עירוני רגוע: טבע, ים ועיר במסלול אחד

איך מטיילים

הטיול במסלול קווי, כך שאם אתם לא מגיעים בתחבורה ציבורית, עומדות בפניכם שתי אפשרויות. האחת לעשות את הדרך הלוך-חזור – כ-4 ק”מ לכל כיוון, כלומר כשעה הליכה לכל כיוון. השנייה – במידה ואתם עם שני רכבים, להשאיר רכב אחד בנקודת הסיום.

הטיול מתחיל בכיכר היל, ברחוב שמעון התרסי 33 בתל-אביב ומסתיים בנמל תל-אביב. אפשר גם לעשות אותו בכיוון ההפוך – מנמל תל-אביב (רידינג) ולסיים בכיכר היל.

יוצאים לדרך

מתחילים בשכונת הצפון הישן בתל אביב, ברחוב שמעון התרסי 33. נקודת ההתחלה שלנו – מצבת כיכר היל, הנקראת על שם מפקד הדיוויזיה, הגנרל ג'ון היל. זאת הנקודה ההיסטורית הראשונה במסלול, שמחזירה אותנו לתקופה בה הבריטים גברו על התורכים במאבקם על ארץ ישראל, בתקופת מלחמת העולם הראשונה. זהו אחד מעמודי הזיכרון המציינים את הבריטים, שצלחו את נהר הירקון בהצלחה. 

משם עוברים בסמטת שמעון התרסי, הנמצאת מול כיכר היל, ומגיעים לנחל הירקון. עוברים בגשר אבן גבירול, ממשיכים דרך גן הבנים אל נמל תל-אביב, ומשם מחכה לכם הליכה על קו החוף עד לתחנת הכוח רידינג. כשתגיעו לשם תראו בטיילת החוף את מגדלור הנמל המפורסם ובסמוך לו את תל כודאדי, המהווה את הנקודה ההיסטורית השנייה במסלול.

בתל כודאדי יש שרידי מצודה ומבנים, שנבנו ליד שפך הירקון והיציאה לים במטרה להגן עליו ועל הדרך הראשית ליפו. ואם כבר הזכרנו את יפו, כדאי לדעת, ששם נמצאת עוד אחת משלוש המצבות לזכר הצלחתם של הבריטים לצלוח את הירקון, המהווה סגירת מעגל מתחילת המסלול. 

טיפים לדרך

מתי כדאי לצאת לדרך? בשעות הצהריים עד השקיעה, כך שתוכלו לסיים את המסלול בשקיעה היפה בפארק רידינג.

איפה אוכלים? פיקניק על הדשא בפארק או בנמל תל אביב מול הים.

טיול בריאה הירוקה של הפארק האקולוגי הוד השרון

איך מטיילים

הטיול במסלול מעגלי בפארק האקולוגי הוד השרון. אחרי שמחנים בחניון הציבורי הפתוח בפארק הוד השרון, יוצאים להליכה של כשעתיים לאורך כ-6 ק”מ. רוצים להוסיף פעילות ספורטיבית? אפשר להגיע לפארק בהליכה או ברכיבה על אופניים מכיוון הוד השרון.

יוצאים לדרך

את המסלול ברחבי הפארק הירוק אפשר להתחיל בגבעת הכלניות, שמכוסה פריחה אדומה בתקופה של בין דצמבר לאפריל, אז אפשר לראות כאן מינים שונים של הפרח הססגוני או באמצע ספטמבר, בגווני הכחול – סגול עם פריחת תורמוסים המכסה את הגבעה. גם תצפית יפה על שמורת נחל הירקון כולה מחכה לכם.

לצאת לטייל בפארק האקולוגי הוד השרון | צילום: באדיבות רשות נחל הירקוןלצאת לטייל בפארק האקולוגי הוד השרון | צילום: באדיבות רשות נחל הירקון

אחרי עצירה לצילומים ממשיכים דרומה. לאלה מביניכם שצועדים ברגל, יש אפשרות לעלות להר הזבל, לתצפית נוספת. אם הגעתם רכובים על אופניים ואתם מעוניינים באתגר, תמצאו אותו דרומית לגבעת הכלניות, במרחק של כ-700 מטרים. שם נמצא תל קנה ובו שרידי עיר מבוצרת, שלרגליה עיר תחתונה גדולה יותר. בעבר נקרא המקום "אלמורמר" והוא חלק משרשרת תלים בשמורת נחל הירקון. למרות שלא ביצעו חפירות ארכיאולוגיות בתל, ניתן ללמוד כי היה במקום רצף התיישבותי מימי הכנענים ועד ימי שיבת ציון.

מזרחית לתל קנה, במרחק של כ-500 מטר, תוכלו לראות אגנים ירוקים, בדמות מערכת של בריכות לטיפול במים והשבתם לנחל הירקון. את המערכת בנתה רשות נחל הירקון, כחלק מתכנון הפארק האקולוגי, והיא כוללת שימוש בצמחיית מים האופיינית לנחל ולביצות טבעיות.

מהאגנים הירוקים ניתן לסיים את המסלול חזרה בפארק האקולוגי או להמשיך מזרחה, לכיוון מפגש נחל קנה עם נחל הירקון. משביל האגנים לכו מזרחה והמשיכו איתו דרומה. במידה והמעבר האירי בנחל קנה רדוד, תוכלו לחצות לגדה המזרחית של נחל קנה ולהדרים עם הנחל עד לחיבור שלו עם נחל הירקון.

לחלופין תוכלו להסתפק בטבע הפרוס לרגליכם, לפרוס מחצלת או מפה, לעשות פיקניק ופשוט ליהנות מהמפל של הנחל. בסיום חוזרים באותו מסלול לאגנים הירוקים, ומשם לפארק האקולוגי לסיום המסלול.

טיפים לדרך

מתי כדאי לצאת לדרך? לאורך שעות היום, בכל עונות השנה, כדי שתוכלו ליהנות מהטבע ומהנוף. 

איפה אוכלים? פיקניק באחת מפינות החמד בפארק, השווה ביניהן - בגבעת הכלניות או באגנים הירוקים.

עוד באיזור: טחנת אבו-רבאח בה אפשר לראות את טחנת הקמח העתיקה, שפעלה כטחנת מים.

ברווזים בירקון | צילום: באדיבות רשות נחל הירקון
ברווזים בירקון | צילום: באדיבות רשות נחל הירקון

עתיקות, היסטוריה ובריכות בגנים הלאומיים 

איך מטיילים

הטיול במסלול מעגלי בגן לאומי מקורות. אחרי שמחנים בחניון גן לאומי מקורות ירקון (בתשלום), יוצאים להליכה של כשעתיים לאורך כ-6 ק”מ. 

יוצאים לדרך

נתחיל את המסלול בגן הלאומי מקורות הירקון, בו זורם החלק הנקי של הנחל המרכז סביבו צמחייה ובעלי חיים רבים. במתחם נמצאת טחנת אל מיר, טחנת הקמח הקדומה ביותר בירקון, שפעלה עד סוף המאה ה-19 ונקראת על שם הכפר הערבי במקום. את שמה, שבתרגום פירושו "מעבר", כנראה קיבלה משום שקירותיה תפקדו כגשר לחציית הנחל.

בדרום הגן הלאומי לא תוכלו לפספס את הפילבוקס הגדול, ששימש כעמדת שמירה על מסילת הרכבת בין ראש העין לפתח תקווה בתקופת המרד הערבי ב-1936. בנוסף, ניתן להגיע עד לבריכת הנופרים המקסימה, זכר לאזור הנביעות הטבעי. בבריכה צמחיה ייחודית - בעיקר נופר הצהוב, וגם שרידי הצמחייה הטבעית של הירקון שהידלדלה.

מכאן אפשר לחזור ולסיים את המסלול בגן לאומי מקורות הירקון או להמשיך דרום-מזרח לגן לאומי תל אפק, בו נמצא את מבצר אנטיפטרוס – מצודה עות'מאנית בינאר באשי (1571), שהיא השריד הבולט ביותר במקום. המצודה בנויה על גבי בית מושל מהתקופה הכנענית ולצידה שרידי העיר הרומית-ביזנטית אנטיפטריס. מכאן תוכלו להמשיך לטייל סביב האגם הרחב ולסיים את המסלול בבריכות השכשוך המלאכותיות. את הדרך חזרה תוכלו לעשות באותו מסלול, רק כדאי לבחור בשבילים אחרים, שיראו לכם את הגנים הלאומיים מזוויות אחרות.

טיפים לדרך

מתי כדאי לצאת לדרך? בשעות הבוקר עד שעות הצהריים, בהתאם לשעת הסגירה של הפארק. שעון קיץ: ראשון – חמישי ושבת, 8:00-17:00, שישי וערבי חג, 8:00-16:00, שעון חורף: ראשון – חמישי ושבת, 8:00-16:00, שישי וערבי חג, 8:00-15:00

איפה אוכלים? פיקניק בסמוך לבריכות השכשוך או בריכת הנופרים, סמוך לנביעת המעיין בגן הלאומי.

עוד באיזור: כפר הבפטיסטים וחוות קאסר.

המסלולים באדיבות רשות נחל הירקון.

לתחילת הכתבה


מחפשים עוד רעיונות לבילוי בחיק הטבע? הנה עוד כתבות שיכולות לעניין אתכם: