כמויות גדולות של זפת נפלטו בימים האחרונים לחופי ישראל, מצפון לדרום, ופגעו בשלושה בתי גידול מרכזיים: מי הים, חולות החוף ואזור הסלעים המקשט את החוף. הפגיעה הזו נחשבת לאחד האסונות האקולוגיים החמורים ביותר, שפקדו את המדינה מאז הקמתה.

מבין השלושה, הפגיעה באזור הסלעים נחשבת לחמורה ביותר, בגלל הגאות והשפל המתרחשים מידי יום וסוחפים איתם אצות וחסרי חוליות המתיישבים על הסלעים. הזיהום הוביל לפגיעה בבעלי החיים ורק הסרת הזפת מהם תאפשר שיקום של האצות ובעלי החיים המתקיימים על הסלעים.  

זיהום הזפת על הסלעים בראש הנקרה | צילום: רביב שפירא / רשות הטבע והגנים

זיהום הזפת על הסלעים בראש הנקרה | צילום: רביב שפירא / רשות הטבע והגנים

עדיין לא ידוע מה מקור הזיהום והנושא בבדיקה, אבל הסברה היא שכלי שיט פלט את הזיהום אל הים. בימים אלה עדיין מעריכים את הנזק ואת ההשלכות שלו ופועלים לפינוי הזפת מהחופים ולצמצום הנזק. ההערכות הן, שידרשו פעולות מורכבות למשך תקופה ארוכה.

מבצע ניקוי הזפת מחופי הרחצה בישראל

את ניקוי  הזפת החופשית קל יחסית לאסוף, אך הוא צריך להתבצע באופן ידני, תוך כדי שימוש באמצעי מיגון מתאימים ורק בצורה מסודרת. אין לפעול באופן עצמאי לניקוי החופים, אלא להרשם לפעילות מתנדבים לסיוע פינוי הזפת ושיקום החופים ברשות הטבע והגנים או באחד הגופים האחרים המעורבים בנושא.

רק אחרי שתקבלו הדרכה, הנחיות מסודרות על העבודה ועל תהליך פינוי הפסולת למקום מוסדר בצורה נכונה ובטוחה לבריאותכם, תוכלו להתחיל במשימה.

רשות הטבע והגנים מפעילה החל מיום ראשון, ה-21/2/21, תחנות מידע והתנדבות בחופי אכזיב, תל דור, הבונים, שקמונה, בית ינאי, פלמחים ואשקלון. להרשמה להתנדבות בסיוע ניקיון החופים ופינוי הזפת של רשות הטבע והגנים » לאחר ההרשמה תישלח לנרשמים הודעה עם המיקום והמועדים להתנדבות. 

רוצים להרשם כקבוצה להתנדבות ניקוי החופים? היכנסו לטופס הרישום לקבוצות » 

מתנדבים בחופי ראש הנקרה | צילום: רביב שפירא / רשות הטבע והגנים

מתנדבים בחופי ראש הנקרה | צילום: רביב שפירא / רשות הטבע והגנים

עמותת אקואושן, הפועלת בשיתוף עם איגוד ערים שרון וכרמל, מפעילה את הרשת הארצית למתנדבי חירום ים ומזמינה אתכם להצטרף אל המתנדבים שלה. לטופס ההרשמה למתנדבים » שימו לב, בימים ראשון ושני, ה-21-22/2/21 יפעלו כלים כבדים לפינוי הזפת בחופי השרון והכרמל, לכן פעילות מתנדבים בחופים אלה תתאפשר רק מיום שלישי, ה-23/2/21. יש להמנע מהגעה עם ילדים ובני נוער מתחת לגיל 16, כדי לשמור על בריאותם וגם להמנע מהגעה עם בעלי חיים.

מועצה אזורית מטה אשר מזמינה אתכם להצטרף אל מבצע ניקוי חופי מטה אשר מזפת. להצטרפות אל הצוותים הקיימים יש למלא את טופס ההרשמה ובו מפורטים גם מועדי הניקיון. 

מועצה מקומית עמק חפר מזמינה אתכם להצטייד בבקבוק מים, כפפות, מסיכת פנים ומגפי גומי או נעליים סגורות ולהצטרף אל המתנדבים שלה, אחרי שתמלאו את טופס ההצטרפות ויחזרו אליכם לתיאום ההתנדבות » 

נשמח להוסיף לעמוד עדכונים על פעילויות מוסדרות של ארגונים ומוסדות נוספים. פנו אלינו במייל ונפרסם גם את הפעילות שלכם! [email protected]

לתחילת הכתבה