החורף משתולל והפריחות בשיאן!

הרבה שנים לא חווינו חורף עוצמתי ועקבי כמו זה הנוכחי. בין אם אתם מאושרים על כל טיפת גשם שיורדת או שאתם סופרים את הימים עד שיחזור הקיץ ותוכלו ללכת לים, אל תפספסו את המרבדים הצבעוניים שפורחים מדי יום בכל רחבי הארץ!
| 10/03/2020

כלנית מצויה בשלל צבעים

הכלנית המצויה נחשבת לפרח האהוב ביותר בישראל. למרות שהיא מזוהה עם הצבע האדום, היא פורחת גם בלבן, ורוד, סגול ואפילו כחול. את הכלניות האדומות אפשר לראות בכל הארץ, מגבול הלבנון – החרמון עד הר הנגב והמדבר ואילו את הגוונים האחרים רק באזור הצפון והמרכז – עד קו באר שבע.

ומה הסיבה לכך אתם שואלים? במחקר מדעי של ד”ר יובל ספיר, מהגן הבוטני באוניברסיטת תל אביב, עולה כי הסיבה לכך נעוצה בגורמים אקולוגיים כמו כמות משקעים ומידת היובש באזור שנצפה. בין המסקנות שלו ניתן לראות שהכלניות האדומות עמידות יותר לתנאי היובש המאפיינים את הדרום ואילו הכלניות הצבעוניות עמידות יותר לגשם ולמזג אוויר קריר.

אז היכן היא נצפתה: בדיווחים האחרונים נצפתה הכלנית המצויה האדומה בנגב הצפון מערבי ביער שוקדה, יער בארי, חניון רעים, באר מרווה, עלומים, בתרונות רוחמה, נחל הבשור, אור הנר, נחל סחף ליד נחאביר, בכרמל – חוף הכרמל, חורבת מלח, בשרון – שלולית החורף בנתניה, ליד בית ראשונים בשמורת ביתן אהרון, אודים, במישור החוף הדרומי בגבעת הכורכר בנס ציונה, בשפלת יהודה – תל חדיד, גבעת התיתורה הצופה על מודיעין, ליד שילת, יער בן שמן, פארק קנדה ונאות קדומים ובאלון הגליל – יער האלונים.

הכלנית המצויה הוורודה, לבנה וסגולה בחורשת טל, קיבוץ הגושרים, קיבוץ סאסא וקיבוץ דליה. הכלנית המצויה בגווני לבן, אדום, ורוד וסגול – בפארק יער שוהם ובמנחת מגידו. הכלנית המצויה הסגולה ברמות מנשה, הכלנית המצויה הסגולה והלבנה – בנחל עיון, ליד רגבים ובתל אפק, הכלנית המצויה הלבנה, התכולה והסגולה בגן ארץ ישראל בנתיב הל”ה ובתל שרישה – כלנית מצויה לבנה.

דרום אדום, צילום: יגאל סלבין

רקפת צנועה בנוף מקסים

הרקפת היא צמח פקעת, הנפוץ ביותר במזרח התיכון. בארץ אפשר למצוא אותו בגולן, בגליל, בשומרון וביהודה ובסדקי סלעים במדבר יהודה ובצפון הנגב. גדולתה של הרקפת היא לא רק ביכולת שלה להציץ מתחת לסלע, אלא גם בצניעותה, שכן פניה פונות מטה, אל האדמה. האגדות והסיפורים יכולים ללמד אתכם ואת ילדיכם על חשיבותה של צניעות ומחשבה נכונה. החיפוש אחר הרקפות תמיד מיוחד וכשמוצאים אותן לפתע, אי אפשר שלא לחייך.

אז היכן היא נצפתה: בדיווחים האחרונים נצפתה הרקפת בכרמל וברמות מנשה למשל במסלול חורשת הארבעים, בהרי ירושלים ביער הקדושים, בסטף, ביער בן שמן, ליד מנזר לטרון וביער שוהם, ליד ראש העין ביער נחשונים, בשרון – בשמורת פולג הידועה גם בשם שמורת יקום, ברמת הגולן בדרך לתל חזקה, באזור מפל עיט, בגליל התחתון במסלול נחל חילזון. כמו כן, אתם יכולים לקחת את האתגר עליכם ולצאת לאחד מן המסלולים הנוספים באיזור ולדווח לנו.

רקפות בשמורת יקום, צילום: אינה מנשה

נרקיס מצוי - קבלו את מלך הביצה

יום אחד חלה מלך הצפרדעים מחלה אנושה. לאחר בדיקות רבות הציע אחד הרופאים הקשישים כי הפתרון למחלתו הוא להריח פרח בעל ריח עז. אבל מלך הצפרדעים חי בביצה ושם לא פרחו פרחים. הלכו שליחי המלך לבקש מהפרחים השונים לבוא ולגור בביצה, כדי לרפא את המלך. מבין כל הפרחים, רק הנרקיס היה מוכן לבוא לסייע למלך להבריא ממחלתו ולהעתיק את מקום מגוריו לביצה. הריח המלך מבושמו של הנרקיס ולא חלפו שלושה ימים והנה הוא בריא לחלוטין. כאות תודה, הוריד המלך את הכתר מעל ראשו והניח אותו על ראשו של הנרקיס. ומאז גדל הנרקיס בביצה, כשכתר זהב על ראשו. התאהבתם בפרח? עכשיו בוא נגיד לכם היכן ניתן למצוא אותו.

אז היכן הוא נצפה: הדיווחים האחרונים מראים על הימצאותו של הפרח ברמת הגולן בשמורת נוב, בשרון – בשמורת פולג, באזור פי גלילות ובמערות אפקה, בכרמל – בחוף הכרמל, בחורשת הארבעים וביער עופר, בתחום העיר מודיעין בגבעת התיתורה, בירושלים בעמק הצבאים והמצלבה ובנגב במדרשת שדה בוקר.

נרקיס מצוי בשמורת נוב, צילום: יוחאי כורם

כרכום חורפי – תבלין יקר במיוחד

הסוג כרכום נזכר בתנ"ך, כצמח בושם ובמשנה ובתלמוד כצמח תבלין ורפואה. מהפרח הפיקו חומר צבע, ששימש לצביעת מזון ואריגים ואף לצביעת גוף האישה. לכן, הפכה המלה כרכום לסמל לצבע הצהוב. מכאן הביטוי "נתכרכמו פניו", שמשמעו: פני האיש מביעות כעס. מצלקת הפרח של הכרכום מכינים את התבלין זעפרן. הזעפרן הוא התבלין היקר בעולם, שכן נדרשים 140 פרחים להפקה של גרם אחד של התבלין! יצירת התבלין נעשית רק בעבודה ידנית. עלות קילוגרם זעפרן היא כ-6,000$.

אז היכן הוא נצפה: הכרכום נצפה בהרי ירושלים, באזור חרבת חנות, ביער הקדושים וביער בן שמן, בכרמל וברמות מנשה באזור מעגן מיכאל.

לכל דיווחי הפריחה

היכנסו לעמוד דיווחי הפריחה בטיולי ועקבו אחר כל הדיווחים והפריחות שנצפו על-ידי מטיילים. לאחרונה נצפו פריחות ראשוניות של אירוס הארגמן, רקפת מצויה, עירית גדולה, כלנית מצויה ושקד מצוי. שווה להתעדכן. עדכנו אותנו על פריחות שמצאתם!

טיפים לצילום פרחים

1. התאורה הנכונה לצילום: כשמדובר בצילום בחוץ כדאי לצלם בתאורה טבעית, כלומר – השמש. זה אומר לצלם לפני שקיעה. במצב אידאלי מצלמים כשעתיים לפני השקיעה, כשתאורה הטבעית הופכת לרכה וקסומה. כאשר אין עננות, עומדות בפניכם שתי אופציות: האחת – לצלם במקום בו יש צל אחיד, כמו למשל – מתחת לעץ, השנייה - לצלם כשהשמש נמצאת מאחורי האובייקט שרוצים לצלם, כך שלא נוצרים צללים חדים בתמונה. כשיש עננות המצב קל הרבה יותר. בכל מקרה הכי חשוב- להימנע מצילום עם פלאש!

2. להראות למצלמת הפלאפון היכן לשים את הפוקוס: למקד את הפוקוס על החלק שחשוב לכם, שיהיה חד בתמונה. 

3. זווית הצילום: יש שתי זוויות מומלצות: צילום מלמעלה, בו יראו גם את כמות הכלניות וצילום מלמטה - ממש מהגובה של הפרחים.

4. יצירת עניין: צילום מבעד לאובייקט יוצר עניין, לכן אפשר לצלם מבין הפרחים, או בין עלים של שיח  או עץ, שמוסיפים מימד יצירתי לתמונה.

הטיפים נכתבו באדיבות הצלמת רותי בנזימן

צילום פרחים | צילום: רותי בנזימן
צילום פרחים |
צילום: רותי בנזימן

תגובות

טוען תגובות...