איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

ראש הנקרה

073-782-4662
צוק ראש הנקרה הוא הנקודה הצפונית ביותר בקו החוף של ישראל, ואתר תיירות רב אטרקציות, שמוגדר כשמורת טבע. השמורה מצטיינת במצוק תלול שיורד אל תוך הגלים, אתר היסטורי מרתק ונקודת תצפית נדירה ביופיה, אך הדובדבן שבקצפת כאן הוא כמובן הנקרות המיוחדות והיפהפיות
| 05/07/2020

עדכון מאתר תיירות ראש הנקרה: האתר נפתח מחדש למבקרים החל מ-18/5/2020. הפעילות באתר הינה בהתאם להנחיות משרד הבריאות, אין צורך ברישום מקדים לפני הגעה.  שעות פתיחת האתר: 9:00-17:00 (כניסה אחרונה 16:00).

הנקרות

איך נוצרו הנקרות?

שרשרת זעזועים תת-קרקעיים יצרה סדקים רבים בסלע הגיר המקומי. מי הגשמים שירדו במשך הזמן חדרו בעד סדקים אלה, המסו והרחיבו אותם עד שיצרו בתוכם מחילות ומערות קטנות, מה שנקרא – תופעה קארסטית. גלי הים הפורצים בשצף קצף לתוך הסדקים ממשיכים את מלאכת ההרחבה, מלחכים את הסלע וחורטים בו צורות.

ביקור בתוך הנקרות

בעבר ניתן היה להגיע אל הנקרות רק בשחייה, אבל כיום מגיעים אליהן ברכבל, שיורד אליהן מגובה של שבעים מטר מעל פני הים בזווית של 60 מעלות (ולכן נחשב לקצר והתלול ביותר בעולם!). תמצאו כאן שתי קרוניות, האחת עולה והשנייה יורדת, והמראה שנשקף מהן מרהיב ומפחיד כאחד. על הסלעים ממול מקננות ציפורים רבות: יונים, שחפים לבנים גדולים ועוד. בירידה אל הנקרות אתה מרגיש כאילו אתה ציפור, בין שמיים וארץ, והנוף נפרש מתחתיך במלוא הדרו. הרכבל פועל בכל ימות השנה, למעט בימי סערה ורוח קשים במיוחד.

ממשיכים אל תוך הנקרות במנהרה חצובה המוליכה לאורכן. עונות השנה, הרוח, גובה הגלים, זריחת השמש, שקיעתה ואור הירח – כל אלה מאדירים את יופי הנקרות. מרגישים כאן היטב את קטנות האדם את מול איתני הטבע: המים ניתכים בעוצמה אדירה בסלע וניתזים אל על, במיוחד בשעת סערה. המים מטפסים כמה מטרים באוויר ונוחתים על משטח הטיילת, במראה מאוד לא שגרתי.

מעמדת התצפית של ראש הנקרה נשקף נוף מרהיב. ממש מתחת נמצא חוף בצת, שבקיץ תתקשו למצוא בו מקום. ממש בצמוד לו נמצא כפר הנופש של ראש הנקרה, וביום בהיר תוכלו לראות מכאן גם את עכו. 

קבלו הצצה לסיור בנקרות: 

מכאן נמשיך אל מנהרות הרכבת.

מנהרות הרכבת

הבריטים, ששלטו בארץ לפני קום המדינה, היו זקוקים לקו תחבורה נוח, זול ויעיל ממצרים לאירופה דרך ארץ ישראל, כדי להעביר בקלות חיילים ונשק למלחמה בנאצים. לכן, החליטו ליצור קשר רכבות ממצרים דרך ישראל, לבנון, תורכיה וממנה לאירופה, בנו את מסילת הברזל הגדולה, שאת חלק משרידיה ניתן לראות עד היום באיזור חוף בצת וגם כאן. הבריטים החליטו לעבור דרך צוק ראש הנקרה ולא מעליו, וכך, במאמץ אדיר נחצבו שתי מנהרות באורך כ-190 מטר וביניהן גשר שנמתח על פתחה של הנקרה הגדולה.

בשטח המנהרה הצפונית שנמצא בגבולות ישראל (המשכה הוא כבר בשטח לבנון) לא שונה כמעט דבר, ורק הוצבו בו שורות של כיסאות לצפייה קהל במיצג האורקולי "הים והסלע". המיצג הקצר מביא את סיפורו של המקום ומציג באופן ויזואלי את התהוות הנקרות. זוויות הצילום מיוחדות מאוד, ובין הצילומים המקוריים ניתן לראות כיצד נחצבו מנהרות הרכבת וכיצד פוצץ גשר הרכבת על ידי פלוגה מגדוד 21 של חטיבת כרמלי בליל ה-27 במרץ 1948. על פיצוץ הגשר הופקדה הפלוגה של יעקב פונדק (שועל), והייתה זו היא אחת מהפעולות הראשונות של חטיבת כרמלי, שהוקמה רק חודש לפני כן.

מידע שימושי על אתר ראש הנקרה

  • שעות הפתיחה: ראשון-חמישי : 10:00-16:00 | שישי: 9:00-16:00 | שבת 9:00-17:00

  • מחיר כניסה: מבוגר 48 ₪ | ילד (3-18), חייל, אזרח ותיק, נכה: 38 ₪

  • נגישות: חלקית. ניתן להגיע לנקרות בכיסא גלגלים באמצעות גשר הנגשה שמוביל אל הרכבל. הנקרות עצמן אינן מונגשות בשל חציבתן הטבעית בסלע, אך ניתן להכנס עם כסא גלגלים עד לנקרה הראשונה ולצפות מלמעלה בה ובחלק מהנקרה השנייה. המיצג האורקולי מונגש.

  • טלפון: 073-782-4662 למידע נוסף באתר ראש הנקרה >>

נקודה יפה לקפה בשקיעה

טיפ מעיתונאי הטיולים דובי זכאי: למרגלות מצוק ראש הנקרה נמצא אחד המקומות שבהם השקיעה היפה ביותר בחלק התחתון של רגל הפיל, ברחבה הקטנה לפני הכניסה למנהרת הרכבת בראש הנקרה. יורדים כמה מדרגות אל הגלים, ושם יש מקום על סלע שטוח מעל גלי הים. אפשר לשבת ולהכין את הקפה לצלילי הגלים המתנפצים.

  • איך מגיעים: נוסעים על כביש נהריה-ראש הנקרה (4) ונכנסים לצפון מגרש החניה באכזיב. משם מתחיל כביש קטן צפונה על קו המים. נוסעים עד לסופו ושם מדרגות היורדות לסלעים הלבנים.

התקשרו עכשיו לראש הנקרה: 073-782-4662

מדברים על ראש הנקרה

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על ראש הנקרה?

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה