השקד המצוי הוא עץ נשיר, השייך למשפחת הוורדים ונפוץ באגן הים התיכון. השם שלו מוזכר לראשונה במקרא, בספר בראשית, הודות לפריחתו המוקדמת. כבר אז הוא זוהה עם שקדנות וחריצות ומכאן שמו. לא פלא אם כך, שהוא הפך לאחד מסמלי ט”ו בשבט, המסמל את תחילת הפריחה.

הסופר ומשורר הילדים לוין קיפניס הוסיף לו בשנת 1919 את האותיות י ו-ה והפך אותו לשקדיה בשירו “לשנה טובה, שקדיה”,אבל את הפופולריות של השם שקדיה, אנחנו חבים כנראה לישראל דושמן, שכתב את מילות השיר “השקדיה פורחת”.

פריחת השקד בצובה, צילום: גיל בהרפריחת השקד בצובה | צילום: גיל בהר

פריחת השקד מתחילה לרוב בסוף ינואר ונמשכת עד סוף מרץ. לשם כך נדרשים תנאי מזג אוויר נוחים יחסית וצבירה של מנות קור מספיקות. העובדה שלעץ שורשים עמוקים מאפשרת לו לגדול גם באיזורים, שיש בהם מעט גשם. את הפריחה אפשר לראות באזור שדרת ההר, המתפרסת על השטח שבין דרום הר חברון עד הגלבוע וכוללת בתוכה את השפלה ואיזורים בהם נטעו מטעי שקדים כמו בגליל, בכרמל בשומרון וביהודה.

שקדיות במרכז

בין עדרי צבאים: עמק הצבאים

בלב העיר ירושלים ישנו עמק בו חיים עדרי צבאים, כמעט כמו בטבע. ובטבע, כמו בטבע, יש לא מעט פרחים, שיחים, עצים ועשבים, ביניהם גם עצי שקד. מסביב – מאות מינים של ציפורים, חרקים וזוחלים, חמש בריכות בגדלים שונים המשמשות את בעלי החיים שבעמק והרבה פינות ישיבה מוצלות. אם אתם רוצים ליהנות מפריחת השקדיות, המפיצות ריח משכר, בעיר – הליכה בין השבילים בעמק הצבאים או רכיבה בשבילי האופניים תספק את הסחורה.

 • ניווט בוויז: עמק הצבאים
 • שעות פעילות: כל ימות השבוע, בשעות האור (משתנה על פי העונה), בעונה זו 6:30-17:00
 • הכניסה חופשית
 • פרטים נוספים בעמוד עמק הצבאים באתר טיולי » 

השקדיה פורחת בעמק הצבאים | צילום: רון מנדלבאום
השקדיה פורחת בעמק הצבאים | צילום: רון מנדלבאום

בין בוסתנים עתיקים וחורש טבעי: הר איתן והסטף

על הר איתן ובמדרונות הכפר הקדום סטף, בין טרסות עתיקות, בוסתנים, עצים ושבילים פורחות להן שקדיות. אם אתם חובבי הליכה ולא חוששים מטיול בדרגת קושי בינוני, בסטף תוכלו לשלב חקלאות עתיקה, טבע והרבה פריחה עם מעיינות ונקבות, שיחכו לכם בסוף המסלול. רק אל תשכחו להצטייד בפנסים ובנעליים להליכה במי הנקבות. אם אתם מסתפקים בהליכה קלילה, תוכלו לצאת למסלול סובב הר איתן, המתחיל מתחנת המידע מעל הסטף וחוזר אליה (8 ק”מ) ומשם להשקיף על תל צובה ועל מעיינות סטף וליהנות מהשקדיות הלבנות הפורחות במלוא יופיין.

שקדיה בסטף, צילום: שלי אשכולי
שקד בסטף | צילום: שלי אשכולי

בתוואי הקו המהיר לירושלים

גם לנוסעים ברכבת ישראל צפויה חוויה מלבלבת עם פריחה מרהיבה של שקדיות, רקפות, כלניות, חצבים, נרקיסים ועוד פרחים. זאת הודות לפרוייקט השיקום הנופי, שביצעה רכבת ישראל בעשור האחרון באזור.

שקדיות בתוואי הקו המהיר לירושלים | צילום: עופר הירש, רכבת ישראל
שקדיות בתוואי הקו המהיר לירושלים | צילום: עופר הירש, רכבת ישראל

בין מערות: גן לאומי בית גוברין | נכון ל-7.2.21 הפריחה בתחילתה

מהמערה הצידונית עד מתחם מערות הפעמון בגן לאומי בית גוברין, משתרע שביל הליכה, שלאורכו פריחה צבעונית, המאפיינת את התקופה הזו. שקדיות, כלניות, רקפות וצמחי בר, לצד חורש ים-תיכוני, בו גדלים עצי חרוב, אשיר ארץ ישראלי ושיחים גדולים של אלת המסטיק. אם אתם נתקלים בעצי זית, תאנה ורימון – הם כבר נטיעה מעשה ידי אדם.

בלב הפארק: חורבות עגור בפארק בריטניה | טרם התקבלו עדכונים האם פורח גם השנה

בין בית שמש לבית גוברין נמצא פארק בריטניה, ממנו יוצאים מספר מסלולי הליכה. אחד מהם, לחורבות הכפר עג’ור, מסלול מעגלי, המתאים לכל המשפחה. לאורך המסלול הרבה בוסתנים, בהם גדלים עצי תאנה, עצי זית וגם עצי שקד. המסלול יוצא מהדרך הראשית של הפארק.

 • הגעה: נוסעים על כביש 38, בית שמש-בית גוברין עד צומת הישוב שריגים לי-און. שם פונים מערבה לכביש 353, המוביל למושב עגור. לאחר כ-2 ק”מ מהצומת, מגיעים לדרך הפארק הראשית, שחוצה את הכביש. שם פונים ימינה, ממשיכים לנסוע כ-500 מטר עד שמגיעים לחניון.
 • ניווט בוויז: עגור עם נסיעה דרך שריגים לי-און

שקדיות פורחות ליד מצפה הדר, צילום: שלומי אפללו
שקדיות פורחות ליד מצפה הדר | צילום: שלומי אפללו

איפה עוד נצפו לאחרונה שקדיות פורחות במרכז: עין כרם, איזור בית מאיר, גבעת תיתורה בשולי העיר מודיעין, גבעת נפוליאון (תל גריסה) לצד רחוב רוקח פינת שדרות הנרקיסים ברמת גן, אזור עדולם, פארק קנדה, אנדרטת הגדוד ה-5 מעל מחלף שער הגיא, חורשת הירח – באזור טלביה וקטמון הישנה, ליפתא, דרך העפר המפרידה בין חניון קדושי קהיר לשמורת חרבת סעדים, יער עמינדב, מול תחנת דור אלון לטרון, הר איתן וסביבתו, יער עמינדב, תל רימון – נחל פולג, קרני שומרון, ליד לטרון – מחנים את הרכב ליד הכניסה של מיני ישראל ומשם ממשיכים בהליכה על שביל עפר בוצי כמה מאות מטרים עד למטעים – הקפידו לא להכנס לשטחים פרטיים!

אלה המקומות בהן נצפו שקדיות באזור המרכז בשנים קודמות: אזור עמק האלה, פארק בריטניה – מסלול הבורות והבארות, חורבת בית עתאב בפארק עצמאות ארה”ב, אזור בית שמש, גבעת עדה, גבעת ניל”י, שמורת אלוני יצחק, ובשומרון – באזור מצפה הדר, שליד הישוב סלעית ובכוכב יאיר.

שקדיות בדרום

בין גבעות שפלת יהודה וחוף זיקים: דרך נוף נחל שקמה | טרם התקבלו עדכונים האם פורח גם השנה

ליד שמורת פורה מתחילה דרך הנוף דרך נחל שקמה. למסלול המלא יוצאים עם רכב, כי מדובר בנתיב הנמתח על פני כ-45 ק”מ המסתיים ליד קיבוץ כרמיה. חלק מהדרך צמודה לערוץ וחלק – מתרחקת ממנו מעט.

למעט מקטעים קצרים ליד תל נג’ילה ותל חסי, נחל שקמה הוא נחל אכזב. לאורך הדרך תראו אתרים ארכיאולוגיים כמו הגשר הטורקי שעל נחל פורה או באר עתיקה, נביעות מים, סוגים שונים של מסלע, יערות ושמורות טבע כמו שמורת פורה, המתכסה בפברואר מרבדי כלניות ופרחים אחרים בשלל צבעים ועצי השקד הרבים הפזורים בה פורחים בלבן.

לאורך הדרך ישנם שבילי הליכה, המובילים לאתרים הארכיאולוגיים, לשמורות הטבע וליערות קק”ל בהם תוכלו לשבל על ספסלים הבנויים מגזעי עץ בצילם של עצי האקליפטוסים, ממראה עצי השקמה הרבים, שהקנו לדרך את שמה.

 • הגעה: נוסעים על כביש 40 קריית גת-צומת קמה עד פניה מערבה לשמורת פורה (לפי השילוט). הפנייה אפשרית רק לבאים מכיוון קרית גת (מצפון). ממשיכים לנסוע עד שמגיעים לרחבה גדולה ממנה מתחילה דרך נחל שקמה.
 • חשוב לדעת: החלק המערבי של הדרך, מכביש 232, עביר בחלקו רק לרכבי 4X4
 • ניווט בוויז: שמורת פורה
 • למידע נוסף על המסלול בשמורת פורה ותל נג’ילה » 

הערה: שימו לב, ששולי הדרך באזור נחל שקמה (גוש להב) נפרצו בגלל הגשמים המרובים, מה שהופך את הנסיעה למסוכנת. לכן יש להמנע מנסיעה והליכה בדרך המצעים, המקבילה לנחל שקמה מאזור קיבוץ דביר, המובילה מערבה לכביש 40. הדרך לא חסומה והמפגעים מסומנים.

בין המטעים בחבל יתיר

בחבל יתיר פורחות זו לצד זו המוני שקדיות. ולא סתם. יש כאן מטע שקדים המתפרס על שטח של מעל אלף דונם. גם השנה נצלו את המטע הפורח לצילומים משפחתיים בטבע. תיירות חבל יתיר מזמינה אתכם לחגיגת שקדיות לכל המשפחה, בהתאם למגבלות הקורונה, בקבוצות קטנות ובהרשמה מראש באתר תיירות חבל יתיר.

אל תשכחו להצטייד במחצלת, צידנית עמוסה כל טוב ומצלמה, על-מנת שתוכלו ליהנות מפיקניק משפחתי. במקום יחלקו ערכות יצירה אישיות ותתקיים גם הפעלת בלונים בצורות שונות. בנוסף יסתובבו במקום צלמים, שיצלמו תמונות משפחתיות וגם ניתן לרוכש תוצרת מקומית.

 • ניווט בוויז: שקדיות חבל יתיר
 • מתי: שישי, 12,2/21, 9:00-14:00, ראשון – שלישי, 14-16/2/21, 13:00-17:00 | במקרה של גשם האירוע יבוטל
 • עלות: 10 ₪ לאדם בהרשמה מראש (תשלום מגיל 3)

מטע שקדיות בחבל יתיר | צילום: רות ונטורהמטע שקדיות בחבל יתיר | צילום: רות ונטורה

אלה המקומות בהם נצפו בשנים קודמות שקדיות בדרום: יער המלאכים – שחריה, שביל הכפר ביער קוממיות וקיבוץ ארז.

שקדיות בצפון

אפילו בגולן: בין נחלים, נופים ומושבים

גם לגולן הגיעו השקדיות. חלקן פורחות לאורך מסלולי טיול וחלקן מול מושבים ויישובים, במרכז או בדרום הגולן, אבל לנו זה לא משנה. העיקר שנוכל ליהנות מהפריחה המרהיבה. רק שימו לב, אם הגעתם לשדות פרטיים השייכים לחקלאים, אל תכנסו ואליהם ובוודאי אל תקטפו, רק תהנו מהמראה היפהפה.

אז איפה נצפו שקדיות פורחות ברמת הגולן? בנחל מיצר, מול הישוב מיצר, תל האלה במושב קשת, מול מנחת פיק ובירידות של כורסי.

איפה עוד נצפו לאחרונה שקדיות פורחות בצפון: עמק השלום ליד יקנעם, נחל דישון, במושב ניר עציון בחוף הכרמל, ליד מושב היוגב, בכביש הכניסה לכפר ברוך, עין תאופיק, לאורך כביש 899 בגליל המערבי ובנחל תבור, מול משמר העמק בעמק יזרעאל, ליד מצפה אופיר.

אלה המקומות בהם נצפו שקדיות באזור הצפון בשנים קודמות: על הטיילת בין מבוא חמה לכפר חרוב, דרך נוף גלעד ליד קיבוץ גלעד, דרך נוף יער בית קשת, מטעי כפר תבור, בקעת יבנאל – טיול נסיעה לצד הכביש המוביל מכפר תבור לבקעת יבנאל, גן לאומי ושמורת טבע ארבל, ואדי ראש פינה ובכרמל – נחל אורן.

פריחת שקדיות בגבעת האלה במושב קשת | צילום: אבישג מירוני

פריחת שקדיות בגבעת האלה במושב קשת | צילום: אבישג מירוני

לכל דיווחי הפריחה

היכנסו לעמוד דיווחי הפריחה בטיולי ועקבו אחר כל הדיווחים והפריחות שנצפו על-ידי מטיילים. לאחרונה נצפו פריחות ראשוניות של אירוס ארץ ישראלי, אירוס הביצות, אירוס הארגמן, רקפת מצויה, תורמוס ההרים וכלנית מצויה. שווה להתעדכן. עדכנו אותנו על פריחות שמצאתם!


רוצים לצאת לעוד טיולי פריחה? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: