כל המידע על מצודת הונין

מצודת הונין, או בשמה העתיק שאטו נף (Chateau Neuf - המצודה החדשה בצרפתית), היא שריד למבצר עתיק מהמאה ה-12. המבצר הוקם על ידי הצלבנים בשנת 1,107 ושימש כנקודת הגנה על דרך המסחר שחיברה בין דמשק וצור ועברה בחלקה הצפוני של הממלכה הצלבנית. המבצר נכבש לראשונה בשנת 1,167 על ידי נור א-דין, שלא הצליח להחזיק בו לאורך זמן, ובהמשך הוא נכבש פעם נוספת על ידי אלמלך אלעאדל, אחיו של צלאח א-דין, שכבש אותו לאחר כחצי שנה של מצור. בשנת 1,240 המבצר שוקם שנית, אך גם הפעם לא לתקופה ארוכה, שכן הוא נהרס בשנת 1,266 על ידי ביבארס הממלוכי. 

בשיאו התפרש המבצר על פני שטח של 70x90 מטר עם חפיר (תעלת מגן) שרוחבו הגיע במקומות מסויימים ל-14 מטרים. 

במאה ה-18 הוקם המבצר מחדש על שרידי המבצר הלצבני, ככל הנראה על ידי אציל שיעי מקומי, כחלק מהתדשות הכפר הונין. במסגרת זו נבנו בית השער הקיים וכן שולבו חרכי ירי בחומה. השיפוץ לא שרד את רעידת האדמה של 1837, ובהמשך פורקו אבני המבצר על ידי תושבי הכפר הערבי הונין, שהשתמשו בהן לבניית בתיהם. כפר הונין נעזב בשנת 1948 במלחמת השחרור, ובסמוך אליו הוקם מושב מרגליות של היום.

בור מים נסתר
מהכניסה הראשית למבצר, בצידו הדרומי, נכנסים לתוך חלל גדול ומקורה, שממנו יוצאים מספר חדרים. בחדר השמאלי (צפון-מזרחי), שתקרתו התמוטטה זה מכבר, ניתן למצוא בצמוד לקיר הצפוני ביותר בור מים עמוק, שמלא במים קרירים כל השנה (אפילו בסוף הקיץ). בתוך הבור ישנו סולם ברזל המאפשר לרדת אליו בצורה יחסית בטוחה לשחייה נעימה וקרירה.

בנוסף לשכשוך במים, ניתן להנות במקום מנוף מדהים לכיוון עמק החולה ואזור לבנון.