את היום התחלתי בקיבוץ עין חרוד איחוד, ששוכן לצד אחיו עין חרוד מאוחד, ומשתייך למועצה האזורית גלבוע. הדבר הראשון שתפס את תשומת הלב שלי הוא הנוף היפהפה מסביב, והעובדה שהקיבוץ נמצא על גבעה גבוהה שמאפשרת לצפות בשדות הירוקים והשטחים היפים של הגלבוע.

מה אתם יודעים על עין חרוד?

קיבוץ עין חרוד ההיסטורי הוקם בשנת 1921 במדרון הגלבוע ליד מעיין חרוד. הקיבוץ הוקם על ידי חברי גדוד העבודה, שהגיעו לארץ במסגרת העלייה השלישית. בשנת 1952 התרחש בקיבוץ פילוג שהפריד את הקיבוץ לשניים והפך אותם לשני ישובים עצמאיים: עין חרוד איחוד בצפון עמק יזרעאל ועין חרוד מאוחד, שנמצא בחלקו המזרחי. 

מספר מקומות נותרו בבעלות משותפת של שני הקיבוצים: המשכן לאומנות, בית-שטורמן ובית העלמין. כל אתרי התיירות של הקיבוצים, נמצאים לאורכו של כביש אחד בצדו המזרחי של הקיבוץ, המאפשר נגישות נוחה לכל מי שמגיע לביקור.

חדרי האירוח של הקיבוץ, צילום: יעל כפיר

בוקר רגוע מלא בכל טוב

את ההיכרות עם הקיבוץ התחלתי בארוחת בוקר עשירה במתחם האירוח של עין חרוד איחוד. זו ארוחת הבוקר שאוכלים אלו שמתארחים כאן, והיא מורכבת מהרבה מאוד סלטים וירקות, מאפים, עוגות, ביצים, לחמים טריים והרבה ממרחים וריבות ביתיות שנעשות במקום.

בחוץ השמיים התבהרו עוד יותר וחתול מפונק הביט בעוברים ושבים שמפריעים לו לתפוס שמש. לאחר מכן צעדתי אל מתחם הצימרים ושוטטתי בין חדרי האירוח הטובלים בירוק. חלקם בבקתות עץ קסומות מוקפות בצמחייה ירוקה וחלקם בחדרי אירוח קיבוצי. 

המתחם יושב בחלק העליון של הקיבוץ ולכן הנוף ממנו ומחדרי האירוח צופה על כל העמק ונותן תחושת רוגע מיוחדת. אם תתארחו פה, תוכלו לשוטט בין שבילי הקיבוץ, ליהנות ממתקניו השונים כמו בריכת השחייה, אורוות הסוסים ומומלץ אפילו לטפס לראש הגבעה אל אתר התצפית של הקיבוץ. אתר: www.ein-harod.co.il

המשכן לאמנות: 80 שנות פעילות ומבנה יוצא דופן

אחרי הסיבוב בקיבוץ, המשכתי לכיוון המשכן לאמנות עין חרוד – שהוא המוזיאון הראשון בארץ. האמת שמעולם לא ביקרתי בו בעבר, וכחובבת אמנות, שמחתי שהייתה לי הזדמנות להכיר מקום חדש עבורי, אבל ממש לא חדש עבור אחרים… המוזיאון נפתח כבר ב-1938 עם תערוכה של ציוריו של וינסנט ואן גוך (עוד לפני קום המדינה) ובימים אלו חוגג 80 שנות פעילות.

לדבריו של אוצר המוזיאון, יניב שפירא, המוזיאון קם על ידי חלוצי הקיבוץ למען החייאת המורשת היהודית ולחיזוק ההתיישבות בארץ, מתוך רעיון של הקמת ארץ חדשה, ומתוך אמונה כי לאמנות יש כוח לעצב אדם, חברה ותרבות. בייחוד לנוכח העובדה כי המסורת והתרבות היהודית הזו החלה להיכחד באירופה, ומתוך הצורך הזה, המייסדים עשו מאמצים לרכוש ולהביא איתם יצירות אמנות מרחבי העולם. תמצאו פה אוסף גדול של חפצי יודאיקה שנרכשו מאירופה, ספרי תורה, מנורות, ספרי תורה מהמאה ה-16 וה-17 לצד יצירות אמנות, פסלים, ציורים ועוד עבודות אמנות יפהפיות.

הכניסה למשכן האמנות, צילום: יעל כפיר

כבר עם הגיעכם למשכן תבחינו בדלתות המיוחדות שלו, העשויות ברזל מרותך ופוסלו על ידי הפסל דוד פלומבו, מי שעיצב גם את דלתות משכן הכנסת. בתוך המבנה נמצאת ספריה גדולה עם מאות ספרים, חלקם עתיקים ונדירים. הייחוד של המשכן הוא גם במבנה האדריכלי הייחודי שלו, שנפתח בשנת 1948 ותוכנן על ידי האדריכל שמואל ביקלס. חלליו הפנימיים של המוזיאון פשוטים לכאורה, אך המבנה יוצר ניצול מקורי של האור הטבעי, מה שמאפשר ליצירות כולן להשתקף באור אחיד וללא שימוש בתאורה מלאכותית.

בבניין רחב הידיים נבנו בהדרגה 14 אולמות תצוגה, חצרות לפסלים, ספרייה, סדנאות, מקום לאירועים ובית קפה קטן - קפה ביקל שבחצרו היפה מסתתרים פסלים. מתקיימות במשכן גם פעילויות לילדים במסגרות לימודיות והן בפעילות משפחתית.

השנה יוצגו במוזיאון שלוש תערוכות, שבהן יוצגו לראשונה עבודות אמנות מהמחסנים של המוזיאון שעדיין לא הוצגו מעולם לציבור. חלק אחר של המוזיאון יוקדש לאמנות ישראלית מקום המדינה ועד ימינו. תערוכה נוספת תעסוק באמנים צעירים והתערוכה השלישית תורכב מעבודותיו של חיים סוטין, צייר יליד רוסיה שהתבלט בציוריו האקספרסיוניסטים.

עבורי המוזיאון ביטא גיוון אמנותי מיוחד, גיליתי שלל אמנים ישראלים שלא הכרתי, לצד אמנים מוכרים וותיקים. במוזיאון יש מקום ביטוי להרבה קולות וסגנונות ולכן התרגשתי מאוד לשוטט בין הקירות, להביט בפסלים ובשילוב הייחודי של מרקם העבודות השונות, זו לצד זו.

  • שעות פתיחה: המוזיאון פתוח בכל יום
  • אתר אינטרנטmuseumeinharod.org.il

בחלל הראשי של המשכן לאמנות, צילום: יעל כפיר

בית הקברות של החלוצים

לאחר הפרידה מהמוזיאון, קפצנו לבית הקברות העתיק של קיבוץ עין חרוד מאוחד, שנמצא בחלקו המערבי. בצל עצי פיקוס וברוש פרושים כ-500 קברים של חלוצי הקיבוץ, ביניהם מנהיג תנועת "אחדות העבודה" יצחק טבנקין , איש "השומר" וההתיישבות חיים שטורמן, אהרון ציזלינג שהיה שר בממשלת ישראל, מח"ט הפלמ"ח יוסף טבנקין, אשת הפלמ"ח עזה רונן, הסופר נחום בנארי,  הצייר חיים אתר ועוד.  

את הסיור במקום העבירה לנו חנה לויטה, מוותיקות הקיבוץ, שליוותה את הביקור בסיפורים על האנשים שקבורים פה ותיבלה בעוד זיכרונות מהמשפחות וקשריהן עם המקום.

בית הקברות הוא פינה שקטה וירוקה, שמי שמאוד מתחבר לנושא, יכול לשוטט פה בין העצים ולסקור את הקברים שהפכו לפיסה של היסטוריה הטובלת ביער ירוק, אך אין זה אתר תיירותי במהותו. מה שיכול לעניין הוא הכיתובים לצד שמם של הקבורים, שמאפשרים לגלות את הסיפור מאחורי האדם, כמו למשל: "נהרג בעבודה מנגיחת פר” או “פה טמון צעיר הענפים בצמרת אילננו שנקטף בדמי עלומיו" ועוד. כיוון שמאוד שקט פה, תוכלו גם לשמוע את הפרות ברפת הנמצאת בסמוך.

בית הקברות העתיק, צילום: יעל כפיר

ארוחת שף בחדר אוכל

הפתעה נוספת חיכתה לנו בחדר האוכל של קיבוץ עין חרוד איחוד. למרות המראה האופייני ושורות השולחנות עם המפות המשובצות, האוכל היה נפלא, מאוד מגוון ועשיר, עם הרבה ירקות טריים, סלטים, דגים, בשרים ועוד. מבקרים יכולים להגיע לחדר האוכל וליהנות מאוכל טרי וטעים ב-45 שקלים בלבד. כמעט בכל ימות השבוע.

את האוכל מבשל שף וצוות עובדים מקצועיים, ולכן הוא איכותי ומגוון. בסיום, עליכם לפנות את הכלים שלכם למדיח וזו בהחלט חווייה מיוחדת ולא שגרתית וגם טעימה עד מאוד. עמוד הפייסבוק:  www.facebook.com/hdarochl

החנות הקסומה של רבקה’לה

היה לנו קשה לעזוב את חדר האוכל, אך משם המשכנו  למקום מאוד מיוחד. פרוייקט חיים של אשה אחת בשם רבקה'לה, שהקימה חנות לחפצי יד שניה בשם "יד אחרת", שמשמשת גם כמוזיאון, עם שלל רהיטים עתיקים, חפצים מתקופת קום המדינה ועוד שלל פריטים שמאחוריהם סיפורים מרגשים.

החנות נמצאת בתוך מבנה ששימש בעבר כבית ספר, ועם הכניסה שלכם למקום, תתמלאו בנוסטלגיה. הרהיטים כולם מסודרים על שטיחים ממש כמו בסלון של סבא וסבתא, ומחברים לאווירה חמימה, עם עשרות חפצים שמציצים מכל מקום. בחנות הקסומה יש לומר מתחבאים שלושה חללים מלאי כל טוב, שבכל אחד מהם יש עוד ועוד חפצים, כמעט כולם עומדים למכירה.

  • שעות פתיחה: החנות פתוחה בשבתות וחגים משעה 11:00 עד 15:00. שאר הימים בתיאום טלפוני. טלפון: 04-6485373
  • אתר אינטרנטwww.ehm.co.il

בתוך החנות שמשמשת כמוזיאון קטן, צילום: יעל כפיר

קליעת סלים לנשמה

את יום הטיול שלנו סיימנו אצל "סימה סלימה" בקיבוץ חפציבה – שם קיבלנו טעימה מסדנא ייחודית ומקורית לקליעת סלים להעצמה אישית. המתחם הקסום מקושט ביצירות קש ומלא השראה וסימה מעבירה סדנאות כאלו לכולם, קבוצות, חברים וילדים. אתר אינטרנט: www.salima.co.il 

את היום סיימנו בשעות הערב עייפים מעט, אך מרוצים הרבה ואני חייבת לומר שגיליתי כאן אזור שלא היה מוכר עבורי. הקיבוץ היפה והשבילים המטופחים, הבקתות הנעימות המוקפות בצמחייה, המוזיאון עם העבודות המרתקות ובית הקפה הקסום שפועל בתוכו והחנות היפהפיה שבתוכה חיים יחד חפצים ישנים לצד סיפורים מרגשים, כולם היו מרתקים ומומלצים.

הכתבת הייתה אורחת המשכן לאמנות של עין חרוד

תודה על ארגון הביקור!