איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

עין אל בצה

המעיין עין אל בצה נובע בנחל קנה, מחשובי נחלי השומרון וגם אחד מיובליו הגדולים של נחל הירקון. הנחל מנקז שטח עצום שראשיתו באיזור שדרומית לשכם וסופו בחיבור עם נחל הירקון באזור מחלף ירקונים. עצם היותו נחל עמוק המתחתר בין רכסים גבוהים משני צידיו, איפשרה לו להיות קו תיחום ברור בין נחלות שבטי מנשה ואפרים (ספר יהושע פרק טז פסוק ח ופרק יז פסוק ט).

קטע הנחל המתוייר ביותר נמצא ממערב לכביש ברקן ג'ינצפוט, או יותר נכון יקיר-עמנואל. בקטע זה שאורכו כשני ק"מ מצויים מספר מעיינות ומבנים עתיקים שכדאי לבקר בהם. העונה המומלצת לטיול בו היא החורף או האביב, אם כי בהחלט מעניין לבקר גם בקיץ.

זהו קטע קצר ונוח לנסיעה ברכב רגיל. מומלץ לחנות ליד המעיין הראשון, זה שבתמונה. נחצה את הנחל על גבי מחשופי סלע ונטבול בבריכת המעיין, לאחר מכן נלך עם הנחל לכיון מערב, פה ושם נראה מעיינות, בוסתנים ואם יתמזל מזלינו גם בעלי חיים.
  
אחרי הטיול נוכל לקנח ב"צריף של תמרי" בית קפה קטן וחמוד בקצה הישוב נופים, שצמוד ומסתתר מאחורי יקיר. ישנו שילוט ברור מיקיר אל הצריף. גם נוכל להמשיך עם הכביש צפונה ולפנות ימינה אל הישוב עמנואל. ממנו נשקף נוף מדהים לא פחות.

הוראות הגעה

שימו לב: האתר נמצא מעבר לקו הירוק, אך באזור רגוע יחסית. מומלץ ללכת בקבוצה, ומומלץ להגיע עם נשק.

כביש 5 לכיון מזרח, מיד אחרי ברקן נמצא צומת גיתי אבישר, נפנה שמאלה ברמזור ואחרי כמה מאות מטרים ימינה, נחלוף על פני הישוב רבבה וניכנס לתצפית מתוך הישוב יקיר. נקודת התצפית המומלצת נמצאת מימין לשער הישוב, אך כדאי להיכנס מעט פנימה ולצפות מכמה וכמה נקודות.
ממזרח לנו הישוב החרדי עמנואל, מצפון הישוב קרני שומרון ושלוחותיו (אלוני שילה", "נווה מנחם", נווה עליזה") ואח"כ מעלה שומרון ומערבה משם גוש דן והרצליה, ככל שמזג האויר מאפשר. את ים התיכון רואים בבירור.
אח"כ נצא מהישוב ונפנה שמאלה בכביש ממנו באנו. הכביש מתפתל ויורד לנחל, נקודת הירידה מהכביש משולטת, ניכנס בה (אל דאגה, היא עבירה לכל רכב) וניסע כמה מאות מטרים עד לקבוצת האקליפטוסים שעל המעיין, כאן נרד מהרכב ונלך עם הנחל ואתריו לכיון מערב עד ש...ימאס לנו, אז נשוב אל הרכב ונצא בדרך בה באנו.
ניתן לרדת אל הנחל רגלית, הן מהישוב יקיר והן מהישוב קרני שומרון, אולם מסלול זה מחייב עליה חדה בסופו, כמדומני שהרכס של יקיר גבוה ותלול יותר.

מדברים על עין אל בצה

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה