1. יער מבוא חמה: לשכשך רגליים במעיין עין תאופיק

יער מבוא חמה ניטע על ידי קק”ל, משתרע על פני 1,250 דונם ונמצא בדרום רמת הגולן. הטיול במקום משלב טבע, תצפית מרהיבה על הכנרת, פריחה שאסור לפספס, שכשוך רגליים במעיין הקטנטן עין תאופיק המוכר גם בשם עין עוקב, הליכה על גשר עץ קטנטן, אוויר נעים וסיפור היסטורי על נקודות ציון לאורך קו הגבול של 67’.

בנוסף תמצאו פה שולחנות פיקניק, חלקם מונגשים גם לבעלי מוגבלויות, עצים, צל ופינות מנגל.

ומה הכי כיף לילדים? למצוא את האבן שהכי נוח לשבת עליה בזמן שהם טובלים רגליים במים וכמובן להשפריץ על כל מי שבאיזור.

לשכשך רגליים במים מול נופי הגולן, צילום: אישחדש
לשכשך רגליים במי עין תאופיק מול נופי הגולן | צילום: אישחדש

2. כפר תבור: לפסל דמויות ממרציפן

המושבה כפר תבור נמצאת ממש למרגלות התבור, באזור הגבול שבין הגליל התחתון לעמק יזרעאל, והטיול כאן הוא ממש לא עוד טיול עירוני! מצפה לכם פה היכרות עם מושבה שיש בה פארק ממש ליד מעיין היסטורי (פארק המעיין), רחובות וכיכרות עם שמות נוסטלגיים וסביבה ירוקה ופורחת.

לזה תוסיפו את מוזיאון כפר תבור (מוזיאון יק”א), שיקח אתכם למסע אל העבר, בין חצרות האיכרים המקוריות ומוצגים מהמאה הקודמת.

עוד תמצאו בסביבה מסלול הליכה אל ההר הירוק – הר תבור ואל נחל תבור ובמרחק נסיעה של כמה דקות, בכפר הסמוך שדמות דבורה – מרכז המבקרים דבורת התבור, עם סיור מתוק ופעילויות יצירה.

ומה הכי כיף לילדים? ליצור ולפסל במרציפן, כן, זו לא טעות. במוזיאון המרציפן הילדים מוזמנים לנסות את כוחם בעיצוב דמויות ממרציפן אחרי שיתרשמו ממוצגים עשויים מרציפן. כתובת: שדרות קק"ל, כפר תבור, סמוך ליקב תבור


זו רק דוגמא למה שאפשר ליצור ממרציפן | צילום: אינסטגרם

3. יער המלאכים שחריה: לטפס על נמלה

יער המלאכים שחריה נמצא במישור החוף הדרומי של שפלת יהודה, מזרחית לקרית גת, לבאים מאזור המרכז, הצפון ובאר-שבע ומערבית לבאים מירושלים. נוסעים על כביש 35 עד הכניסה ליער.

היער משתרע על פני שטח עצום ובו דרך היער הראשית – סלולה, מסומנת בירוק, מקיפה את היער במסלול מעגלי ומובילה למגדל תצפית. מהדרך הראשית יוצאים עוד ארבעה מסלולים:

  • דרך קדם – מסומנת באדום. שם תוכלו לראות את כבשן הסיד, שבו שרפו אבני גיר איתן טייחו בורות מים.
  • שביל בית הבד – מסומן בשחור ומוביל לשרידים של בית בד וגתות לדריכת ענבים.
  • שביל הגתות – מסומן בכחול ומוביל לגתות קדומות.
  • דרך ערוגות הבושם שמגיעים אליה בשביל של חרובים - מסומנת בחום, כאן  יש ערוגות צמחי תבלין: מרווה, אזוביון, קורנית מקורקפת, זוטה לבנה ורוזמרין. 

כמו כן, תמצאו פה מתקני ספורט ושעשועים המותאמים גם לבעלי מוגבלויות, שולחנות פיקניק ופסלי פסיפס צבעוניים בצורת נמלה, חרגול ולטאה. 

ומה הכי כיף לילדים? להתחרות מי מגיע ראשון למגדל התצפית ומי מצליח לטפס על הנמלה ולשבת עליה במקום הכי גבוה.


מי מגיע ראשון למגדל התצפית ביער המלאכים? | צילום: אינסטגרם

4. יער להב: להכיר את השטח ברכיבה על אופניים

יער להב נמצא בצפון הנגב, קרוב לעיר באר שבע, וכ-2.5 ק”מ דרומית לצומת בית קמה. זהו יער קק”ל, שמתפרש על פני יותר מ-30,000 דונם. בשטח העצום הוקמו גם מספר חניונים לפיקניק, חלקם מונגשים גם לבעלי מוגבלויות.

הטיול ביער להב מאפשר לדלג בין כמה אתרים וכך ליהנות מכל העולמות: מחילות מסתור בחורבת זעק, פריחה מדברית בשלל צבעים, אתרים ארכיאולוגיים של ישוב יהודי – בחורבת רימון ובתל חליף, שרידים של ישוב ביזנטי בחורבת אבו חוף, טבע, מרכז ג’ו אלון להכרת תרבות הבדואים ואפילו לצאת לרכיבה על אופניים באחד מהמסלולים הייעודיים!

ומה הכי כיף לילדים? לעלות על האופניים ולרכב בשבילי היער!

וככה נראה האקשן באחד ממסלולי הרכיבה:

5. מצפה רמון: להצטלם עם יעל 

המועצה המקומית מצפה רמון נמצאת על שפת מכתש רמון, כ-80 ק”מ דרומית לבאר שבע וכ-150 ק”מ צפונית לאילת.

שווה להגיע לכאן כי זה לא סתם להיכנס לאוטו ולנסוע דרומה, אלא הזדמנות להכיר ישוב דרומי, שלא פעם אנחנו רק חולפים לידו, להתוודע לנוף המדברי שסביב מכתש רמון באמצעות מסלולים מעגליים שמתאימים לכל המשפחה, ליהנות מתצפית פנורמית שלא רואים כל יום, לגלות את בעלי החיים המדבריים – ויש הרבה כאלה, ללמוד איך נוצר מכתש ולהתפעל מתופעה גיאולוגית שזכתה לכינוי “המנסרה”.

עוד מצפה לכם הרפתקה יצירתית באתר חולות צבעוניים, לשם לא חייבים לבוא עם כישורים אמנותיים – מספיק רק להצטייד בבקבוקים קטנים שאפשר למלא. אפשרות נוספת היא לטייל בשעת בין ערביים בפארק הפסלים ולראות את הנוף הפרוס לרגליכם לכיוון מכתש רמון.

ומה הכי כיף לילדים? לטייל בין חולות צבעוניים ולפגוש בדרך יעלים ובעלי חיים אחרים, שאופייניים לאזור. חלק מהטיולים באזור אפשריים גם קרוב לשעות החשיכה, ממש לפני השקיעה, אז המדבר נצבע בצבעים אדמדמים והופך למסקרן יותר. 

חולות צבעוניים כאלה לא רואים כל יום | צילום: יוחאי כורםחולות צבעוניים כאלה לא רואים כל יום | צילום: יוחאי כורם