נוסעים לחופשה באילת? ברכות! בטוח שיהיה לכם כיף בעיר השמש הדרומית שלנו. אם אתם שואלים אותנו, למרות הפיתוי בלבחור להגיע לאילת בטיסה, עדיף דווקא לנסוע לעיר ברכב, בגלל ההזדמנות לשלב בדרך גם טיול רגלי קצר או ביקור במקומות שבדרך כלל לא יוצא לנו לבקר בהם באזור הערבה.

את הדרך לאילת אפשר לעשות על אחד משני כבישים עיקריים – כביש 40 וכביש 90. כביש 40 מגיע לשדה בוקר, למצפה ומכתש רמון. לאחר מכן הכביש יורד ומתחבר לכביש 90, המגיע עד יטבתה ואילת.

אם תבחרו לנסוע על כביש 40, תיחשפו לרשימה מובחרת של נקודות חן ותופעות טבע, שמרוכזות כולן על הכביש. כל המקומות נמצאים בדרך שלכם, אז רק תבחרו האם לעלות על הר בצורת גמל, להעפיל לגבעה בצורת הר געש או לעצור להתרעננות באגם שבאמצע מכרה. הנה כל האפשרויות שלכם!

כביש 40 מתפתל. צילום: גל טוויג

כביש 40 מתפתל | צילום: גל טוויג

1. שדה בוקר: יעלים משוטטים ומראות נוף פראיים

דמיינו נחל רחב, שאורכו 120 ק"מ היוצא מצפון למכתש רמון ונשפך לים המלח... נשמע מרהיב, נכון? עכשיו הפסיקו לדמיין וסעו לקברו של בן גוריון בשדה בוקר. המקום המיוחד הזה משלב מדשאות, עצים מצלים ושבט של יעלים מקומיים מצוקים.

היעלים של שדה בוקר. צילום: איתמר ברק

היעלים של שדה בוקר | צילום: איתמר ברק

אך גולת הכותרת היא כמובן קברם של ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל דוד בן גוריון ואשתו פולה. הדרך אליו עוברת בשבילי הפארק הירוק והמקסים, המזכירים את זרימת תוואי הנחלים עד אשר מגיעים לנקודת הסיום – הקבר. בנקודה זו ייפתח לפניכם נוף עוצמתי ומרגש. מראות נוף פראיים, שנגלים לכל מי שמגיע. אם תצליחו להגיע בשעות הבוקר, הרווחתם. אז תוכלו ליהנות משלווה ושקט מול הנוף המושלם.

טיפ קטן: תוכלו לפתוח את היום בפיקניק ארוחת בוקר קלה, בחניון מבואת מצוק הצינים במדרשת בן גוריון, ממש צמוד לאחוזת הקבר. תמצאו כאן סככות עם שולחנות פיקניק.

  • ווייז: קבר בן גוריון

אחוזת הקבר והנוף הנשקף. צילום: איתמר ברק

אחוזת הקבר והנוף הנשקף | צילום: איתמר ברק

2. תצפית של 360 מעלות מהר בצורת גמל!

הר גמל הוא נקודת התצפית של המקומיים במצפה רמון והגיע הזמן שגם אתם תכירו אותה. ההר נמצא בקצה הדרומי של מצפה רמון, כקילומטר אחד מערבית למרכז המבקרים. ווייז מכיר את הדרך ויביא אתכם עד לחניה למרגלות ההר הקטן. משם, תטפסו עשרות מטרים עד לפסגתו. כשתגיעו לשם תבינו מדוע ההר קרוי כך.

  • ווייז: הר גמל

רואים פה גמל? צילום: איתמר ברק

רואים פה גמל? | צילום: איתמר ברק

3. גן הפסלים המיוחד במצפה רמון

אתם אולי לא יודעים זאת, אבל אם כבר נסעתם לאילת על כביש 40, בטוח שעברתם בסמוך לאחד המקומות המיוחדים ביותר שתוכלו לראות: גן הפסלים שבמצפה רמון. אז עכשיו תכננו מראש את העצירה המסודרת במקום, כיוון שזה מקום שאתם באמת חייבים לבקר בו, לפחות פעם אחת.

גן הפסלים, או בשמו השני “טיילת הצלילים”, הוא מתחם פתוח ורחב ידיים, בו מוצבים למעלה מ-20 פסלים שקיבלו השראתם מעולם המוזיקה. הפסלים הם גם אינטראקטיביים במידה, כך שתוכלו לנסות ולהקיש עליהם לקבלת צלילים או לחכות לבריזה נעימה שתעשה את זה במקומכם. בנוסף, תמצאו כאן עבודות פיסול אחרות מסגנונות נוספים.

אם כבר הגעתם לשם, המשיכו ללכת מעט על סימון שביל ישראל (לבן, כחול, כתום) ותתקרבו למצוקים של מכתש רמון. תיהנו שם מתצפית פנורמית של אחד המקומות היפים בארץ - המכתש עצמו!

  • ווייז: גן הפסלים מצפה רמון. צפונית למלון בראשית (לבאים מדרום, ממוקם בצד שמאל)

צפו בסרטון קצר מגן הפסלים המיוחד:

4. מכרה האגם: חוף ים באמצע הנגב ותותח ענקי!

בלב מכתש רמון נפתח לאחרונה גן לאומי חדש - גן לאומי צבעי רמון, בו תוכלו לסייר בין מכרות, חולות בצבעים מהפנטים ותצפיות פוטגניות מאוד על סלעי ענק. עוד תמצאו פה תותח ענקי וכבשן אחד בודד ועצום, שבעבר פעל בטמפרטורה של 1,600 מעלות ושימש לכריית מחצבים עבור מגוון מדינות בעולם, בהן איראן.

אתה תותח! צילום: ארז דגן

אתה תותח! | צילום: ארז דגן

אך גולת הכותרת היא בריכת מכרה האגם, שנמצאת בחלק הצפוני והנמוך של הגן הלאומי. בבריכה אין צל עדיין והמים קרירים ומרעננים. הקרקעית אמנם בוצית, אבל אם אתם לא מפונקים, זה בכלל לא נורא. זו בדיוק הטבילה שאתם מחפשים בדרך לאילת.

  • וויז: פארק לאומי צבעי רמון

אגם המכרה. צילום: ארז דגן

אגם המכרה | צילום: ארז דגן

5. גבעת המנסרה: קפיצה קטנה לנגרייה

אחת מתופעות הטבע המרשימות שממתינות לכם בלב מכתש רמון היא המנסרה. זוהי בעצם גבעה, המכוסה בסוג של שברי או קופסאות אבן, שנראים בעצם כאילו הם ערימת לוחות עץ. אלו יתנו לכם את התחושה כאילו הגעתם ל… נגרייה. 

שברי העץ מאבן, במנסרה. צילום: מיכל דובינסקי

שברי האבן במנסרה | צילום: מיכל דובינסקי

הפלא הזה הוא תופעה גאולוגית נדירה: אל תוך הגבעה, העשויה כולה מאבן חול, ככל הנראה זלגה מאגמה לוהטת ממעמקי כדור הארץ והתיכה את אבן החול שבראשה. הסלע התפשט ולאחר שהתקרר מחדש, התכווץ ונסדק, נוצרו המנסרות שעשויות מסלע קשה בשם קוורציט. המאגמה שחדרה אל תוך הגבעה הכילה מינרלים, שהפכו לסלעים רכים. עם הזמן הם נסחפו. המנסרות שהיו מעליהם קרסו, ולכן אנחנו רואים היום חלק מהן מוטלות על פני הגבעה ולא מבצבצות מתוכה.

מסלול מעגלי צף, שאורכו כ-300 מטרים ועשוי מחומרים ממוחזרים ייקח אתכם בין חלקי האבן האלו. אל תפספסו את ההזדמנות לבקר במקום, במיוחד בבוקר או אחר הצהריים.

  • ווייז: המנסרה

השביל הצף במנסרה. צילום: מיכל דובינסקי

השביל הצף במנסרה. צילום: מיכל דובינסקי

6. למשקיענים: טיול אל גבעת חרוט

למי שלא מסתפק בעצירה קלה אלא מעוניין בטיול יומי ומדליק, אנחנו ממליצים על המסלול אל גבעת חרוט. זהו מסלול מעגלי לא קשה, שאורכו כ-2 ק”מ וחצי (שעה-שעה וחצי של הליכה). הטיול היפהפה מתאים לכל המשפחה, למרות שהוא כולל גם טיפוס קצר ותלול לראש הגבעה, שנראית כמו הר געש קטן. למטפסים צפויה תצפית מרהיבה על מכתש רמון.

שימו לב שרוב המסלול אינו מוצל.חשוב להקפיד להצטייד בכובע ובכמות מים מספקת, לא פחות מ-3 ליטר מים לאדם לחצי יום טיול. מומלץ להגיע בשעות הבוקר.

  • ווייז: חניון הסהרונים. משאירים בחניון את הרכב ויוצאים למסלול.

הר חרוט. צילום: ארז דגן

הר חרוט | צילום: ארז דגן

השתתף בהכנת הכתבה – ארז דגן שהוא טייל ויזם סדרתי, בעל האתר ארץ דגן » 

לתחילת הכתבה

בדרך לחופשה באילת? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: