כל המידע על פארק איילון - קנדה

בין עצי חורש טבעי, יערות שניטעו על ידי האדם ועצי בוסתן, נמצא פארק איילון – קנדה, החולש על שטח של 12 אלף דונם! בפארק מספר אתרים היסטוריים, דרכי נוף, נקודות תצפית, מצפורים וחניונים עם שולחנות פיקניק – חלקם מונגשים. בימים של סוף הסתיו, כבר פורחים כאן נרקיסים.

ההיסטוריה של פארק איילון – קנדה

הקרקעות הפוריות של עמק איילון והמיקום האסטרטגי שלו הפכו את האזור לפופולרי כבר בימים עברו. זו הסיבה שהתחוללו לא מעט קרבות על השליטה בעמק, המפורסמים שבהם מוכרים כמלחמת יהושע במלכי הכנענים, קרבות קשים בין החשמונאים לסלבקים, כיבוש הארץ בידי הערבים במאה השביעית לספירה ואחריהם הצלבנים. את הרשימה סוגרים הקרבות הקשים בין כוחות צה”ל וצבא הלגיון הירדני במלחמת העצמאות.

פארק איילון – קנדה – איך מגיעים?  

לפארק איילון – קנדה מספר כניסות. אל הכניסה הראשית והנוחה לפארק מגיעים מכביש מספר 1 (ירושלים – תל-אביב). פונים בצומת לטרון לכיוון צפון-מזח לכביש מספר 3 (לכיוון חורון ומודיעין). עוברים את חומת מנזר לטרון ופונים ימינה לכניסה הראשית. הפארק נמצא משני צידי הכביש.

שערי הפארק נפתחים מדי יום בשעה 5:30 ונסגרים בשעה 17:30. מעבר לשעות אלה לא מתאפשרת כניסת רכבים לפארק. היציאה מתאפשרת גם כשהשער סגור. ניתן להיכנס ברגל או באופניים.

פארק איילון – קנדה – אטרקציות  

אל האתרים השונים הנמצאים ברחבי הפארק אפשר להגיע בטיול היוצא אל עמק המעיינות או בנסיעה עם הרכב באחת מדרכי הנוף הסלולות ביער. מומלץ לעצור ליד נקודות העניין, לצלם, ליהנות מהנוף שסביב ולחזור לרכב, בנסיעה אל האתר הבא.  

עמק המעיינות

מסלול עמק המעיינות מסומן בירוק ונמתח לאורך כקילומטר וחצי. הליכה לאורכו תפגיש אתכם עם שרידי מערכת המים של העיר אמאוס – ניקופוליס, שנבנו בתקופה הרומית המאוחרת. מערכת המים כוללת שתי אמות: העליונה מתחילה בחורבת עקד והתחתונה – במעיין ניקבה תת-קרקעי.

עוד במסלול – שפע עצי בוסתן כמו זית, חרוב, תאנה, רימון וגפן, עצי חורש ים תיכוני, מתקני עיבוד חקלאיים וקברים קדומים – הבולט ביניהם היא אחוזת קבר משפחתית חצובה בסלע. המסלול מסתיים במעיין התמרים, בריכה מלאכותית אליה מתנקזים ונאגרים מי המעיינות.

מעיין התמרים

רוב ימות השנה תראו את מי מעיין התמרים נובעים מניקבה ששימשה את מפעל ההשקייה הקדום. המים, כאמור, מגיעים אל בריכת האגירה. בסמוך למעיין יש מדשאה רחבת ידיים.

מעיין בית הקשתות (עיינות איילון)

את בית הקשתות תראו בערוץ הנחל, מעל נביעת מי תהום – לוחות אבן המונחים על שלוש קשתות. נבנה בתקופה הרומית ושימש כנראה כמקום מרפא. בצדו המערבי של הבניין יש אמת מים מהתקופה הביזנטית המובילה את המים אל בריכת האגירה. 

באר איוב ועיינות איילון

בין חורבות הכפר הערבי דיר איוב נמצאת באר איוב. ליד עצי התות והתאנה שבמקום יש מעיין נובע, שמימיו נאספים לבריכה קטנה.

תל איילון

תל איילון שאתם רואים היום מזוהה עם העיר איילון, על שמה נקרא העמק כולו. ליד התל נובעים מספר מעיינות – עיינות איילון, ביניהם ביר אל-ג’אבר הנובע ממבנה אבן קדום מדרום למבצר ונחשב לגדול במעיינות. בתל איילון נמצאים גם שרידי המבצר הצלבני קסטלום ארנולדי, החולש על צפון העמק.

גבעת המצפור

לא רחוק משער הכניסה לפארק נמצאת גבעת המצפור, המהווה נקודת תצפית מרשימה על האזור. לידה אפשר לראות גתות עתיקות חצובות בסלע ובעונה – פריחת נרקיסים.

חורבת עקד

שרידי היישוב העתיק המוקפים חומה מימי בית שני ממוקמים בראש גבעה תלולה.  

דרך בורמה הירדנית

מהעיקול החד בראש נחל המעיינות יוצאת דרך לנסיעה ברכב, אותה סלל הלגיון הירדני בתקופת מלחמת העצמאות. הדרך עוברת מאמאוס לכפר יאלו, משם לבית נובא ולבסוף לבית ליקיא.

גבעה 312 וקבר שייח’ אבן ג’בל

מבנה קבר שייח’ אבן ג’בל, הנמצא על גבעה 312, מהווה נקודת תצפית מרהיבה אל עמק איילון. 

חניון הזיתים ושרידי אמאוס – נקודה שווה לקפה בשטח

את חניון הזיתים תמצאו ממערב לכביש מספר 3, ליד כרם זיתים. לא רחוק ממנו, משני צידי הכביש אפשר לראות את שרידי העיר היוונית אמאוס. זה אחד מחניוני הפארק, שם תוכלו לפתוח פק”ל קפה וליהנות מקפה מהביל בחיק הטבע לצד פרוסת עוגה טובה או פיקניק מפנק.

איפה אפשר לראות פריחה עונתית בפארק איילון – קנדה?

בין שבילי הפארק פורחים לאורך השנה פרחים. בסתיו תראו כאן סתווניות ונרקיסים. הסתווניות פורחות כבר בחודש אוקטובר, אחריהן, מסוף נובמבר מגיעים הנרקיסים. איפה תוכלו לראות אותם? דיווחי פריחה עדכניים מספרים שהם פורחים על הכביש לכיוון מגדל השמירה – בנסיעה ברכב מהשער הראשי, בין חורבת עקד לבית היערן ובמשטחי הסלע בצד המזרחי, סביב החנייה של גבעת המצפור. אפשרות נוספת היא בנסיעה מערבה מגבעת המצפור אל “דרך נוף צפונית” בשביל המסומן באדום.

מסלול רכיבה על אופניים בפארק איילון – קנדה

אוהבים לרכוב על אופניים? בפארק איילון – קנדה יוצא סינגל מעגלי ברמת רכיבה בינונית, מסומן בשחור, הידוע בשם “שביל הגורל השביעי”. השביל מתחיל בגבעה י”ד ומקיף את מרכז הפארק לאורך כ-12 ק”מ. לאורך השביל תוכלו ליהנות מנופי יער, בוסתנים ומדרגות חקלאיות.