נפגשים בשביל ישראל – מסע לזכר הנופלים

ב-4 בפברואר 1997 התנגשו שני מסוקי יסעור במה שנודע כ”אסון המסוקים”. האסון הנורא, שגבה את חייהם של 73 חיילים ומפקדים, עדיין מהדהד 21 שנים אחרי.

המסע, שמתחיל באילת ונגמר באנדרטת אסון המסוקים שעל יד שאר יישוב, מאורגן על ידי הוריו של אבי, רעיה ויוסי אופנר. המסע פתוח לכולם (!) ומהווה הזדמנות נדירה למפגש בלתי תלוי עם אנשים שונים ומגוונים, המגיעים מכל קצוות החברה הישראלית.

כל יום במסע נפתח בטקס בוקר שכולל היכרות בין הצועדים, ציון הנופלים שלזכרם אותו יום מוקדש וברכת היום. במהלך היום ישבו כל צועדי המסע ללימוד יומי ולשיח מעניין על החברה הישראלית.

אנדרטת אסון המסוקים, שממוקמת בסמוך לשאר ישוב היא המקום המזוהה ביותר עם אסון המסוקים. קטע שביל ישראל הסמוך הוא המקטע הראשון – מדן לאריה השואג, אנו נמליץ לעשות אותו הפוך ולסיים באנדרטת אסון המסוקים, שהיא אתר הנצחה מרהיב ביופיו.

אנדרטת אסון המסוקים | צילום: itzik edri - מתוך פיקיוויקי
אנדרטת אסון המסוקים | צילום: itzik edri - מתוך פיקיוויקי

בקתת שביליסטים – נוף צוקים

את בקתת השביליסטים בישוב צוקים שבערבה בנו במו ידיהם מלאכי שביל ביחד עם שביליסטים שהתנדבו למשימה. את הרעיון הגה ויזם שחר לינצנברג, בן המקום, שהוציא קול קורא למטיילים לבוא ולתת יד בהקמת הבקתה. עשרות מטיילים, ישראלים ותיירים – נענו להצעה.

לאחר קמפיין הדסטארט שזכה להצלחה, ועם חבורה רצינית של מתנדבים שהקדישו מספר רב של שעות עבודה בשלל עבודות שונות, החל הפרויקט לקבל צורה. בניהולו של שחר קמה הבקתה לתפארת שביל ישראל ואתם מוזמנים להגיע ולהתארח בה.

בבקתה שישה מזרונים ועל כן יש להתעדכן בלוח התפוסה ולוודא שיש מקום בבקתה מבעוד מועד.

איזור צוקים הוא אחד האיזורים הפסטורליים והשלווים ביותר על השביל ולא לשווא צוקים הוא יישוב המתפאר בתיירות המדברית הייחודית שלו. המסלול בין קניון ברק למושב צופר עובר בישוב ומאפשר לכם לעצור ללילה בבקתת השביליסטים המקסימה.

כשתגיעו, תעשו סיבוב מסביב לבקתה, תוודאו שהכל נקי, מסודר ונראה כמו שהייתם רוצים שהדירה שלכם תיראה. אם לא, אתם מוזמנים לשפר ולסדר כראות עיניכם.

הנה סרטון שיעשה לכם חשק להגיע ולהתארח:

השביל חכם מן ההולכים בו: ספריית השביל

בטרק ארוך, כמו שביל ישראל, טיפול מסור בנפש חשוב לא פחות מטיפול מסור בגוף. לא מספיק להחליף גרביים בזמן, להתקלח כשאפשר, לאכול אוכל מזין ובריא, ללכת בזהירות בין הסלעים ולישון כמות שעות מספקת – צריך גם לטפח את המחשבה ואת הרגש. במרכז האקדמי שלם הבינו את זה והחליטו לפעול.

הכל התחיל כאשר בחור צעיר בשם רועי סוקולובסקי לקח חלק במסע “נפגשים בשביל ישראל”. הוא פגש שם את נירית, ספרנית מירוחם, “בעלייה להר יהב, נירית סיפרה לי שיש לה חלום”, הוא מספר, “היא רוצה להקים ספרייה על הפסגה של הר יהב. לשבת ופשוט לקרוא”. רועי התלהב מהרעיון וההזדמנות הגיעה כאשר הגיע לידיו מידע, שהמרכז האקדמי שלם מחפש לקדם פרויקטים למען שביל ישראל.

בשיתוף עם רשות הטבע והגנים, הם הציבו “ספריות” לאורכו של שביל ישראל למען הצועדים. בספריות תמצאו בעיקר ספרי שירה, הגות ורוח והדבר המפתיע ביותר הוא שהן מופעלות באופן חופשי, שמאפשר לשביליסטים לקחת ספר בנקודה מסויימת, לטייל איתו תקופה, ולהחזיר אותו לספרייה הבאה על השביל.

אם לא מספיק לכם לקרוא על הפרויקט הנהדר הזה ואתם רוצים לראות זאת במו עיניכם, יש לנו את המסלול המושלם. יום הליכה בדרום מערב הכרמל בין חורבות, מעיינות, נחל מערות ושרידיו הפרהיסטוריים, תצפיות לכיוון הים ומישור החוף ולבסוף גן נדיב אחד ומופלא. הספרייה תחכה לכם ברמת הנדיב.

מעשים טובים של אנשים טובים | צילום: יובל הרוש
מעשים טובים של אנשים טובים | צילום: יובל הרוש

צימר בדרום – בית המטיילים בסנסנה

ישי רוזנבלו השתחרר משירותו הצבאי בסיירת נחל ויצא לטרוף את העולם. טעות אחת שעשה במהלך טרק בסין גבתה את חייו. משפחתו וחבריו מהצוות החליטו להנציח את זכרו בדרך מאוד לא שגרתית – בקתת אירוח לשביליסטים. בואדי  השוכן מתחת ליישוב סנסנה עובר שביל ישראל והחיבור היה מתבקש.

ביחד עם ברכיה רוזנבלו, בן דודו של ישי, המתגורר בישוב סנסנה, בנו בני משפחתו וחבריו של ישי צימר אירוח משגע לשביליסטים עם מרפסת עץ, המשקיפה אל עבר צפון הנגב.

התופעה של מלאכי השביל היא תופעה מדהימה והיא מתמצתת בעינינו את כל מה שטוב בחברה הישראלית. זרים גמורים, כביכול, פותחים את בתיהם, מטבחיהם ומקלחותיהם בפני מטיילים מאובקים, נוטפי זיעה וריחות חמוצים. הם עושים את זה בלב פתוח, עם חיוך רחב, הרבה סבלנות והקשבה. זאת ההזדמנות לומר להם תודה באשר הם, ולקוות שמספר המלאכים עוד יעלה ויגדל.

בשביל שתזכו לשבת במרפסת של הצימר בשעת שקיעה, לשתות כוס קפה ולמתוח את הרגליים אל מול הנוף הפסטורלי של יער סנסנה ובקעת באר שבע, אנו ממליצים בחום על מקטע מספר 25 – מקיבוץ דבירה למיתר. זהו יום טיול פשוט ורגוע העובר בין שדות הנמשכים עד האופק, יערות עבותים וקיבוצים בצפון הנגב.

בדרך לבקתת השביליסטים בסנסנה | צילום: יפתח שמעוני
בדרך לבקתת השביליסטים בסנסנה | צילום: יפתח שמעוני

בית על עץ בשביל ישראל

הפרויקט האחרון שלנו הוא אחד שעדיין לא קם. אמיר באומפלד, נגר ואמן, שמתגורר בטבע מעל עין חינדק עוסק כבר עשרים שנה ביצירה משותפת והנחיית מעגלים. אמיר הוא גם שביליסט לשעבר ומלאך שביל בהווה, שמארח מטיילים בביתו שסמוך למושב אבן ספיר. בשנת 2017 נגמר הפרויקט האחרון שלו והוא החליט לשלב בין כמה מאהבותיו הגדולות ביותר: שביל ישראל ויצירה בעץ.

השילוב הזה התבשל לכדי פרויקט – בית על עץ בשביל ישראל. בגדול, החזון של אמיר הוא שבעוד כמה שנים יהיו עצים רבים ברחבי השביל, שעליהם ייבנו, תוך עשייה משותפת של הקהילה, בתי עץ המתאימים לאכלוסם של 4-6 שביליסטים בלילה.

אחד המסלולים היפים ביותר בשביל ישראל עובר ממש בסמוך למקום שבו עתיד לקום הבית הראשון על העץ, מושב אבן ספיר. במקטע שבין צובה לצור הדסה בהרי ירושלים, תפגשו כמות מדהימה של מעיינות, נקבת מים חשוכה וקפואה (!), יערות עבותים ותצפית משגעת אל מישור החוף.

למידע נוסף על מקטע מספר 27 – מקיבוץ צובה לצור הדסה » 


 

עוד כמה דברים שיעניינו אותך:

לתחילת הכתבה