כל המידע על מעין אשחר לעין מירב

המסלול נכתב על ידי מדריך הטיולים אופיר כהן. לפרטים נוספים על המדריך »

איך מגיעים

נוסעים מצומת כברי לכיוון מזרח על כביש 89 ופונים ימינה לכביש 8833 לכיוון קיבוץ יחיעם. 

ממשיכים עוד כקילומטר, עד שרואים משמאל שלט קטן המורה שמאלה לעינות געתון וסימון שבילים כחול. 
נוסעים על שביל הכורכר לכיוון עינות געתון ואחרי כ-300 מטר חוצים את נחל געתון בזהירות רבה. שימו לב! אם יש זרימה חזקה מידי-אין לעבור. 

נוסעים עוד כ-2.5 ק"מ בדרך העפר על פי השילוט עד עין אשחר, חוצים את האפיק, פעם נוספת, בזהירות! 
המסלול מתחיל ליד מבנה השאיבה של עין אשחר הזורם כל ימות השנה. במקום שורה של אקליפטוסים גדולים ויפים ומספר שולחנות קק"ל. 

מסלול הטיול

חונים את הרכב ויוצאים לדרך בשביל השחור לכיוון דרום מערב בהליכה כמעט מישורית. השביל יוביל אתכם בתוך החורש ובחורף תזכו לראות ולשמוע את הזרימה של נחל געתון. לאחר כ-100 מטר עוברים שער בקר כאשר בצד הדרך בור חצוב, וכעת השביל מתחיל לעלות.  

  • הגעתון הינו נחל המתחיל באזור המושבה מעונה והעיר מעלות, לאורכו מעיינות רבים, אשר חלקם נובעים וחלקם נשאבים ע"י מקורות.

אחרי כ 700 מטר, השביל יוליך אתכם שמאלה במעלה ההר, בהתחלה טיפוס קליל יחסית, ובהמשך העלייה הופכת לתלולה יותר. אחרי כ-250 מטר השביל הופך כמעט מישורי על שיא הגובה ותוכלו לנוח בצל החרוב הגדול. ממשיכים עם השביל רוב הזמן בתוך החורש ומידי פעם תוכלו לתצפת לעמק של נחל מירב.

  • בחורש מגוון גדול של עצים – כליל החורש, לבנה רפואי, האלון המצוי, חרובים ועוד. 

השביל יורד דרומה בירידה תלולה, יש להיזהר מהחלקות, בסיום הירידה מגיעים לעינות ואט.

  • עינות אט ועין מירב הם שני מעיינות אשר המרחק ביניהם הוא כ-300 מטר, ולידן בוסתן שניטע לזכר בני יונסי שנהרג בנהריה בעת התקפת קטיושות. עוד במקום – חורשת אקליפטוסים יפה ומשטחי סלע מרשימים. ברוב ימות השנה המעיינות יבשים ובסמוך להם עומדות קשתות עתיקות שהן שרידים של מאגורות חקלאיות. 
  • עין מירב עצמו נובע בקושי ומימיו מולכים בתעלה לבריכה רדודה שמימיה ירוקים. ליד הבריכה אפשר לעיתים לשומע צפרדעים ואולי אף לראותן.

ממשיכים עם השביל הירוק לכיוון מערב והולכים איתו כ-700 מטר. אחר כך נפרדים מהסימון הירוק וממשיכים ללכת בתוך הערוץ של נחל מירב. ממשיכים כ-200-300 מטר של הליכה בערוץ ונפנה ימינה. שלטי עץ יורו לנו את הדרך המתחברת חזרה לסימון השחור וחזרה לעין אשחר.

  • באביב אפשר ליהנות מפריחות נפלאות. בולט ביופיו הוא בן חצב יקינתוני שתפרחותיו הגבוהות בנויות כחצב, ותפרחת פרחיו התכולים כיקינתון.

מה באיזור

חורבת געתון – חורשה יפיפיה המקיפה אתר עתיקות מרהיב, אשר בקצה המערבי של האתר נובע מעיין געתון. בקיץ זרימתו חלשה עד יובש, אך בחורף לעיתים יש זרימה מרשימה ביותר. באתר שרידים רבים אך אזור העתיקות סגור למטיילים.

השרידים הם מתקופת הברזל או תקופת המלכים, כ 1000 שנים לפני הספירה. ישנן עדויות כתובות המעידות על שימוש במקום בתקופה הצלבנית (המאות 12-13 לספירה) ואף בתקופה הממלוכית (סוף המאה ה-13 לספירה).

מבצר יחיעם – אחד המבצרים המרשימים בארץ,שנקרא בערבית קלעת ג'דין. אפשר לשוטט בין אולמות המבצר, לזחול במעבר סתרים, לתצפת על חוף הגליל המערבי ולשמוע על נסיך הגליל דהאר אל-עומר ששיפץ את המבצר העתיק, תעתע בתורכים והרגיז אותם עד סופו המר.