כל המידע על עין אל בצה

המעיין עין אל בצה נובע בנחל קנה, מחשובי נחלי השומרון וגם אחד מיובליו הגדולים של נחל הירקון. הנחל מנקז שטח עצום שראשיתו באיזור שדרומית לשכם וסופו בחיבור עם נחל הירקון באזור מחלף ירקונים. עצם היותו נחל עמוק המתחתר בין רכסים גבוהים משני צידיו, איפשרה לו להיות קו תיחום ברור בין נחלות שבטי מנשה ואפרים (ספר יהושע פרק טז פסוק ח ופרק יז פסוק ט).

קטע הנחל המתוייר ביותר נמצא ממערב לכביש ברקן ג'ינצפוט, או יותר נכון יקיר-עמנואל. בקטע זה שאורכו כשני ק"מ מצויים מספר מעיינות ומבנים עתיקים שכדאי לבקר בהם. העונה המומלצת לטיול בו היא החורף או האביב, אם כי בהחלט מעניין לבקר גם בקיץ.

זהו קטע קצר ונוח לנסיעה ברכב רגיל. מומלץ לחנות ליד המעיין הראשון, זה שבתמונה. נחצה את הנחל על גבי מחשופי סלע ונטבול בבריכת המעיין, לאחר מכן נלך עם הנחל לכיון מערב, פה ושם נראה מעיינות, בוסתנים ואם יתמזל מזלינו גם בעלי חיים.
  
אחרי הטיול נוכל לקנח ב"צריף של תמרי" בית קפה קטן וחמוד בקצה הישוב נופים, שצמוד ומסתתר מאחורי יקיר. ישנו שילוט ברור מיקיר אל הצריף. גם נוכל להמשיך עם הכביש צפונה ולפנות ימינה אל הישוב עמנואל. ממנו נשקף נוף מדהים לא פחות.