נחל תבור

אחת משכיות החמדה של הגליל התחתון הוא נחל תבור. בקטע הנחל בו נטייל, זורמים מים כל השנה ועם תחילת האביב הופך מרהיב כששלל צבעי פריחה עוטפים ומשכרים בריחם המתוק. המסלול מעגלי ומתאים לכל המשפחה - מומלץ ביותר!
| 15/02/2019

איך מטיילים

המסלול בנחל תבור הוא אחד מהיפים שבגליל, במיוחד בימי סוף החורף והאביב, אז הנחל זורם ואלפי פרחים מעטרים את הדרך. בקיץ המסלול אינו ירוק ופחות מרשים. הטיול ברמת קושי בינונית, וכולל עלייה לא קלה בסופו (בכל כיוון בו תטיילו), ולכן מתאים רק לילדים מיטבי לכת או להורים עם מנשאים.

  • בימי שבת תמצאו בכניסה לנחל תחנת מידע של רשות הטבע והגנים.

איך מגיעים

לבאים מהמרכז, מעפולה נוסעים לצפון-מזרח בכביש 65 לעבר כפר תבור.

לבאים מצפון, נוסעים מצומת גולני דרומה בכביש 65 לעבר כפר תבור.

דרומית לישוב כפר תבור, מכביש 65 פונים בצומת גזית [1] מזרחה לכיוון קיבוץ גזית. נוסעים בכביש 7276, עוברים את הפנייה לכפר קיש [2] ונכנסים לתוך קיבוץ גזית [3]. יוצאים משער הקיבוץ האחורי [4] וממשיכים בדרך העפר הטובה עוד כ-800 מטר עד לפנייה ימינה לדרך עפר בסימון שבילים אדום [5]. זוהי נקודת ההתחלה של המסלול, וכאן מחנים את הרכב (בשבתות ייתכן כי יחנו כאן רכבים רבים - הקפידו למצוא נקודת חנייה שאינה חוסמת את דרך העפר).

אם אינכם מגיעים ברכב 4x4, בימים גשומים במיוחד, שבהם הדרך בוצית, אולי תעדיפו להשאיר את הרכב ברחבה שמיד אחרי היציאה מהקיבוץ וללכת ברגל את 800 המטר משם ועד תחילת המסלול. אם הדרך אינה בוצית, גם רכב רגיל יעבור אותה בקלות.

תחילת המסלול

מנקודת חניית הרכב [5] המסלול ממשיך צפונה בדרך העפר שבה הגענו כ-300 מטר נוספים, עד שמגיעים למפגש ימינה עם סימון שבילים שחור [6]. נמשיך בדרך המסומנת בסימון השחור, ולאחר כ-150 מטר נפנה ימינה לשביל בסימון כחול. מכאן מתחילה הדרך לעבר אפיקו של נחל תבור. לאחר הליכה של כ-1 ק"מ בינות לצמחיית הגליל התחתון נגיע לתחילת הירידה התלולה, מקום מצויין לתצפית על האזור.

נחל תבור ותל רכש

הנחל מנקז חלק ניכר ממי הגליל התחתון וזורם בין אזור הר תבור מצפון מערב, הר יבניאל מצפון מזרח ורמות יששכר בדרום. הנחל מתחיל את זרימתו בהרי נצרת ומתנקז לירדן דרומית לקיבוץ גשר. רוב מי הנחל נתפסים כיום על ידי חברת מקורות למי שתייה ומאגרי השקייה, ומעט המים הזורמים בנחל הם תוצאה של מאבק עיקש של הארגונים הירוקים.

סמוך לאפיק הנחל ניתן לראות את תל רכש [7]. תל זה הינו שריד לישוב עתיק הישב באזור זה. בסקרים ארכיאולוגים נמצאו במקום שרידים ליישוב מבוצר שהיה מיושב מן תקופת הברונזה הקדומה 3000 לפנה"ס, ועד לתקופה הפרסית, 520 לספירה (ראו רצף תקופות היסטורי). בתל זה מזהים הארכאולוגים את העיר הכנענית והישראלית אנחרת המוזכרת בספר יהושע כעיר בנחלת שבט יששכר. במקום גם נמצאה מצבת ניצחון מלכותית מצרית המעידה על חשיבות המקום. תל רכש נמצא במקום אסטרטגי, הוא יושב על דרך נוחה שמקשרת בין בקעת הירדן לבין הגליל התחתון, דרך זו שימשה למסחר בינלאומי לאורך תקופות רבות. התל, שגובהו 34 מטר מעל הסביבה, סמוך למעיינות עין רכש ועין טחבית.

צמחיית הנחל

לאחר התצפית נמשיך בשביל התלול לעבר אפיק הנחל יש להיזהר בירידה, במיוחד עם ילדים. סביבנו נוכל להבחין בצמחייה טיפוסית: בין העצים נוכל למצוא שיזף מצוי, אלון תבור, שיטה מלבינה, שקד קטן-עלים, אלה אטלנטית ולבנה רפואי. לאורך האפיק נמצא צמחיית נחלים טיפוסית: שיח-אברהם מצוי, ערבה מחודדת והרדוף הנחלים. ים הדגן סביב מורכב משעורת התבור, זקנן שעיר, מלעניאל מצוי. החל מסוף ינואר ועד תחילת-אמצע מרץ מתהדר האזור בפריחת תורמוס ההרים הכחול בינות לכלנית מצויה, נורית אסיה, פרג אגסני, עירית גדולה, כלך מצוי, ועוד.

השביל ממשיך באפיק הנחל המרהיב עוד כשני ק"מ. בדרכנו נוכל לראות בריכות ומפלים השוטפים את סלע הבזלת הנמצא באזור זה, עדות לפעילות געשית קדומה. מאחר ויש חשש לזיהום מימי הנחל בביוב, מומלץ לא לרחוץ במים אך ניתן לטבול את הרגליים. אם המזל ימצא, נוכל לצפות בצבאים, שזהו אחד האזורים בהם נמצא ריכוז גדול שלהם. גם אם לא נראה אותם ממש, נוכל למצוא עדויות בדמות ערימות קטנות של גללים המשמשות כתחנות ריח של הצבי הארצישראלי.

סיום המסלול

לאחר ההליכה המענגת מגיעים לנקודת מפגש עם דרך עפר המסומנת בסימון אדום [9]. בנקודה זו נפנה ימינה במעלה הדרך עד לנקודת ההתחלה [5], שבה השארנו את הרכב.

  • שימו לב: חלק זה של הדרך מלא בטרקטורונים ורכבי שטח ולכן חשוב להיזהר ולשמור על ילדים קטנים קרוב אליכם (חשוב לציין כי הכניסה לכאן ברכב ממונע אסורה!

והנה עוד כמה דברים שיעניינו אתכם בסביבה:

חוות דעת על נחל תבור

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...