ביקשנו מיניר יגל, מחבר מדור "שביל ישראל" בטיולי, לקחת את המקטעים שהוא הכי אוהב ולהרכיב מהם כמה מסלולים קצרים ושווים על השביל.

את המסלולים שנציע כאן ניתן לעשות לשני הכיוונים לפי בחירתכם (מצפון לדרום או להפך). בעמודי המקטעים מופיעים מעל למפה כפתורים שבעזרתם תוכלו לבחור את כיוון המקטע שמתאים לכם. משך הטיול שמצוין בכל מסלול משוער, והמשך המדויק תלוי כמובן בקצב הטיול שלכם.

המומלצים שלנו:

להמריא בגליל העליון – מהר מירון לרמות נפתלי

משך הטיול: 2-3 ימים | אורך הטיול: 48 ק"מ

המקטעים המלאים: 

הטיול הצפוני ביותר מבין הארבעה שנציע לכם כאן מחבר כמה מסלולי חובה, מהיפים והאהובים ביותר על מטיילים בארץ: שמורת הר מירון היפהפייה, המסלול בנחל אביב ובנחל דישון ונופי רמות נפתלי המדהימים.

מה מחכה לכם בדרך:

את המסלול שלכם תתחילו במקום שכאילו נברא כדי לארח פריחות: שמורת הר מירון. בתוך נחל מירון תטפסו בתוך השמורה, ובדרך תזכו לקבל טעימה גם מהחיים היהודיים המרתקים שהמעניינים שהיו פה פעם: קבר הרשב"י, הלוא הוא רבי שמעון בר יוחאי, שבזמן שאתם מדליקים מדורות, מושך לכאן מאות אלפי אנשים להילולה ענקית.

אחרי טיפוס לא ארוך תגיעו לרחבה ענקית, שבמרכזה ניצב עץ אלון בודד ומרשים. מתחתיו מחכה לכם עין זבד היפהפה, שפשוט דורש עצירת קפה ועוגיות. בין לגימה ללגימה תנו קפיצה לקצה הרחבה, ותנו ביס ראשון בנוף לא נורמלי!

אם כבר עסקינן במראות קסומים – דעו לכם שרק התחלנו, כי הנה מגיעים עוד כאלה, והרבה מהם. ברוכים הבאים לשביל סובב פסגת הר מירון. אנחנו ממליצים לקחת את הזמן בשלב הזה בטיול, כי מדובר באחד המקומות עם הנופים הכי יפים בארץ, כי ככה זה נראה מהפסגה של ההר השני בגובהו אחרי החרמון!

הנוף הנשקף מעין זבד | צילום: יובל בן שמחוןהנוף הנשקף מעין זבד | צילום: יובל בן שמחון

משביל הפסגה תתחילו לצלול בחזרה למטה, בין חורבות עתיקות ונקודות תצפית מדהימות על האזור. חשוב להצטייד במקלות הליכה טובים, על מנת לשמור על בריאות הברכיים בירידה. שווה במיוחד להתעכב במצפה נריה, שיפרוש ביניכם נוף הרחק צפונה, אל מעבר לגבול עם לבנון. את היום הראשון שלכם תסיימו בקיבוץ ברעם, שמפורסם בזכות קטיף התפוחים שאפשר לעשות בו.

את היום הבא תתחילו בתוך תוואי נחל דישון, שמדגמן את היופי הגלילי במלוא עוזו. היפיוף הזה גם יוביל אתכם לעין ערבות, שהוא לא סתם עוד אחד, אלא תופעה מיוחדת במינה: מעיין שנובע היישר מבטן ההר!

מהנחל תתחילו להמריא בחזרה ובדרך תעברו בבקעת יחמור היפהפייה, שנראית כמו שמיכת טלאים בכחול-ירוק-חום. לבסוף, אחרי עלייה אתגרית, תגיעו לפסגת קרן נפתלי, ותבינו שזה היה שווה הכל.

לאורך ההיסטוריה הפסגה הזו שימשה בזכות הגובה שלה כנקודה אסטרטגית, שעמדה בין השאר לרשות הרומאים ולרשות אנשי "ההגנה", אבל בשבילנו הגובה הזה אומר משהו אחר לגמרי נוף, כמובן, והרבה ממנו: תצפית מדהימה אל עמק החולה הירוק תיפרש בפניכם כאן, ובמרחק יקרוץ לכם לקינוח האגמון.


תצפית מהרי נפתלי | צילום: איתמר ברק

המסע אל המלכה – מנצרת עילית למושבה כנרת

מנצרת עילית עד למושבה כנרת | כמה ימים: 2-3 | אורך הטיול: 47 ק"מ | מקטעים:

המסלול הזה, שייקח אתכם להתפתל עם נחלים שונים בגליל התחתון, מורכב משני מקטעים מדהימים שעוברים בכמה מהנקודות המיוחדות ביותר בארץ. בדרך תזכו ללא מעט הזדמנויות להשתכשך במים, כמה תצפיות עוצרות נשימה, ובסופו תגיעו לכחולה הגדולה מכולן הימה הלאומית שלנו, הכנרת. תוכלו לטייל במסלול היפהפה הזה לשני הכיוונים, אבל אנחנו ממליצים לכם לטייל מדרום לצפון ולסיים את הטיול שלכם מול נופי הכנרת היפהפייה, ובעצם גם בתוכה!

נוף משגע לכנרת | צילום: יובל בן שמחוןגן עדן כחול | צילום: יובל בן שמחון

מה מחכה לכם בדרך:

את המסע שלכם תתחילו בשכונת הר יונה שבנצרת עילית, וכבר תוך כמה קילומטרים תגיעו למצפור התבור המדהים, שיפרוש בפניכם הבטחות להמשך המסלול: תוכלו ליהנות ממנו מתצפית נהדרת לכל הסביבה, וגם אל הר תבור שבדיוק אליו פניכם! 

לא תצטרכו לחכות הרבה זמן עד שההבטחות יתגשמו, כי די מהר תגיעו בדיוק לאותו הר תבור שראיתם קודם מהתצפית, וכאן, מלבד נופים נהדרים משלו, יחכה לכם גם סיפור.

  • להר תבור, כפי שנשקף לאורך ההיסטוריה, וגם היום, יש  חשיבות רבה בשלוש הדתות הגדולות – היהדות, הנצרות והאיסלאם, והוא אפילו מוזכר בספרים הקדושים של שלושתן. לפי האמונה הנוצרית, על פסגת ההר התרחשה ההשתנות של ישו, שאישרה את מעמדו כבן האלוהים, ולכן הוקמו על ההר כנסיית ההשתנות והמנזר שלידה.
  • אל תוותרו על פק”ל קפה אל מול הנוף המטריף שנשקף מהר תבור: בקעת כסלות, גבעת המורה ועמק יזרעאל מצד אחד, ומהצד השני רמת סירין, עמק צבאים והכי רחוק שאפשר – עד הרי ירדן.

מהר תבור תתגלגלו למטה במסלול יפהפה ומאתגר, ובסופו של דבר תגיעו לאפיק נחל תבור אחד מהנחלים הציוריים בארץ, שבתקופה הזו גם תראו בו פריחה מדהימה.

אם לא נרטבתם מספיק בנחל, תשמחו לשמוע שביום למחרת תקבלו טעימה משביל עמק המעיינות (שהולך והופך לטרנד חם בפני עצמו), וגם תוכלו לעצור לטבילה שווה במים הקרירים של עין אולם.

מכאן תתחילו לטפס למעלה, וגם תוכלו להתחיל להתרגש, כי אתם הולכים ומתקרבים לאחת מנקודות השיא של היומיים האלו, אם לא של שביל ישראל כולו. ואז זה יקרה בתום העלייה תגיעו לאחת התצפיות הכי מדהימות בארץ: מצפה אלות, עם נוף מדהים לכנרת, לעמק הירדן ולרמת הגולן. במקום גם יחכה לכם מבנה "החללית" המפורסמת שעבר לכאן מקיבוץ אפיקים.

מהמצפה תתחילו לרדת ותגיעו תחילה לנחל יבניאל, נחל מרשים בפני עצמו, אבל הוא רק חימום לקראת הכוכב האמיתי שכבר מגיע: נהר הירדן. הנחל האיתן הגדול ביותר בארץ יוביל אתכם על גדותיו בהליכה קצרה ורגועה (חובה לטבול רגליים בדרך!), שבקצה שלה מחכה לכם האחת והיחידה: הכנרת.

הנוף המרהיב ממצפה אלות | צילום: דרור שאול
הנוף המרהיב ממצפה אלות | צילום: דרור שאול

מה כדאי לקחת לטיול? עכשיו במבצע בחנויות למטייל

מסלולים ארוכים כמו שביל ישראל מחייבים הצטיידות בשק שינה נוח לשינה מיטבית, ורצוי שיהיה כמה שיותר קל. במזג האוויר הסתווי-חורפי כדאי לבחור בשק שינה כמו ה-Summit 600 של חברת WILDCAT, שוקל 1,200 גרם בסך הכל וכעת תוכלו למצוא אותו במחיר של 430 ש”ח במקום 579 ש”ח (25% הנחה).

אם תרצו לשדרג לעצמכם את הטיול, ולא לעצור כל עשר דקות להוציא בקבוקים כי אתם צמאים, הצטיידו בשקית שתייה של חברת WILDCAT במחיר של 70 ש”ח במקום 130 ש”ח (46% הנחה)!

כדי לשמור עליכם מהקור שבחוץ מומלץ להצטייד בחולצה תרמית מבודדת ומנדפת, כמו החדשה של WILDCAT, במחיר של 149 ש”ח במקום 230 ש”ח (הנחה 35%) או בג’קט מיקרו פליז, גם הוא של WILDCAT – במחיר של 169 ש”ח במקום 260 ש”ח (הנחה 35%).

כדאי להצטייד גם בגרביים מנדפי זיעה, שמתאימים לימי הליכה מרובים ולצמצום יבלות ושפשפות. ההמלצה שלנו היא על גרבי Coolmax נושמים של חברת WILDCAT, במחיר 90 ש”ח במקום 160 ש”ח (הנחה 44%).

מלבד אלו, עוד שלל מוצרים לטיול מחכים לכם בסניפי למטייל בהנחות מעולות שלא כדאי להחמיץ.

גלו את את כל מבצעי שביל ישראל של רשת למטייל »

שק שינה - wildcat Summit 600
שק שינה - WILDCAT Summit 600

מסע לאמיצים בלבד בדרום הפרוע – מפארק תמנע לאילת

כמה ימים: 3-4 | אורך המסלול: 55 ק"מ

המקטעים המלאים:

הטיול בצ'ופצ'יק הדרומי של השביל הוא טיול שכולו אבן סלע אדומה. לאורך הטיול בהרי אילת תזכו לראות שלל נופי בראשית, מהיפים ביותר שיש בארץ. ניתן לטייל במסלול הנהדר הזה לשני הכיוונים: אם תתחילו בדרום ותתקדמו צפונה תגיעו בדיוק בסוף הטיול לדובדבן שבקצפת פארק תמנע. אבל אנחנו ממליצים לכם לטייל דווקא בכיוון ההפוך ולסיים את הטיול באילת, עם בטן-גב על החוף.

מה מחכה לכם בדרך: 

את המסע שלכם תתחילו ישר באחד מהמקומות הכי יפים ומרשימים בארץ: פארק תמנע. מדובר במעין מוזיאון ענק של הטבע ששופע כולו בנופי בראשית ותופעות גאולוגיות.

אתם מוזמנים לצעוד בין כל אלה, ובהחלט מותר גם לגעת! תפגשו שם את סלע הפטרייה המפורסם, את עמודי שלמה הענקיים בני מליוני השנים, שיגרמו לכם להרגיש קטנטנים אל מול הטבע הענק, מקדשים ומכרות נחושת מרתקים, את אגם נחושתן המתהדר בצבע הטורקיז, שהמדבר האדום מסביב משתקף בו כל-כך יפה, ציורי סלע עתיקים ושלל נופים שנראים כמו ציור בעצמם בצבע אדום כמובן.

סלע הפטרייה | צילום: חן נאורסלע הפטרייה | צילום: חן נאור

משם תמשיכו למסע בהרי אילת. בדרך תראו מקרוב את סלע היסוד הקדמון ביותר מבין כל הסלעים, זה שנוצר לפני מליוני שנים מהלבה שמבעבעת בלב כדור הארץ, ושממנו החלו כל התופעות הגאולוגיות ממש כאילו אתם נוכחים ברגע הבריאה. כשתדרימו עוד תגיעו, כפי שמצופה ממדבר, אל נווה מדבר  כן, במקום שנדמה כמו המקום הכי חם במדינה שוכן עין נטפיםמעיין איתן שנובע כל ימות השנה.

אם בא לכם לשחק עוד קצת בצבע, רק התחלנו. הגיע הזמן לצלול אל תוך קניון שחורת, מהקניונים היפים בארץ, שמורכב כולו מסלעים אדומים ושחורים, שצובעים אותו בשלל גוונים, וגורמים לו להיראות כמו תמונה מהנשיונל ג'אוגרפיק. מצד שני, זה בדיוק הזמן להזכר בזה שביל ישראל באמת דורג כאחד מעשרים השבילים הכי מומלצים של הנשיונל ג'אוגרפיק!

רגע לפני שמסיימים בעיר הנופש הנצחית, קחו לכם רגע לתת עליה מבט ארוך מהר צפחות. מכאן היא נראית שלווה, ומהפסגה הזו תוכלו לראות סביבה עוד שלושה עולמות מקבילים, שלפעמים מרגישים כל-כך רחוקים, אבל הם בעצם במרחק נגיעה: מצרים בדרום, ירדן במזרח וערב הסעודית בדרום-מזרח.

תצפית מהר צפחות על מפרץ אילת בזריחה | צילום: דובי זכאי
תצפית מהר צפחות על מפרץ אילת בזריחה | צילום: דובי זכאי


הנה עוד כמה דברים שיעניינו אותך:

לתחילת הכתבה