כל המידע על שמורת טבע תל דן

כדי לבקר בשמורה, מומלץ להזמין מקום מראש באתר רשות והגנים, אחרת הכניסה על בסיס מקום פנוי. 

🎧 יש גם פודקאסט שווה על תל דן! האזינו >>

נחל דן, הגדול והחשוב מבין שלושת מקורות הירדן, זורם בגבולות שמורת הטבע תל דן. סמוך לנחל התפתחה העיר העתיקה דן, שאת שרידיה תוכלו לראות כאן היום. למרות שטחה הקטן של שמורת תל דן, קיימים בה שלושה מסלולי טיול שונים, כולם מובילים לשרידי העיר העתיקה תל דן.

השבילים באזור הנחל מסודרים ונוחים להליכה ומתאימים גם למתקשים בהליכה וגם למשפחות המטיילות עם עגלת ילדים. הם עוברים בין עצי יער וחורש, פלגי מים קרירים שזכו לכינוי מעיינות “גן עדן”, בריכת שכשוך רדודה, גשרים וסלעים. את בריכות השכשוך הקרירות שלאורך המסלול מקיפה צמחייה מימית שופעת.

עוד אטרקציה, שהילדים ישמחו לגלות היא עץ גדול וחלול, שזכה לכינוי “עץ פו הדב”. בקרבת הנחל נמצא מתחם תל דן, בו ניתן לחזות בשרידי ההתיישבות משנת 1800 לפני הספירה.

תל דן

תל דן, שמכונה גם תל אלקאדי (תל השופט) היה מיושב מאז תקופות קדומות ביותר, מכיוון שהיה ממוקם בנקודה שיכלה לספק את כל צרכיו הבסיסיים של אדם: מים, מקום גבוה ומוגן, שטחי חקלאות פוריים וקרבה לדרכי מסחר. המקום נזכר לראשונה בספר שופטים בשם ליש. בתקופת השופטים נאלצו בני שבט דן לנדוד צפונה תחת לחץ הפלישתים, והגיעו עד לעיר ליש (לשם), צרו עליה וכבשו אותה. לאחר מכן התיישבו בה ושינו את שמה לדן.

שרידים בתל דן | צילום: יוחאי כורם

שרידים בתל דן | צילום: יוחאי כורם

מכירים את הסיפור של שבט דן, שעזב את גוש דן הצפוף לטובת הטבע הצפוני?? האזינו וגלו:

 

בתל ניתן לראות שרידי התיישבות רבים, שהגדולים והמרשימים שבהם הם החומות והשער העתיק - שהוא למעשה השער השלם העתיק ביותר בעולם (!) שבנוי בשיטת הקשתות. מתקופת הברונזה התיכונה (1800 לפנה"ס) השריד החשוב ביותר שנמצא בתל דן הוא כתובת ובה מוזכר ..בית דוד.... זו הכתובת החוץ-מקראית הראשונה (מאה 9 לפנה"ס) בה מוזכר השם דוד בתור שמו של מלך וכראש שושלת.

השער העתיק בתל דן | צילום: יוחאי כורם

השער העתיק בתל דן | צילום: יוחאי כורם

בעת פילוג הממלכה בנה בה ירובעם בן נבט במות (כמו גם בבית אל) וגם בתקופות הבאות בדן היו מתחמים מקודשים. התל יושב בתוך שמורת טבע המושקית ממימיו הרבים של נחל דן שהם תוצאה של הפשרת שלגי החרמון ולכן הטמפרטורה שלהם קבועה כל השנה.

כאמור, ישנם מסלולים מסומנים בו מהכניסה ודפי הסבר, ובסוף בריכה יפה בה ניתן להשתכשך.

מידע שימושי - שמורת טבע תל דן

הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני השעות הרשומות

שעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת 8:00-17:00 | שישי וערב חג: 8:00-16:00

שעון חורף: ראשון-חמישי ושבת 8:00-16:00 | שישי וערב חג: 8:00-15:00

בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00-13:00

מחירי כניסה: מבוגר: 28 ₪ | ילד או אזרח ותיק: 14 ₪ | סטודנט: 24 ₪

הנגשה: רחבת כניסה: שירותים וספסלי פיקניק, ברחבי האתר: ספסלים מונגשים, שבילים מונגשים: מקטע ראשון של המסלול: מהכניסה לאתר עד בריכת השכשוך, השער הישראלי ושער אברהם, שביל נוסף קצר: אל תצפית הצופה לזרימת המים בנחל דן ממרפסת עץ

טלפון: 04-6951579

  • שימו לב: כניסת כלבים לשמורה אסורה

אסורה הכנסת כלים חד-פעמיים ורמקולים לנחלי הגליל העליון

המשרד להגנת הסביבה והמועצה האיזורית גליל עליון אישרו בתחילת נובמבר 2020 חוק עזר עירוני חדש, האוסר על הכנסת כלים חד-פעמיים לגנים ציבוריים, חורשות ונחלים בשטחי הגליל העליון – ביניהם הירדן, החצבני והבניאס. החוק מתייחס לכלים המיועדים לאכילה ולשתייה, שאינם מיועדים לשימוש חוזר וגם לבקבוקי זכוכית.

החוק יכנס לתוקפו עם פרסומו על גבי שלטים ומודעות במקומות הרלוונטיים, בהתאם לשיקול דעתו של ראש המועצה. כלומר – יתכנו אזורים בהם לא יחול האיסור על שימוש בכלים חד – פעמיים.

בנוסף, המטיילים לא יוכלו להציב בתוך הנחלים כיסאות, שולחנות וכל ציוד אחר וגם תאסר הפעלת רמקולים וגנרטורים בשטחי הנחלים והגנים הציבוריים.

שומרים על הסביבה

חשבתם פעם איך הטיול שלכם משפיע על הסביבה? לבילויים שלנו בטבע שלנו יש השפעה עצומה ובהרבה מקרים, שלילית מאוד על הסביבה. אנחנו יכולים בקלות רבה לשמור על הטבע שלנו ולהפוך את חוויית הטיול לנעימה יותר וכמובן לתרום את חלקינו לעולם ירוק יותר. הצטיידות מראש במוצרים ירוקים תהיה התחלה טובה.

ברשת למטייל תמצאו ציוד “ירוק” נהדר, העומד במבחן הזמן. למשל, בקבוק שתייה מבודד. הבקבוק עשוי פלדת אל חלד, המבטיחה עמידות לאורך זמן, והוא BPA FREE, כך שתבטיחו שימוש בטוח, ללא רעלים המזיקים לגופכם. הבקבוק שומר על משקה חם לאורך 24 שעות! ועל משקה קר – 6 שעות. לפרטים נוספים »