מדבר יהודה הוא מדבר קטן, מקומי וייחודי בארצנו. הוא אינו חלק מהנגב, שהינו חלק מרצועת המדבריות העולמית, אלא מדבר קטן, שנוצר בתהליך ייחודי שנקרא "בצל הגשם" והכוונה – למיעוט משקעים עד קרוב לאפס משקעים.

השנה שינויי מזג האוויר הגיעו גם למדבר יהודה. לא צל-גשם ולא בטיח! אלא כמויות גשם גדולות במדבר יהודה לחוף ים המלח, בעיקר בחלקו הצפוני – שהטביעו בו את חותמן!

מי שימהר להגיע לטיול באזור יופתע לגלות, ששפת ים המלח המדברית רוב השנה - מכוסה פריחה ירוקה ונראית יותר כמו פארק מגרשי גולף! רצועת חוף צפון ים המלח ירוקה ופורחת בעוצמה מטורפת, במיני פרחים הייחודיים למדבר ובמיוחד לאדמות מליחות בסביבת ים המלח.

יוצאים לדרך: נוף שוויצרי במדבר

כבר בירידה מירושלים לעבר צומת הלידו / בית הערבה תבחינו בנוף השוויצרי הירוק, שמכסה מסביב את מורדות ההרים, באופן הכי לא מובן מאליו. השיא של הנוף השוויצרי מחכה לכם בקטע הכביש, שעובר במישור אדומים. הסתכלו שמאלה לעבר כפר אדומים והישובים שמעל נחל פרת (אלון, עין פרת) – ולא תאמינו למראה עיניכם!

המדבר המוכר והאהוב, המאופיין בגוונים צהבהבים-לבנבנים רוב השנה, הפך לאחו אחד גדול בגווני ירוק עמוק! רק חסרות הפרות עם הפעמון הגדול על הצוואר. וכחלופה – אם תסתכלו טוב, תוכלו להבחין בצבאים, יש שם המון! זה המקום לשלוף מצלמה ולהנציח את המראה הנדיר הזה, שלא בטוח שיחזור שוב בחורף הבא.

ככה נראה אזור כפר אדומים, מעל נחל פרת | צילום: דרור אריאלי
ככה נראה אזור כפר אדומים, מעל נחל פרת | צילום: דרור אריאלי

בהמשך הנסיעה על כביש מספר 1, בדרכנו לים המלח, תוכלו להבחין לצד הכביש בקווי הגובה על ההרים, המסומנים בפס תכלת עם ציון במטרים של הגובה בו אתם נמצאים. קצת אחרי הישוב מצפה יריחו תבחינו מצד ימין בקו התכלת שמכריז - גובה פני הים. גם אם אתם לא עם תיירים מחו"ל ברכב, תעצרו שם (יש מקום עצירה מסודר) ותצטלמו עם השלט.

דמיינו מה היה קורה אם בהמשך הנסיעה הייתם צריכים להקפיד לסגור חלונות היטב כדי ליהנות מנופי הדגים, האלמוגים, הדולפינים והכרישים שמסביב. אל תשכחו – אנחנו עכשיו כבר צוללים מתחת לפני הים. 

כך תגלו את האגן הצפוני של ים המלח

קצת לפני ההגעה לצומת אלמוג, כבר רואים את קצהו של ים המלח, וליתר דיוק – את האגן הצפוני העמוק שלו, ששונה מהאגן הדרומי הרדוד. בצומת אלמוג תחנת דלק ומתחם להתרעננות. אני אוהבת להתרענן שם במיץ רימונים טרי שנסחט במקום, בעונה כמובן. 15 ש”ח לכוס מיץ גדולה מלאה בברזל ובוויטמינים! אחרים ימצאו שם ארוחת חומוס, מוצרי קוסמטיקה, קצת בגדים, מזכרות, גמל לסיבוב רכיבה וכמובן – תמרים מהאזור. 

איך אפשר בלי תמרים כשמשמאלכם – יריחו – עיר התמרים! וזה גם המקום לחוד לילדים באוטו את החידה – מה היא העיר העתיקה בעולם? ונגלה לכם את התשובה: יריחו!

נסיעה קצרה בהמשך תביא אתכם למתחם הלידו. שוב תחנת דלק ושוב מקום עצירה לאוכל ולקניות (קוסמטיקה של מוצרי ים המלח, מזכרות לתיירים ו... נכון! תמרים! איך ידעתם?) בצומת הלידו יש מסעדת בופה של אוכל בייתי – לחובבי הז'אנר.

בצומת בית הערבה נפנה ימינה, על כביש 90 כמובן ונבחין משמאלנו בכניסה לחוף קלי"ה. והנה שוב חידה לילדים באוטו: הידעתם שכביש 90 הינו הכביש הארוך בארץ? הוא מתחיל באילת ועולה צפונה בקו ישר עד מטולה. נחשו מה אורכו? תשובה: כמעט 500 ק”מ. אל תשכחו רק לקחת מהם את הניידים, שלא יבלפו ויחפשו את התשובה בגוגל!

פשתנית ססגונית בין חוף קליה לאבנת | צילום: שלומי חזאם
פשתנית ססגונית בין חוף קליה לאבנת | צילום: שלומי חזאם

אם חשקה נפשכם לצוף בים המלח – חוף קלי"ה הוא אופציה לא רעה (כניסה בתשלום). גם כי הוא מסודר יפה עם מסעדות, חנויות וכל הפסיליטיס הדרושים לחוף רחצה, אבל בעיקר כי הוא תמיד שוקק קבוצות רבות של תיירים והאווירה שם של חוצלארץ מתובלת שפות. 

בדרך לכניסה לחוף קלי"ה עוברים דרך מקבץ של מבנים נטושים. חלקם היו בעבר הבתים של ראשוני עובדי מפעל האשלג של ים המלח ומשפחותיהם, שהתגוררו כאן החל מראשית שנות ה-30’ ועד הקמת המדינה. לאחר הקמת המדינה, כשהשטח עבר לחזקת הירדנים, הקימו כאן מחנה ירדני ונוספו עוד מבנים של המחנה. המחנה ננטש ב-1967 לאחר מלחמת ששת הימים. 

והנה השוס: ממש לאחרונה הפך המקום לפרוייקט צבעוני. הביאו מחו”ל 40 אמנים, שקישטו את המבנים הנטושים האלה בצבעים ססגוניים ובציורי גרפיטי. המלצה שלי – שווה לעבור שם! לא זכור לי מעולם, שנופי ים המלח היו כל-כך צבעוניים כמו עכשיו. חלק מהציורים מפחידים משהו וחלק משעשעים.

תראו איך הגרפיטי משתלב בטבע. אי אפשר שלא לעצור וליהנות מהיופי הזה!

אם חשקה נפשכם בטיול יותר הרפתקני מבלי להפרד מהאוטו – שימו פעמיכם צפונה לאזור "ארץ המנזרים". בצומת הערבה פנו לכביש עוקף יריחו, שיביא אתכם למנזר דיר חג'לה וכמובן לאתר קצר אל יהוד, על הירדן, שלפי האמונה הנוצרית שם היה מקום טבילתו של ישו. במקום הזה תמצאו אתר תיירותי גדול , פעיל, מתוחזק ומרשים ותוכלו אף לתקשר עם שכנינו מירדן, שמגיעים לבקר בו מהצד השני של הנחל ובמרחק של כמעט לחיצת ידיים! לצד האתר עוד מקבץ כנסיות וכמובן אתר עליה לרגל לתיירים נוצריים.

אנחנו ממשיכים על כביש 90 לחופי ים המלח ופנינו דרומה. נחלוף על פני הכניסה לקיבוץ קלי"ה, שקיבל את שמו הודות לאשלגן = קאליום/קלי, שכורים מים המלח. פירוש ראשי התיבות של השם הפולקלוריסטי שלו - קם לתחיה ים המוות.

מיד אחרי הקיבוץ נגיע לאתר העתיקות קומרן. אם יש לכם מנוי מטמון וילדים באוטו – כנסו לביקור, ממילא זה בחינם. אם יש לכם ילדים באוטו ואין לכם מנוי – אפשר לוותר. האתר מתאים יותר למבוגרים שוחרי היסטוריה. אתר קומרן משמר שרידי ישוב של קהילה מאוד מיוחדת – האיסיים או אנשי כת ים המלח, שחיו בו לפני 2,000 שנה. לא רק שהאתר משחזר את אורח החיים שלהם, אלא יותר מכל מספר על הממצא הארכיאולוגי – היסטורי אחד הגדולים, שנמצאו בארצנו – מגילות ים המלח. ככל הנראה כתבו אותן אנשי כת של יהודים שחיו שם. ומדוע זהו ממצא כל כך חשוב? את זה כבר אשאיר לכם לברר באתר עצמו.

במתחם אתר קומרן יש עוד משהו מרשים – נחל קומרן, שיורד ממצוק ההעתקים בסדרה של שלושה מפלי ענק. אם תגיעו בעת זרימה – תמצאו את עצמכם עצורי נשימה!! המראה מדהים כשהנחל שוטף והמפלים קוצפים! בכל הזדמנות אחרת – אתם מוזמנים להגיע עם ציוד סנפלינג ולגלוש שם במפלים. חוויה מדהימה בפני עצמה! המפלים בגובה מהקטן לגדול – 6 מטר, 25מטר ו-40 מטר, שמרגיש כמו 100 מטר. גילוי נאות – עשיתי את זה בעצמי עם שתי בנותי האמיצות כשהיו בנות 10 ו-8.

סנפלינג בנחל קומרן | צילום: טיול צוות למטייל ירושלים
סנפלינג בנחל קומרן | צילום: טיול צוות למטייל ירושלים

אחרי שחלפנו על פני אתר קומרן, נראה משמאלנו את הגדר של שמורת עינות פשחה, שמורה של נביעות מים מתוקים בצמוד לחוף ים המלח ובריכות שיכשוך חביבות לילדים הקטנים. 

לקראת סוף המתחם המגודר של השמורה נמצאת מצד ימין – נקודה היסטורית! המסומנת במפות כ"סלע הקרן הבריטית".  בפועל לא כל-כך פשוט לזהות אותו תוך כדי נסיעה, כי השלט שם קטן ולא בולט מספיק. זהו סלע ענק לצד הכביש מימין ועליו קו שחור, שסימנו במכחול ומעליו רשומות האותיות P.E.F, ראשי תיבות של "הקרן לחקר ארץ ישראל" (Palestin Exploration Fund), שייסדו הבריטים במחצית השניה של המאה ה-19.

באותה תקופה הבריטים החלו להגיע במשלחות חקר לארץ, במטרה למפות אותה. הם הופתעו לגלות בים המלח ממצא שלא יעלה על הדעת – הים נמצא מתחת לגובה פני הים! וכדי להבין את גודל הממצא, תבינו שהם גילו זאת באמצעים טכנולוגיים של אותה תקופה – קנקן מים ומד טמפרטורה. הם גילו שטמפרטורת הרתיחה של המים בים המלח גבוהה מהרגיל! הגילוי הזה הסביר, שים המלח נמצא במקום נמוך מהרגיל על פני כדור הארץ, בגלל שטמפרטורת הרתיחה משתנה בהתאם ללחץ אוויר בסביבה. הגילוי המרעיש הזה יצר רכבת חוקרים שנהרו לארץ כדי לראות, לבדוק ולחקור את הפלא הכחול-עמוק הזה.

במהלך המחקר שלהם, בעודם משייטים בסירה קטנה בים המלח, סימנו על הסלע את גובה פני הים לצרכי מעקב. הסימון שנותר כיום מתוארך לחוקר, ששייט כאן בסירה בשנת 1917 והשאיר את הגרפיטי הראשון באזור – פה על הסלע. כדי להבין את המשמעות הגדולה של נסיגת פני ים המלח ותהליך הצטמקותו, שימו לב שהיום, בצמוד לסימון הזה אנחנו עוברים ברכב על כביש סלול, כשסימן הקו על הסלע בגובה של כ-3 מטר מעלינו וקו המים של הימה נמצא רחוק רחוק משמאלנו. עצוב משהו.

מרבדים של אהרונסונית פקטורובסקי ופשתנית ססגונית | צילום: יעקב סלויז
מרבדים של אהרונסונית פקטורובסקי ופשתנית ססגונית | צילום: יעקב סלויז

בהמשך דרכנו, בין חוף קלי”ה לאבנת, נוכל ליהנות משני דברים: אם תסתכלו ימינה תוכלו לראות מרבדי פריחה נהדרים של פשתנית ססגונית הפורחת בסגול, חומעה – בגווני בורדו, אהרונסונית פקטורובסקי בצהוב, רכפה, דורית רפה, פגוניה, לשון פר-מצרית, מקור חסידה מדברי, חיעד ספרדי, מנתור מצוי וזוגן השיח וביניהם "פורחים" צלמים חובבי בוטניקה, שמנציחים במצלמתם את המראות הנדירים. אם תסתכלו שמאלה – תוכלו לראות את הים היפה, את קו החוף המפותל ואת הבולענים, שיוצרים בריכות מקסימות בצבעים עמוקים של כחול, טורקיז וירוק. גם זה וגם זה שווים עצירה לצילום!

ועוד המלצה אחת לעצירה, המתאימה ליום חורפי גשום בהרי ירושלים, כשמטפטף בים המלח. שימו לב כשאתם חוצים את ערוץ נחל קידרון, בצמוד לישוב אבנת. אם הוא זורם, כנסו לדרך שצמודה לנחל, בצמוד לגדר של הישוב אבנת. החנו את האוטו ולכו לצד הנחל נגד כיוון הזרימה. תוך כמה דקות הליכה תגיעו למראה המצודד של המפל השוצף שמורכב משלוש מדרגות. מרשים באמת! (אל תבהלו מהארומה של מי הנחל, שמכיל שפכים של ישובי מזרח ירושלים. בזרימה חזקה הריח כמעט ואינו מורגש).

מפל קידרון שוצף | צילום: אלונה גלבוע
מפל קידרון שוצף | צילום: אלונה גלבוע

בהמשך – ממליצה לבקר באזור גם באתר מצדה וגם בשמורת עין גדי, בהתאם לכושר ההליכה שלכם ולעניין האישי של חבורת המטיילים שאיתכם. בדרך חזרה, ממליצה מאוד לעצור לצד הכביש במקומות, שיש הרחבה לתצפית על ים המלח. אין עוד יפה ממנו בכל העולם! שווה לעצור, להתחבר למראה הפסטורלי של הים, שתמיד חלק כראי עם הצבעים המרגיעים שלו וקו החוף הציורי שמעטר את שוליו בפס לבן של מלח. 

נופי בראשית באזור ים המלח | צילום: אלונה גלבוע
נופי בראשית באזור ים המלח | צילום: אלונה גלבוע

לכל דיווחי הפריחה

היכנסו לעמוד דיווחי הפריחה בטיולי ועקבו אחר כל הדיווחים והפריחות שנצפו על-ידי מטיילים. לאחרונה נצפו פריחות ראשוניות של אירוס הארגמן, רקפת מצויה, עירית גדולה, כלנית מצויה ושקד מצוי. שווה להתעדכן. עדכנו אותנו על פריחות שמצאתם!

את המסלול כתבה המדריכה אלונה גלבוע. רוצים לטייל עם אלונה? היכנסו לעמוד שלה בטיולי » 

מחפשים עוד כתבות פריחה? מצאנו בשבילכם כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: