איך מטיילים

המסלול, שאורכו כ-2.5 ק"מ (כחצי יום), מתאים לכל המשפחה, למרות שהוא כולל גם טיפוס קצר ותלול לראש גבעת חרוט. התקופה המומלצת ביותר לטיול היא בסתיו, בחורף ובאביב, שמזג האוויר נוח. שימו לב כי כיוון שרוב המסלול אינו מוצל, חשוב להקפיד להצטייד בכיסוי ראש ובכמות מים מספקת, לא פחות מ-3 ליטר מים לאדם לחצי יום טיול. המסלול מעגלי.

איך מגיעים

נקודת התחלת המסלול: מחניון בארות ממשיכים צפונה בדרך העפר המסומנת בשחור, עד לפנייה ימינה לדרך עפר בסימון אדום. נוסעים בדרך זו כ-1 ק"מ עד למזלג, בוחרים בדרך השמאלית (סימון שחור), שמובילה לחניון יום סהרונים. משאירים בחניון את הרכב ויוצאים למסלול.

המסלול

מהחניון יורדת דרך עפר המובילה לנחל ארדון, שמנקז את חלקה הדרומי של בקעת ארדון אל נחל נקרות. כבר בתחילת המסלול תוכלו לראות את גבעת חרוט השחורה, שמזכירה במראה הר געש קטן. את הצבע השחור קיבלה מהחום העצום של המגמה, שהתיכה חלקית את סלע אבן החול שסביבה.

הולכים כ-500 מטר עד שמגיעים לעץ שיטה גדול, ממנו יש פיצול בשביל. פונים שמאלה מהנחל, לשביל סימון כחול. השביל פונה צפונה לעבר הר ארדון, ומוביל לצד הצפוני של גבעת חרוט. ממשיכים לעלות עם השביל במגמת עלייה.

עולים עם סימון השבילים הירוק בטיפוס קצר ותלול לראש גבעת חרוט. למרות שמבט מתחתית הגבעה עושה רושם שלפניכם טיפוס קשה, הוא מתאים לכל המשפחה ונמשך דקות ספורות. כשתגיעו לפסגה ותראו את הנוף הנשקף ממנה, תגלו שהמאמץ היה שווה.

מפסגת הגבעה נשקפת תצפית היקפית יפהפיה על האזור, שממחישה את מימדי המכתש העצומים, שמגיעים לאורך 40 ק"מ ורוחב – 9 ק"מ. מכאן רואים את רמת סהרונים בדרום, את בקעת ארדון בצפון-מזרח, את בקעת מחמל בצפון ואת מכתש רמון במזרח.

מהתצפית חוזרים בדרך שעליתם בחזרה אל תחתית הגבעה עם המסלול הירוק. לאחר הירידה התלולה ממשיכים בהליכה של כ-700 מ’ עם השביל האדום, עד שמתחברים שוב לנחל ארדון בסימון שבילים שחור. פונים ימינה אל השביל השחור, שיוביל אתכם בחזרה לעבר הרכב. רגע לפני שתגיעו לרכב, תראו עץ שיטה נוסף שמזמין לנוח בצילו.

כ-400 מטר מהפנייה לשביל השחור מגיעים לסבך צמחייה לא שיגרתי, שם, בין הקנים יש סיכוי גדול שתראו את עין ארדון, מעיין קטן אך מאוד משמעותי לבעלי החיים המדבר. מכאן ממשיכים ללכת בשביל השחור עד שמגיעים לחניון בו השארתם את הרכב.