בארץ אהבתי השקד פורח: איפה רואים פריחת שקדיות ברחבי הארץ?

הם מתכסים בפריחה ורודה ולבנה, המשווה להם מראה חגיגי. העובדה שהם פורחים לרוב מסוף ינואר עד סוף מרץ, מבשרת לנו שהאביב מתקרב, וזו סיבה מספיק טובה לצאת לטיול ברחבי הארץ בעקבות הפריחה המרהיבה. לאן כדאי לכוון את הוויז? קבלו כמה מהמקומות היפים עם ריכוז שקדיות
| 17/02/2020

השקד המצוי הוא עץ נשיר, השייך למשפחת הוורדים ונפוץ באגן הים התיכון. השם שלו מוזכר לראשונה במקרא, בספר בראשית, הודות לפריחתו המוקדמת. כבר אז הוא זוהה עם שקדנות וחריצות ומכאן שמו. לא פלא אם כך, שהוא הפך לאחד מסמלי ט”ו בשבט, המסמל את תחילת הפריחה.

הסופר ומשורר הילדים לוין קיפניס הוסיף לו בשנת 1919 את האותיות י ו-ה והפך אותו לשקדיה בשירו “לשנה טובה, שקדיה”, אבל את הפופולריות של השם שקדיה, אנחנו חבים כנראה לישראל דושמן, שכתב את מילות השיר “השקדיה פורחת”.

פריחת השקד בצובה, צילום: גיל בהרפריחת השקד בצובה | צילום: גיל בהר

פריחת השקד מתחילה לרוב בסוף ינואר ונמשכת עד סוף מרץ. לשם כך נדרשים תנאי מזג אוויר נוחים יחסית וצבירה של מנות קור מספיקות. העובדה שלעץ שורשים עמוקים מאפשרת לו לגדול גם באיזורים, שיש בהם מעט גשם. את הפריחה אפשר לראות באזור שדרת ההר, המתפרסת על השטח שבין דרום הר חברון עד הגלבוע וכוללת בתוכה את השפלה ואיזורים בהם נטעו מטעי שקדים כמו בגליל, בכרמל בשומרון וביהודה. 

שקדיות בדרום

בין גבעות שפלת יהודה וחוף זיקים: דרך נוף נחל שקמה

ליד שמורת פורה מתחילה דרך הנוף דרך נחל שקמה. למסלול המלא יוצאים עם רכב, כי מדובר בנתיב הנמתח על פני כ-45 ק”מ המסתיים ליד קיבוץ כרמיה. חלק מהדרך צמודה לערוץ וחלק – מתרחקת ממנו מעט. 

למעט מקטעים קצרים ליד תל נג’ילה ותל חסי, נחל שקמה הוא נחל אכזב. לאורך הדרך תראו אתרים ארכיאולוגיים כמו הגשר הטורקי שעל נחל פורה או באר עתיקה, נביעות מים, סוגים שונים של מסלע, יערות ושמורות טבע כמו שמורת פורה, המתכסה בפברואר מרבדי כלניות ופרחים אחרים בשלל צבעים ועצי השקד הרבים הפזורים בה פורחים בלבן.

לאורך הדרך ישנם שבילי הליכה, המובילים לאתרים הארכיאולוגיים, לשמורות הטבע וליערות קק”ל בהם תוכלו לשבל על ספסלים הבנויים מגזעי עץ בצילם של עצי האקליפטוסים, ממראה עצי השקמה הרבים, שהקנו לדרך את שמה.

 • הגעה: נוסעים על כביש 40 קריית גת-צומת קמה עד פניה מערבה לשמורת פורה (לפי השילוט). הפנייה אפשרית רק לבאים מכיוון קרית גת (מצפון). ממשיכים לנסוע עד שמגיעים לרחבה גדולה ממנה מתחילה דרך נחל שקמה.
 • חשוב לדעת: החלק המערבי של הדרך, מכביש 232, עביר בחלקו רק לרכבי 4X4
 • ניווט בוויז: שמורת פורה
 • למידע נוסף על המסלול בשמורת פורה ותל נג’ילה » 

הערה: שימו לב, ששולי הדרך באזור נחל שקמה (גוש להב) נפרצו בגלל הגשמים המרובים, מה שהופך את הנסיעה למסוכנת. לכן יש להמנע מנסיעה והליכה בדרך המצעים, המקבילה לנחל שקמה מאזור קיבוץ דביר, המובילה מערבה לכביש 40. הדרך לא חסומה והמפגעים מסומנים.

בין המטעים בחבל יתיר

בחבל יתיר פורחות זו לצד זו המוני שקדיות. ולא סתם. יש כאן מטע שקדים המתפרס על שטח של מעל אלף דונם. פעם בשנה תיירות חבל יתיר מקיימת כאן הפנינג צבעוני עם צילומי משפחה, יצירה בטבע, פיקניק, סיור במשאיות ספארי ואוכל. השנה זה קורה ביום הבחירות, שני ה-2/3/2020.

תמונות משפחתיות במטע חבל יתיר, צילום: אורי טמיר
תמונה משפחתית במטע חבל יתיר | צילום: אורי טמיר

איפה עוד נצפו לאחרונה שקדיות פורחות בדרום: שביל הכפר ביער קוממיות וקיבוץ ארז.

שקדיות במרכז

בין עדרי צבאים: עמק הצבאים

בלב העיר ירושלים ישנו עמק בו חיים עדרי צבאים, כמעט כמו בטבע. ובטבע, כמו בטבע, יש לא מעט פרחים, שיחים, עצים ועשבים, ביניהם גם עצי שקד. מסביב – מאות מינים של ציפורים, חרקים וזוחלים, חמש בריכות בגדלים שונים המשמשות את בעלי החיים שבעמק והרבה פינות ישיבה מוצלות. אם אתם רוצים ליהנות מפריחת השקדיות, המפיצות ריח משכר, בעיר – הליכה בין השבילים בעמק הצבאים או רכיבה בשבילי האופניים תספק את הסחורה.

 • ניווט בוויז: עמק הצבאים
 • שעות פעילות: כל ימות השבוע, בשעות האור (משתנה על פי העונה), בעונה זו 6:30-17:00
 • הכניסה חופשית
 • פרטים נוספים בעמוד עמק הצבאים באתר טיולי » 

השקדיה פורחת בעמק הצבאים | צילום: רון מנדלבאום
השקדיה פורחת בעמק הצבאים | צילום: רון מנדלבאום

בין בוסתנים עתיקים וחורש טבעי: הר איתן והסטף

על הר איתן ובמדרונות הכפר הקדום סטף, בין טרסות עתיקות, בוסתנים, עצים ושבילים פורחות להן שקדיות. אם אתם חובבי הליכה ולא חוששים מטיול בדרגת קושי בינוני, בסטף תוכלו לשלב חקלאות עתיקה, טבע והרבה פריחה עם מעיינות ונקבות, שיחכו לכם בסוף המסלול. רק אל תשכחו להצטייד בפנסים ובנעליים להליכה במי הנקבות. אם אתם מסתפקים בהליכה קלילה, תוכלו לצאת למסלול סובב הר איתן, המתחיל מתחנת המידע מעל הסטף וחוזר אליה (8 ק”מ) ומשם להשקיף על תל צובה ועל מעיינות סטף וליהנות מהשקדיות הלבנות הפורחות במלוא יופיין. 

שקדיה בסטף, צילום: שלי אשכולי
שקד בסטף | צילום: שלי אשכולי

בתוואי הקו המהיר לירושלים

גם לנוסעים ברכבת ישראל צפויה חוויה מלבלבת עם פריחה מרהיבה של שקדיות, רקפות, כלניות, חצבים, נרקיסים ועוד פרחים. זאת הודות לפרוייקט השיקום הנופי, שביצעה רכבת ישראל בעשור האחרון באזור בשילוב החורף, שפקד אותנו השנה.

שקדיות בתוואי הקו המהיר לירושלים | צילום: עופר הירש, רכבת ישראל
שקדיות בתוואי הקו המהיר לירושלים | צילום: עופר הירש, רכבת ישראל

בין מערות: גן לאומי בית גוברין

מהמערה הצידונית עד מתחם מערות הפעמון בגן לאומי בית גוברין, משתרע שביל הליכה, שלאורכו פריחה צבעונית, המאפיינת את התקופה הזו. שקדיות, כלניות, רקפות וצמחי בר, לצד חורש ים-תיכוני, בו גדלים עצי חרוב, אשיר ארץ ישראלי ושיחים גדולים של אלת המסטיק. אם אתם נתקלים בעצי זית, תאנה ורימון – הם כבר נטיעה מעשה ידי אדם.

בלב הפארק: חורבות עגור בפארק בריטניה

בין בית שמש לבית גוברין נמצא פארק בריטניה, ממנו יוצאים מספר מסלולי הליכה. אחד מהם, לחורבות הכפר עג’ור, מסלול מעגלי, המתאים לכל המשפחה. לאורך המסלול הרבה בוסתנים, בהם גדלים עצי תאנה, עצי זית וגם עצי שקד. המסלול יוצא מהדרך הראשית של הפארק. 

 • הגעה: נוסעים על כביש 38, בית שמש-בית גוברין עד צומת הישוב שריגים לי-און. שם פונים מערבה לכביש 353, המוביל למושב עגור. לאחר כ-2 ק”מ מהצומת, מגיעים לדרך הפארק הראשית, שחוצה את הכביש. שם פונים ימינה, ממשיכים לנסוע כ-500 מטר עד שמגיעים לחניון.
 • ניווט בוויז: עגור עם נסיעה דרך שריגים לי-און

שקדיות פורחות ליד מצפה הדר, צילום: שלומי אפללו
שקדיות פורחות ליד מצפה הדר | צילום: שלומי אפללו

איפה עוד נצפו לאחרונה שקדיות פורחות במרכז: עין כרם, אזור עמק האלה, פארק בריטניה – מסלול הבורות והבארות, גבעת נפוליאון (תל גריסה) לצד רחוב רוקח פינת שדרות הנרקיסים ברמת גן, גבעת תיתורה בשולי העיר מודיעין, פארק קנדה, חורבת בית עתאב בפארק עצמאות ארה”ב, דרך העפר המפרידה בין חניון קדושי קהיר לשמורת חרבת סעדים, אזור בית שמש, גבעת עדה, גבעת ניל”י, שמורת אלוני יצחק, ובשומרון – באזור מצפה הדר, שליד הישוב סלעית ובכוכב יאיר.

שקדיות בצפון

אפילו בגולן: ליד סוסיתא

גם לגולן הגיעו השקדיות. אמנם לא מדובר באזור המשתלב במסלול הליכה, אלא במטעי שקדיות, בעיקר באזור שסמוך לסוסיתא, אבל לנו זה לא משנה. העיקר שנוכל ליהנות מהפריחה המרהיבה. רק שימו לב, המטעים האלה הם פרטיים ושייכים לחקלאים, לכן אסור להכנס אליהם ובוודאי לא לקטוף, רק לנסוע לידם וליהנות מהמראה היפהפה.

 • הגעה: נוסעים לכיוון אמפי גולן. קילומטר דרומית אחרי הפנייה לאמפי גולן תראו מצד ימין מצפה על הטיילת. משם אפשר להשקיף על השקדיות. בעלי רכב שטח יכולים לנסוע בדרך המובילה מאמפי גולן לאתר העתיקות סוסיתא ומשם להמשיך לכיוון עין גב. חשוב לדעת שמדובר בכביש ישן עם בורות רבים.
 • ניווט בוויז: אמפי גולן

פריחת השקד במטעים בגולן, צילום: יהודה וינברג
פריחת השקד במטעים בגולן | 
צילום: יהודה וינברג

איפה עוד נצפו לאחרונה שקדיות פורחות בצפון: על הטיילת בין מבוא חמה לכפר חרוב, דרך נוף גלעד ליד קיבוץ גלעד, דרך נוף יער בית קשת, נחל דישון, מטעי כפר תבור, בקעת יבנאל – טיול נסיעה לצד הכביש המוביל מכפר תבור לבקעת יבנאל, גן לאומי ושמורת טבע ארבל, ואדי ראש פינה ובכרמל – נחל אורן.

לכל דיווחי הפריחה

היכנסו לעמוד דיווחי הפריחה בטיולי ועקבו אחר כל הדיווחים והפריחות שנצפו על-ידי מטיילים. לאחרונה נצפו פריחות ראשוניות של אירוס הארגמן, רקפת מצויה, עירית גדולה, כלנית מצויה ושקד מצוי. שווה להתעדכן. עדכנו אותנו על פריחות שמצאתם!


רוצים לצאת לעוד טיולי פריחה? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם:

תגובות

טוען תגובות...

אירועי שבועות 2020