כל המידע על 108 ברכות שמש

ינחה את התרגול שמעון בן-אבי, מבכירי מורה היוגה בישראל, בעזרתם של צוות מורי מרחב אלהיוגה בנמל של תל אביב, שיעניקו למעוניינים תמיכה וייעוץ בביצוע.

מה צריך להביא? מזרון יוגה, בקבוק מים, מגבת לקינוח הזיעה ובעיקר לב פתוח וראש סקרן כדי למצות את החוויה. רצוי להגיע בלבוש קל ונוח. ההשתתפות – ללא כל תשלום.

ברכת השמש – סוראיה נמסקאר בסנסקריט - היא הבסיס לתרגול היוגה: כל שיטות היוגה העוסקות בתרגול גופני כמרכיב עיקרי או משני מכילות לפחות גרסה אחת שלה. השמש, לפי היוגה, מייצגת את הנשמה הטהורה(atman) , האני האלוהי השוכן בתוכנו והמזדהה עם האלוהות האוניברסלית.המשמעות הרוחנית בברכת השמש היא לכבד ולהוקיר את האני הזה ולהכיר בהיותנו חלק מהיקום.

ברכת השמש

ברכת השמש כוללת מקבץ תנוחות המבוצעות ברצף, תוך תיאום מלא בין תנועה לנשימה. המקבץ, המתחיל ומסתיים בעמידה, מבוסס על תנועות יומיומיות שגורות, כמו זקיפה, כפיפה ומתיחה של הגו ושימוש קואורדינטיבי בידיים וברגליים, ומכאן נובעת חשיבותו הגדולה לתפקוד יומיומי.

קשה להפריז בתרומתה של ברכת השמש למתרגל. היא יעילה ביותר להמרצת ולאיזון מערכות הגוף השונות – נשימה, עיכול, בלוטות הפרשה פנימיות, מחזור הדם, להגמשת עמוד השדרה ולהפחתת השומן הבטני ובעלת השפעה מבורכת על הנפש והרוח. מאות שרירים מגויסים במהלכה, ומשום כך היא מתבצעת תמיד לפני תרגול היוגה ומשמשת גם כחימום והכנה לתרגילים אחרים.

תרגול  108 ברכות שמש ברצף מהווה חלק אינטגרלי בכל שיטות היוגה השונות. זהו תרגול אנרגטי ודינמי במיוחד, ונהוג לערוך אותו בליל ירח מלא. החזרה על התרגיל מספר רב של פעמים מאפשרת את התהוותו של מצב תודעתי, שבו המתרגל הופך למתבונן: הוא הופך לצופה בגופו בעודו מבצע את הפעילות. מתישהו במהלך התרגול נעלמת תחושת הזמן, האיברים מתארגנים מאליהם לביצוע התנוחה, והתודעה מרחפת למחוזות אחרים.

למה 108

108 הוא מספר הרשד (harshad number) - כלומר מספר שלם המתחלק ללא שארית בסכום ספרותיו -
9=1+0+8, 12=108:9. בנוסף, גם טור החזקות של שלוש הספרות הראשונות (1,2,3) מסתכם ב- 108:  1 בחזקת 1 כפול 2 בחזקת 2 כפול 3 בחזקת 3 (=1X4X27)=108.

108 הוא גם מספר המעלות בזווית שבין כל שתי צלעות בפנטגון - מחומש שווה צלעות.

בלי שום קשר לכך (ואולי עם) 108 הוא מספר קדוש בפילוסופיה ההינדית ומסמל שלמות: יש 108 שמות לאל, ובהתאם יש 108 חרוזים בשרשרת התפילה (המכונה מאלה), שעם העברתם מצד לצד חוזרים על מנטרה קבועה. כך חוזרים על המנטרה 108 פעם עם העברת החרוזים בכיוון אחד וחזור חלילה בכיוון השני. ההודים נהגו לאמוד מרחקים בין גרמי השמיים ביחידות קוטר של כוכב, וכך נמצא שהמרחק בין כדור הארץ לשמש הוא 108 פעמים קוטר השמש, ואילו המרחק בין כדור הארץ לירח הוא 108 פעמים קוטר הירח. זאת ועוד: קוטרה של השמש הוא 108 פעמים קוטר כדור הארץ. עובדות אלה מאומתות בכל ספר אסטרונומיה. כלומר השמש והירח מחוברים לארץ ביחס של 108 פעמים הקוטר העצמי שלהם.

החשיבה ההודית רואה באדם ופנימיותו השתקפות של המאקרו-קוסמוס. השמש, כאמור, מייצגת את הנשמה הטהורה והאני האלוהי. על רקע זה, אפשר לראות במספר 108 כמייצג את ה"מרחק" בין גופו של האדם לאלוהים שבתוכו. העברתם של 108 חרוזי התפילה בשרשרת המאלה מצד לצד היא איפוא 108 צעדים קטנים של התודעה האנושית אל האור הפנימי. לכן גם יופיע בקידומת השם של איש חכם המספר 108, כסמל למסע הרוחני שעבר האיש.