כל המידע על טייבה - רמאדן ודו-קיום יהודי-ערבי

טיולי free tour :   סיורנו בטייבה באחד מימי חודש הרמאדן יאפשר לנו הכרה קרובה עם מנהגי החג החשוב ביותר באיסלם. חודש הרמאדן מקודש בהיותו חודש הקוראן, שבאחד מלילותיו נמסר הקוראן בשלמותו לידי מוחמד.

חודש זה מוקדש לכפרת חטאים ובמשך 30 יום מחוייב המוסלמי בצום מזריחת החמה ועד שקיעתה. צום זה נשבר בסעודת ‘אל-איפטר’ חגיגית מיד עם שקיעת החמה. בחודש זה רצוי להרבות בתפילה ובצדקה, כל יום קוראים מפרקי הקוראן הקדוש. ולקראת שקיעת החמה כל משפחה מתכוננת לסעודת אל-איפטר.

זאת תהיה ההזדמנות להכיר את הגרעין ההיסטורי של העיר טייבה, ישוב עתיק שראשיתו (לפי ארכיאולוגיה) לפני יותר מ 5000 שנה. ישוב זה התפתח גם בזכות השליטה על ה- Via Maris בארץ ישראל. בתקופה הממלוכית היתה זו "תחנה" במרוץ השליחים של פרשי “דרך הדואר” הממלוכית, ולכן נבנתה בטייבה מצודה ואורווה לשרות פרשי הדואר. בתקופה העות'מאנית נבנתה מצודה גבוהה ומרשימה על חורבותיה, היא מצודת "אל-עילייה".

אז היכן נבקר ומה נעשה ?  נבקר במצודת אל-עילייה ששומרה ושוחזרה והיא היום המוזיאון העירוני-הערבי הראשון בישראל. נעלה לתצפית מרהיבה של 3600, וניווכח ב "מותניים הצרים" של מדינת ישראל במשך 19 שנותיה הראשונות. נמשיך לאזור הגבוה ביותר בעיר, ובו מבנה מיוחד שחיבר בין שני חלקי הכפר (העליון והתחתון) ובמרכזו גם המסגד החדש.

שיאו של הסיור הוא המיפגש האנושי בדיוואן המרכזי של הכפר, שם נסב ביחד בליווי קפה וממתק אופייני של החג. בדיוואן נשמע את הסיפור הפרטי המופלא של דו קיום, מפיה של אשה מיוחדת, תושבת טייבה.

נחוש את אוירת החג ביחד עם תושבי טייבה בביקור בקונדיטוריה העסוקה עד מעל לראש באספקת ממתקי החג המיוחדים, ונסיים בביקור ב"מרקט רמאדן" - דוכני שוק זמני, המוקם לכבוד הרמאדן (לשימת לב: רק בשליש הראשון של החודש).