לטיול יצאנו – מסלולים

לא בכדי נאמר, כי קשה לתפוס את תופעת המכתשים. רק כשעומדים בשפתו של המכתש הקטן והעין קולטת את העוצמה, מקצה אל קצה, נדמה, שניתן להתחיל ולהבין את התופעה, הנראית כאילו היה זה ענק קדמון, שחשק בקצת גלידה וחפן את הכפית בחלק זה של העולם. מערכת אתר טיולי, קוראת לכם, מיטיבי הלכת, לבוא ולטייל בתחתית הקופסה, במכתש הקטן.

לאורך 12 הקילומטרים של המסלול, נהנה מהמפגש עם החולות הצבעוניים, שמקורם במינרלים, ששוקעו יחד עם החול, והטבע עוצר הנשימה של תופעת המכתשים. ארבעה קילומטרים, בתוך המסלול, מצפה למטיילים עלייה, קצת מתישה, אבל מאד מתגמלת. לאחר כקילומטר של טיפוס, במעלה 400 מטרים, מגיעים לנקודת תצפית, שאין שנייה לה – כן, זה המכתש הקטן על כף ידכם.

ממשיכים דרומה, בדרך לא פשוטה, אל שפת המכתש ונלחמים באינסטינקט הטבעי, להביט ללא הרף, ימינה אל הנוף. לקראת סיום, יורדים בנחל היפה, שבאביב עדיין יש בו גבים מלאים במים. שימו לב, בחלק מהמקומות השביל נפרד מהנחל, כדי לעקוף מפל, שלא ניתן לחצותו.

למסלול המלא המכתש הקטן >>

במרוצת היום-יום, לא תמיד מבחינים בשינויים הקטנים מסביב. פעמים רבות נבחין, שדבר מה קרה, רק לאחר שהוא כבר מבשיל לכדי משהו ולא נהיה ערים לתהליך עצמו. כך גם החורף. בעיני רבים, החורף הוא הרגע הזה של הגשם הראשון אחרי החום הגדול. את מה שקורה בתווך, את ההתכוננות המרשימה של הטבע לעונה הקרה, הם בכלל לא רואים.

חבל. ליד ירוחם, פורחות החלמוניות, שפורסות את עלי הכותרת ומקשטות את המדבר, לקראת החורף הממשמש ובא. מחזה מרהיב, נעלם מהעין, שבחרנו להמליץ עליו ולחשוף אותו כאן.

מסלול ירוחם והחלמוניות הוא מסלול טיול קצר, המתאים לכולם ומומלץ להלך בו בין אוקטובר לנובמבר. כדאי לבדוק, טרם היציאה לשטח, את דיווחי הפריחה ולוודא שהפריחה החלה. מי שיזדמן לכאן בפברואר-מרץ, כבר יזכה לראות את אירוס ירוחם.

את המסלול נפתח במצד ירוחם, אותו נזהה לפי הקשתות המרשימות, הקבועות במבנה העתיק. נמשיך לנסוע לחניון הנמצא במפגש עם דרך העפר. לאחר שנחנה את הרכב, נרד לטייל ברגל, במסלול המעגלי, שאורכו כחמישה קילומטרים. כשהשביל מתחיל לטפס מתעצמת גם הפריחה עד שמגיעים לתצפית יפהפייה על ירוחם עצמה ועל אגם ירוחם. בנסיעה קצרה, ניתן להגיע אל האגם ולערוך בו פיקניק נעים.

למסלול המלא ירוחם והחלמוניות >>

לכל מסלולי הטיול באזור טיול המכתש הגדול, המכתש הקטן ומרכז הנגב >>

רגעים למזכרת – אטרקציות

גן לאומי אחוזת קבר בן-גוריון הוא מתחם המרכז מספר אתרים הקשורים ונושאים את שמו של ראש הממשלה הראשון ומי שהכריז על הקמת מדינת ישראל, דוד בן-גוריון. אחוזת הקבר המטופחת, של דוד ופולה בן-גוריון, שוכנת בקצה מצוק המשקיף אל נופם המרהיב של רמת עבדת ובקעת צין, בנגב, שבן-גוריון דחף ליישובו והתיישב בו בעצמו. בגן נמצא גם צריף המגורים הצנוע של בן-גוריון בו ארח שועי עולם. הצריף משמש כיום כמוזיאון ואתר הנצחה לפועלו של בן-גוריון. במבנה נוסף שוכנת מדרשת בן-גוריון.

 אוסף זוחלי ארץ ישראל בכלל וזוחלי הנגב בפרט, נמצא במדרשת שדה בוקר במרכז זוחלים מדברי. לצד תצוגת הזוחלים שוקדים במרכז על חינוך לשמירת הטבע ולימוד על חיות הבר.

לכל האטרקציות באזור טיול המכתש הגדול, המכתש הקטן ומרכז הנגב >>

לכל כיס - נקודת חן

הצטיידו במפת סימון שבילים מספר 14, ארבעה ליטרים של מים לכל מטייל וכובע וצאו למסלול נחל עקרביםהמסלול היפהפה, המסומן בסימון שבילים שחור, נכנס לנקיק צר ויוצא ממנו לנוף, שמזכיר במקצת את המכתש הגדול. כיף אמיתי, בדמות נווה מדבר עם דקלים, ממתין למסיימים.

בשנים האחרונות, הולכת ותופסת תאוצה תופעת לוכדי השיטפונות. המשוגעים לדבר והאמת שלא רק הם, נוסעים בעקבות השיטפון אל המדבר, במטרה לתפוס את הטבע בשיא תפארתו, כשאת השקט, מקפיא הדם, מפר רחש מים קל שהופך לרעם גדול – קולות השיטפון. לפני שאתם קופצים לאוטו חשוב לדעת, כי השיטפון מסוכן ועלול לגבות חיי אדם! יש להישמע להוראות, אין לחצות אפיקי מים זורמים. רגועים ושקטים למראית עין ככל שיהיו, מדובר במראית עין. בלינק הבא תמצאו רשימה של נקודות תצפית לשיטפונות לא לשכוח לצלם ולרוץ לספר לחבר'ה בבלוג טיולי.

מי שמחפש להכיר ולראות קצת משפת המדבר הכתובה, מוזמן אל מצפור ליפא גל. כאן, בנוסף לתצפית הנהדרת לרכסי הנגב הצפוני ורמת עבדת, ישנם ציורי סלע וסימונים שחרטו הבדואים, וואסמים, והם מסמלים את שמות השבטים כמו גם את מקורות המים.

לכל נקודות החן באזור טיול המכתש הגדול, המכתש הקטן ומרכז הנגב >>