ההליכה שווה את המעיין: עין עקב

בלב מרחבי הנגב מחכה לכם נווה מדבר קסום: בין סלעים לבנים וגבוהים מטפטף מפל שמימיו ממלאים בריכה עמוקה, נקייה וקרירה. מכאן אין ספק לגבי הוראות ההפעלה: תופסים פינה מוצלת או שטופת שמש לבחירתכם, נכנסים לשחות במעיין, יוצאים להתייבש, מכינים קפה – וחוזרים על הפעולות עד שהשמש יורדת! תוכלו להגיע למעיין בהליכה של כ-6 קילומטרים מהחניון, ואם יש לכם רכב שטח תוכלו להתקדם כמעט עד המעיין (הליכה של כ-300 מטר בלבד).


עין עקב | צילום: יוחאי כורם

המון מים - עם הליכה ביניהם | שביל המעיינות

לאלו שלא מוכנים להסתפק במעיין אחד יש לנו פיתרון, והוא כמעט מובן מאליו – הרבה מעיינות! המסלול המדובר, שהוא למעשה חלק ממקטע 20 בשביל ישראל, יוביל אתכם מטבילה לטבילה (תוכלו גם לעבור רק בחלקן, או לעבור ביניהן ברכב). את היום תתחילו בשמורת הסטף היפהפייה, שמדגימה איך אפשר לקיים גם בימינו חקלאות עתיקה. תמצאו כאן שלל עצי פרי וטרסות יפהפיות וביניהם שני מעיינות, שתוכלו לזחול אל תוך הניקבות שלהם עד נביעת המים. הבא בתור הוא עין חנדק, מעיין שנמצא מתחת לאדמה, ומעליו עצים גדולים שממש דורשים לעצור מתחתיהם לפיקניק. חשבתם שזהו? מה פתאום! מכאן תמשיכו לעוד שלושה מעיינות: עין שריד, עין עוזי ועינות עמינדב, הנחשבים לחלק מהמסלול שקיבל, ובצדק, את השם "שביל המעיינות". ואחרי כל אלו, לדעתנו כבר אפשר להכתיר את היום הזה בתור "יום המעיינות".הסטף | צילום: אינה מנשה

טיול לאורך הנחל - ומלא טבילות בדרך | נחל עמוד

המסלול הזה אמנם אורך כמה שעות, אבל מרגיש כאילו הזמן בו לא קיים. ככה זה כשמטיילים בין תעלות מים, בוסתנים, מבני אבן עתיקים, שהטבע הירוק השתלט עליהם בנחל עמוד. אבל כאן החוויה הפסטורלית רק מתחילה, כי בהמשך תגיעו אל המים הזורמים, בריכות השחייה הטבעיות וכמובן – עמוד הסלע שנתן לנחל עמוד את שמו. מומלץ לטייל כאן לאט וברוגע, לעצור לשכשך את הרגליים להיכנס למים איפה שאפשר, ולעצור ליהנות מהטבע היפהפה על המים ובכל התצפיות המדהימות שלאורך הדרך.


בריכות שכווי בנחל עמוד | צילום: יוחאי כורם

כל המסלול – בתוך המים! | נחל שניר

ברוכים הבאים לאחד מהמסלולים הכי יפים, הכי כיפיים, וכמובן הכי רטובים שיש לישראל הקטנה להציע! נחל שניר הוא סוג של עולה מארץ אחרת, והוא שייך לא רק לנו, אלא גם ללבנון, שבה הוא זורם כמה עשרות קילומטרים בשם "חצבני" לפני שהוא חוצה את הגבול אלינו, והופך ל"שניר". אז מה מחכה לכם כאן? מים, המון מים, בכל הצורות. אמנם יש כאן שלל מפלונים קסומים, בריכות שכשוך יפהפיות וגם כמה מסלולים, אבל אנחנו התכנסנו כאן בשביל הדבר האמיתי: מסלול שעובר לכל אורכו בתוך המים! זה הזמן לקפל את המכנסיים ולהתכונן להרפתקה, שכוללת מפל יפה, המון מי טורקיז, מעברים צרים ומאתגרים בין סלעים ונופים מדהימים. אז מה הפלא ששביל ישראל עובר כאן?

והנה טעימה ממה שמחכה לכם בנחל שניר:


עוד כמה דברים שיעניינו אותך: