מערת שמשון

| 27/02/2020

"מערת שמשון הקיימת במצוקים, היא מערה קרסטית גדולה, תוצר המסה טבעית של הסלע הדולומיטי הבונה את המצוק. במערה ובסביבתה נראים שרידים של תרבות אדם קדומה: קירות אבן, בריכה לאגירת מים וגרם מדרגות חצובות בסלע. על פי השרידים במקום, שימשה המערה משכן לנזירים. במערה שוכנים כיום עטלפים ממינים שונים כעטלף פירות, ועטלפי חרקים, יונקים המצויים בסכנת הכחדה בישראל." (מתוך אתר רשות הטבע והגנים)

מזרחית לישוב נחם שסמוך לבית שמש וצפונית לנחל שורק נמצאת מערה מעניינת שנקראת מערת שמשון. המקום היווה עבורי תחנה ראשונה בביקור במערות הרי ירושלים. לאחר הקפה בבוקר במערה והתצפית היפה המשכתי למערת הנטיפים הנמצאת דרומית למערת שמשון. כמובן המקום הוא נקודת עצירה חשובה לכל מי שמטייל בשביל הכחול מאנדרטת מגילת האש לכיוון מערת הנטיפים, וכך גם לכל מי שמטייל בשביל האדום לאורך נחל שורק. למי שיש רגליים חזקות, אני ממליץ להתחיל דווקא במערת הנטיפים ומשם לרדת לשורק, ולעלות את כל העליה לאנדרטת מגילת האש. העליה למערת שמשון והעליה ממערת שמשון לכיוון האנדרטה היא תלולה ויש להיעזר ביתדות מתכת (כפי שמתואר בתמונות).

הוראות הגעה

הגעתי למערת שמשון דרך הישוב נחם אליו הגעתי בתחבורה ציבורית. מנחם המשכתי לכיוון נחל שורק דרך המחצבה (שנמצאת היום דרומית לנחל, ולא צפונית כפי שמסומן במפה). השביל שמוביל למערה הוא כחול (בין מערת הנטיפים לאנדרטת מגילת האש).

חוות דעת על מערת שמשון

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...