על גלגלים: רוכבים על אופניים עם גיאופן

את המרחבים המדבריים העצומים של אזור הר הנגב אפשר לגלות דרך טיולים, סיורים ותצפיות בנופים בראשיתיים בגווני צהוב, חום וכתום, תופעות טבע, ישובים, גנים לאומיים, נחלים, יעלים ואפילו פריחה. כן, האזור שאצל רובנו מזוהה עם צחיחות עשוי להפתיע בעונות הרלבנטיות עם פריחות מדבריות בשלל גוונים וצבעים.

את כל היופי הזה תוכלו לגלות תוך כדי רכיבה בשלל מסלולים באזור אגן שדה בוקר הכולל את אזור שדה צין ובקעת צין, הישובים הקהילתיים מדרשת בן גוריון ומרחב עם, קיבוץ שדה בוקר ואתרי מורשת. גם אם אתם לא מנוסים ברכיבת שטח וגם אם אתם נחשבים לרוכבים מקצועיים, תמצאו את המסלול שמתאים לכם ובכל הרכב –לבד, בשניים, עם חברים או עם משפחה.

טרם התנסתם ברכיבת שטח או שאתם מחפשים מסלול בדרגת קושי קלה, שתאפשר לכם טיול בצ’יל? המסלול הקלאסי למשפחות ייקח אתכם להרפתקת רכיבה לאורך 7 ק”מ, באזור שדה צין הממוקם מעל בקעת צין, בין מדרשת בן גוריון לקיבוץ שדה בוקר. המסלול עובר באתרי המורשת מצד צין הנבטי וגן הפסלים המדברי ויפרוס בפניכם את הנופים היחודיים של האזור. כמה זמן תצטרכו לפנות לחוויה? עד שעתיים. למסלול הניווט בשטח » 

צברתם ניסיון ברכיבה ואתם מוכנים לקצת יותר מאמץ? הוסיפו למסלול הקלאסי רכיבה לקיבוץ שדה בוקר וכניסה לביקור בצריף בן גוריון –בתשלום נוסף. הפעם תתכוננו לרכיבה של 3-4 שעות לאורך 12 ק”מ, בדרגת קושי קלה-בינונית.

ואחרונים חביבים –משפחות רוכבות ורוכבים מנוסים המוכנים לרכיבה במסלול אתגרי בשביל הטרסות. ודאו שיש לכם כוח לצאת לרכיבה הדורשת בין 3 ל-5 שעות במסלול מעגלי לאורך 20 ק”מ. אמנם ההתחלה נראית קלה –רכיבה בדרך ג’יפים נוחה, אך עד מהרה תרגישו את השיפוע, שיחייב אתכם לדווש בעלייה. ומה מגיע בסופה? כמובן ירידה, שתביא אתכם לכיוון נחל הבשור ונחל הרועה ולבסוף לתצפית מרהיבה אל בקעת צין. מה עוד תראו תוך כדי רכיבה? רכס חלוקים - מערבית לשדה בוקר וואדי שכולו טראסות חקלאיות מהתקופה הנבטית.

לא צריך להעמיס את האופניים על הרכב, אלא להגיע לאחד ממרכזי האופניים של חברת גיאופן באזור רמת הנגב, לשכור אופני הרים, אופני ילדים, כיסאות תינוק או נגררים, לקבל הדרכה על המסלול המתאים לכם, להצטייד במפות ולצאת לדרך.

 • איפה: גיאופן | מדרשת בן גוריון
 • עלות השכרת אופניים: מבוגר: 80 ₪, ילד: 60 ₪, כסא תינוק: 20 ₪
 • ניתן להוריד את מפות המסלולים לניווט עצמי באתר גיאופן או לקחת אתכם מפה ביציאה לרכיבה
 • עם האופניים מקבלים קסדה
 • פרטים נוספים והשכרת אופניים בטלפון 073-782-4026, בעמוד גיאופן באתר טיולי » או באתר » 

תיכף עולים על האופניים בשדה צין | צילום: גיאופן

תיכף עולים על האופניים בשדה צין | צילום: גיאופן

ביום ובלילה: טיולי ג’יפים - נגב ג’יפ

המים המהווים את אחד המאפיינים של מקור החיים לא חולקו בצורה שיוויונית במדבר. במרבית שטחי הנגב העצומים חסרים מקורות מים קבועים, אך בקעת צין, שלמרגלות רמת עבדת, התברכה במספר מעיינות מרשימים השופעים מים כל השנה.

בנקודת התצפית מעל הבקעה לא רואים בקלות את מקורות המים הנסתרים מן העין. כאן נכנסת לפעולה חברת נגב ג’יפ, איתה תוכלו להגיע אל המעיינות הנסתרים והקסומים, רכובים על גבי ג’יפ. לאן תגיעו? לעין זיק ועין שביב, נאות מדבר עמוסות עצי דקל וחורשת צפצפת הפרת, שמפתיעה כל פעם מחדש בפריחתה בלב המדבר.

וזה כמובן לא הכל, כי בלי טבילה אמיתית, איך תוכלו להגיד שטיילתם בין מעיינות? אז קבלו את מעיין הכתר של הנגב - עין עקב,בו יש בריכה עמוקה ומפל גבוה, שמספק זרימה קבועה לחידוש הבריכה לאורך כל חודשי השנה.

כמות המים הגדולה במוקדים אלה מביאה לעושר מרשים ומגוון של בעלי חיים וצמחים, שגם אותם תוכלו לפגוש לאורך הטיול. במצוקים ובקרבת נחל עקב ועין עקב תראו עופות דורסים רבים, ביניהם נשר, רחם, בז שחור ועיט ניצי.

ומה עוד? תחזרו בזמן אל עידן הקרח העצום, שגרם להכחדת הדינוזארים, כשתפגשו פנים אל פנים את שכבות הסלע המיוחדות של הבקעה. את אלו תראו על גבי שכבת חוואר עבה, שאחראית בעקיפין להיווצרות המעיינות. סלע נוסף שתפגשו הוא הקירטון הלבנבן והרך, המעיד על ים קדום עשיר בפלנקטון.

אפשרות נוספת היא לצאת לטיול ספארי לילה בעקבות טורפים ובעלי חיים אחרים במדבר, שבו ניתן לראות גם יעלים, זאבים, שועלים, צבועים ארנבות ודרבנים. עם רדת הלילה תעלו לגי'פים ותתלוו לחוקר התנהגות בעלי חיים - ד"ר חיים ברגר, שיחשוף אתכם לעולמם המיוחד של יצורי הלילה.

איתו תוכלו לנסוע באזור, לא בשמורה, בו יש לנגב ג’יפ אישור מיוחד לחפש עקבות ולגלות מדוע במדבר חיי הלילה תוססים כל-כך. מהזאבים, התנים והצבועים עד היצורים הקטנים כמו עקרבים זוהרים בחשיכה, פעילות של קן טרמיטים או נמלים עמלות ללא הפסקה.

בספארי לילה תקבלו הצצה אל עולם ההתנהגות של בעלי החיים בו תגלו מדוע קיימת סקרנות, למה משמש פחד, איך מתחזקים זוגיות חזקה או מהי מבוכה. בנוסף תיהנו מסיפורים על מחקר הזאבים והצבועים.

 • איפה: נגב ספארי | מדרשת בן גוריון
 • מתי: בתיאום מראש
 • עלות לג’יפ (עד שמונה נוסעים ונהג): עין עקב (3 שעות) / ספארי לילה (שעתיים וחצי): 1,170 ₪,
 • פרטים נוספים והרשמה לטיול ג’יפים בטלפון 073-782-3562, במייל [email protected] או בעמוד נגב ג’יפ באתר טיולי » 

בדרך אל המעיינות הנסתרים בנגב | צילום: דר חיים ברגר

בדרך אל המעיינות הנסתרים בנגב | צילום: ד”ר חיים ברגר

גבוה מעל העננים: סקיי טרק כדורים פורחים

מחשיבים את עצמכם להרפתקנים? בואו להכיר את אזור נחל צין  ורכס בוקר בהר הנגב ממעוף הציפור או נכון יותר – בטיסה בכדור פורח. המפגש מתחיל על הקרקע באזור שדה בוקר, באחד מאתרי ההמראה של חברת סקיי טרק – העיר העתיקה של שיבטה, נחל בוקר, אשלים או חניון הרועה, בהתאם למזג האוויר ומשטר הרוחות ביום הטיסה.

ההתרגשות כבר מדגדגת בבטן כשאתם עולים על הבלונים החדישים איתם תצאו להכיר את עולם הפנטזיה של כדורים פורחים במדבר הפרוע של הר הנגב. מוכנים לראות איך הכל הופך קטן מלמעלה? זה קורה כשאתם עולים מעל העננים, נהנים מהדרכה והסברים מצוות הטייסים.

זה הזמן להוציא את המשקפות האישיות ולצפות על הנוף הבראשיתי של המדבר באזור נחל צין, שדה בוקר ומכתש רמון, ללגום יין מבעבע ולחייך למצלמה, כדי שיהיו לכם תמונות למזכרת. את מי עוד נראה מגובה רב? המון צבאים, שועלים ואפילו צבועים! 

 • איפה: אזור שדה בוקר
 • עלות: 680 ש"ח למשתתף בהצטרפות לקבוצה
 • מתי: כל ימות השבוע
 • יש אפשרות לטיסות פרטיות בהזמנה מראש
 • טיסה בכדור פורח אינה מתאימה לנשים בהריון ולילדים מתחת לגיל 5
 • פרטים נוספים בטלפון 072-330-8475 

הרפתקה בשמים | צילום: סקיי טרק כדורים פורחים

הרפתקה בשמים | צילום: סקיי טרק כדורים פורחים

ממרום הדבשת: חאן ספינת המדבר

הסיפור של הכפר הבדואי ביר עסלוג’ מתחיל עוד לפני קום המדינה, אז היו כאן מחנה צבאי בריטי ונקודת משטרה. במהלך מלחמת העצמאות התחוללו כאן קרבות בין כוחות הגדוד הדרומי של חטיבת הנגב – פלמ”ח, שפעלו לצד חברי קיבוץ רביבים ובין הצבא המצרי. בסופו של דבר שוחרר מרחב הנגב כולו במבצע חורב בשלהי שנת 1948.

אחרי מלחמת העצמאות פינו את חורבות הכפר, קק”ל שיקמה את חורשת האקליפטוסים, שנטע הצבא הטורקי במקום והאזור הפך למחנה זמני למתיישבים עד הקמת ישובי קבע באזור. במשך עשרות שנים עמד המקום נטוש עד שנות ה-80’ של המאה ה-20, אז הקימו את פארק גולדה – נווה מדבר של ממש.

בשטח הפארק אגם קטן, מוקף בעשרות פינות חמד מוצלות, שבילי סיור, מזח דייגים קטן, טיילת חביבה, מתקני שעשועים ושולחנות פיקניק. ממש בצמוד לאגם שוכן מצפור טלי, המשקיף לעבר נופי צפון הנגב ורכס הר רמון המרשים. 

עשור מאוחר יותר הקימו את חאן האירוח הבדואי, ספינת המדבר, הנמצא באזור שדה בוקר, ליד צומת משאבים. את המסלול היוצא מהחאן אל גבעות ביר עסלוג’, תצפית לפארק גולדה ולאזור, תוכלו להכיר תוך כדי רכיבה על גמל מאולף. עולים שניים-שניים על גב גמל, עד 10 רוכבים בסבב, לטיול של בין חצי שעה לשעה. מסתפקים בחוויה קצרה על גב גמל? תוכלו ליהנות מסבבים קצרים בתוך החאן.

אורחת גמלים יצאה לדרך | צילום: ברוך שטרן

אורחת גמלים יצאה לדרך | צילום: ברוך שטרן

נהיגת שטח: רייזר רמון

את התופעות הגיאולוגיות המרתקות, הקמרים, הפיסולים של הטבע באבן הגיר והחולות הצבעוניים של מכתש רמון אפשר להכיר דרך לא מעט מסלולים. אחד מהם ייקח אתכם להרפתקה של 3 שעות וחצי בתוך המכתש במסלול גווני בראשית. ולמה הרפתקה? כי את הקסם המדברי תחוו בחיבור עם הסביבה, כשהרוח מלטפת את הפנים, העיניים גומעות בשקיקה את הנופים המרהיבים והגוף מתמלא אדרנלין, כשאתם נוהגים בשטח על גבי רייזרים בהובלת חברת רייזר רמון.

המסלול מתחיל בנסיעה קלה בנחל רמון, שתאפשר לכם להתרגל לנהיגה ברייזר. הקיר הצבעוני מאחורינו והשביל מתחיל לטפס גבוה. מוכנים לעליה מאתגרת ואיטית? ברור שכן. כשתגיעו לפסגה של הר גוונים והנוף יתגלה בפניכם תבינו את משמעות הביטוי – כשהלב מתרחב.

זה המקום לעצור להפסקה קלה לצילומים, להחליף נהגים וליהנות מקצת הסברים והתמצאות במקום. מוכנים להמשיך? עכשיו מחכה לכם ירידה אתגרית לגיא זוחלים ונחלי גוונים ונקרות, שיובילו אותנו לחאן סהרונים, מצודה נבטית על דרך הבשמים. המשך הדרך תוביל אותנו למפער נקרות דרך מעלה דקלים. בין לבין נעצור גם להפסקת קפה בשטח.

ועכשיו להפתעה באמצע המדבר, או ליתר דיוק, מול נחל ארדון והדייקים המפורסמים. זו לא פאטה מורגנה, אלא מרבד של חולות אדומים בעל שכבות גיאולוגיות צבעוניות. לא נוותר על גבעת חרוט ועל חאן בארות וציר הנפט לפני שנסיים את הטיול.

 • איפה: הר קירטון 1, מצפה רמון
 • עלות מסלול גווני בראשית: משתתף ברייזר זוגי: 560 ₪, משתתף ברייזר של 4 מקומות (מינימום 3 משתתפים): 420 ₪
 • על כל נהג להצטייד ברישיון נהיגה בתוקף ולחתום על טופס בטיחות ושימוש בכלי מסוג SBS
 • הפעילות מותאמת לילדים מגיל 4
 • פרטים נוספים בטלפון 072-331-9231 או באתר רייזר רמון » 

החולות הצבעוניים של מכתש רמון | צילום: רייזר רמון

החולות הצבעוניים של מכתש רמון | צילום: רייזר רמון
 

את העולמות הקסומים של המדבר ואזור הר הנגב תוכלו להכיר גם דרך הבטן, בסיורי הטעימות של “על המפית”. בחנוכה הקרוב, 10-15/12/2020, יוצאים ארבעה מסלולים קולינריים המשלבים טיול, אוכל, יין ומפגש מרתק עם אנשים. לבחירתכם מסע טעימות משפחתי, מסע טעימות כשר ומסורתי, מסע טעימות טבעוני ומסע טעימות לאניני טעם. איך נרשמים? הקליקו לכל הפרטים » 

עשינו לכם חשק להכיר את אזור הר הנגב? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: