות נפתלי לקיבוץ ברעם

מי שביקר בעבר בחלקים הצפוניים של המדינה, בסמוך לגבול עם לבנון, יודע כמה המסלול הזה יפה. אתם תעברו בקרן נפתלי ותחזו בתצפית מופלאה אל עבר עמק החולה. תשבצי השדות עמוסי הצבעים יאירו לכם את הבוקר (או את הערב, תלוי איפה התחלתם). משם תמשיכו אל נחל דישון כשבדרך תעברו עשרות כרמים, מטעי תפוחים, נקטרינות, אפרסקים ומה לא (כמובן הימצאות הפירות על העצים תלויה בתקופה בה תגיעו בשנה).

אפיקו של נחל דישון מלא בצמחייה אופיינית לגליל העליון כמו אלות ופטלים. בדרך תעברו גם על יד עין אביב – מעיין נובע גדול באפיק נחל דישון שמימיו נשאבים על ידי חברת מקורות לצורך שימושים חקלאיים באיזור. חדי העין שביניכם לא יוכלו לפספס את קברו של ישעיהו בן אמוץ, מהנביאים החשובים ביותר שחיו בתקופת בית ראשון בעם ישראל. מי מכם לא מכיר את אחת מהנבואות היותר מפורסמות של ישעיהו בן אמוץ: ”וגר זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ” (ישעיהו, י”א,ו’).

מקבר הנביא תמשיכו עוד כ-3 קילומטרים עד עין ערבות, מקום מומלץ לעצירת פק”ל קפה למרגלות הנביעה הזורמת אל תוך בריכה קטנה. זו תהיה העצירה האחרונה למסלול, שכן לא נשאר עוד הרבה הליכה  עד נקודת הסיום של המסלול –  קיבוץ ברעם.

למה דווקא עכשיו?

מזג האוויר מלטף, האדמה מתחילה להצמיח את העשבים הירוקים, המעיינות מתמלאים במים והיערות מתחילים לחזור לחיים אחרי הקיץ הארוך.

אפיק נחל דישון | צילום: איתמר ברק
אפיק נחל דישון | צילום: איתמר ברק

2. מעין הוד לרמת הנדיב

המסלול מתחיל בכפר האמנים עין הוד ויורד אל חורבת מזאר, שמכילה המון שרידים לכפר ערבי שישב במקום לפני מלחמת העצמאות. מהכפר העתיק ממשיכים אל אחד האתרים היותר מעניינים בכרמל כולו – שמורת נחל מערות.

מחניון השמורה מתחילים בטיפוס מתון על תוואי נחל מערות, טיפוס שהופך אתגרי יותר ויותר ככל שעולים. הצמחייה נהיית יותר צפופה והמסלול הופך לאטרקטיבי ומעניין הרבה יותר. בתום העלייה תעפילו אל מצפה עופר והנוף כולו ייפרש אליכם ממרומי מגדל היערן. זמן מעולה להפסקת צהריים ומנוחה אחרי העלייה הקשה.

את היום תסיימו בפארק רמת הנדיב המכונה גם גני הנדיב, אשר הוקמו על ידי הברון רוטשילד. במרכז הגנים ניצבת אחוזת הקבר של הברון ורעייתו בתוך מערה מאחורי דלתות בסגנון מקראי, ובתחומי הגנים ניתן למצוא גם וילה עתיקה, מעיין, מערה ומסלולי טיול רבים.

למה דווקא עכשיו:

הביקור בשמורת נחל מערות בתקופה הזו תחשוף אתכם לפלא אמיתי שנמצא ממש מתחת לאף. השמורה היא אתר מורשת עולמי ובתחומיה נמצאו כמה ממצאים פרהיסטוריים יוצאי דופן, כמו שרידי האדם הקדמון מלפני 500,000 שנה. אמנם השמורה היא לא חלק מהשביל, אך מומלץ לסטות ולהיכנס לשמורה, לטייל בין המערות ולדמיין איך נראו החיים לפני מאות אלפי שנים. 

הקפידו לעקוב אחרי סימון שביל ישראל | צילום: יפתח שמעוני
הקפידו לעקוב אחרי סימון שביל ישראל | צילום: יפתח שמעוני

3. מקיבוץ צובה לצור הדסה

בהרי ירושלים, בין השפלה לשדרת גב ההר המרכזי, מתפתל לו שביל ישראל, בדרכו מהצפון הירוק אל המדבר הגדול. אז רגע לפני שהקור האופייני להרי ירושלים תופס פיקוד על האיזור, מומלץ לצאת לטייל במסלול הנהדר שמתחיל בקיבוץ צובה ונמתח עד צור הדסה.

המסלול מתחיל בכניסה לקיבוץ, יורדים ועולים עד שמגיעים אל הסטף – כפר ערבי עתיק שמיושב כבר כמעט 6,000 שנה. ייחודו של הכפר בחקלאות הטרסות המפורסמת שלו וכל בריכות אגירת מי הגשמים שתושבי המקום בנו לאורך השנים.  במקום תמצאו גם את עין סטף, ככה שאם נפלתם על יום שמשי למדי, תוכלו לטבול בבריכה ומיד אחר כך להתחרדן על האבנים אל מול השמש. מהסטף יורדים במדרגות ומתחילים ללכת לאורך נחל סורק עד שמתפצלים ממנו ומגיעים לעין חנדק ולשביל המעיינות של ירושלים.

שביל המעיינות מפורסם בקרב מטיילים ואהוב במיוחד, הן בשל שלל מקורות המים לרחצה שיש בו והן בשל התצפיות וההליכה הפסטורלית שהוא מציע. מומלץ לקחת חלק זה של המסלול ברגוע ולעצור להפסקת צהריים ארוכה. משם ממשיכים בהליכה עד יד קנדי – אנדרטה מרשימה ביותר לזכרו של נשיא ארצות הברית ג’ון פ. קנדי. מהאנדרטה נשאר לכם עוד הליכה לא ארוכה עד לנקודת הסיום של המסלול – צור הדסה, כשבדרך תעברו על יד מעיינות נוספים, תלכו בתוך סינגלים ביערות עבותים ותהנו מנוף אל עבר שפלת יהודה.

למה דווקא עכשיו?

כי אנחנו בדיוק בתקופת המעבר בין הגשמים הראשונים לגשמים הגדולים. זה אומר שהמסלול ירוק והמעיינות שופעים. זכינו בכמה שבועות של אביב בין הסתיו והחורף.

הסטף | צילום: אינה מנשההסטף | צילום: אינה מנשה

4. מחוד עקב לחניון נחל חווה

המסלול שמתחיל בחוד עקב ומסתיים בחניון נחל חווה הוא אולי המקטע הפופולרי ביותר מבין המקטעים הדרומיים של שביל ישראל. ראשיתו של המסלול בעלייה (לאמיצים ביניכם – בזריחה) אל עבר חוד עקב. מהפסגה תוכלו לצפות בבקעת צין הנפרשת למולכם ובהוד יופיו של המדבר. מחוד עקב תרדו ותדרימו אל עבר ה-נווה מדבר של הנגב – עין עקב. רחצה פלוס ארוחת בוקר חובה, קחו את הזמן במעיין, אין כיף ממנו. 

מעין עקב מטפסים אל עבר נחל עקב ומתחילים לצעוד לכיוון עין שביב – נווה מדבר נוסף שמחכה לכם במסלול המופלא הזה. בעין שביב מומלץ לעשות הפסקת קפה קצרה, לחסות מעט תחת העצים ולהתקדם הלאה אל עבר המדבר הפתוח.

מעין שביב תמשיכו להדרים עוד ועוד לכיוון מחפרות הצינים שהן שתי מנהרות גדולות (מסוג הדברים שאפשר למצוא רק בנגב) שנחפרו על מנת לאכסן בהן נפט מקו צינור אילת-אשקלון. תמשיכו על תוואי השביל עוד כ-4 קילומטרים ותגיעו לנקודת הסיום שלכם בחניון הלילה נחל חווה.

למה דווקא עכשיו?

כי עכשיו זאת התקופה המושלמת לטייל במדבר. החום של הקיץ כבר מזמן לא איתנו אבל עדיין חמים לעומת שאר המדינה. הגשמים האחרונים שפקדו את המדינה הותירו את הגבים מלאים ואת המדבר פורח ומלא בכל טוב.

למי שתהה איך נראית הזריחה מחוד עקב | צילום: יניר יגל
למי שתהה איך נראית הזריחה מחוד עקב | צילום: יניר יגל

הנה סקר קצר לפני שאנחנו נפרדים:

 

עוד כמה דברים שיעניינו אותך: