כל המידע על הר בטח - תצפית מרהיבה על גבול הצפון

למקום זה אפשר להקדיש זמן רב. התצפית והמיקום יפים, מעוררי שלווה, וכדאי לבנות על זמן איכות במקום. קק"ל הקימה במרום ההר שתי סככות לתצפית, ופנימה יותר מתרומם מגדל תצפית של שומר היערות. הר בטח מתנשא מעל הישוב מעונה, ישוב חקלאי קטן. מבט אחד אל הצפון מכיל תמונה נפלאה של ישוב הכפר הנוצרי מעיליא, ובראשו מבצר וכנסיה. עוד צפונה מתרוממים ההרים על גבול לבנון, ובחורף מתווספת ליופי גם הכיפה המושלגת של החרמון. ממזרח לכפר בתי הישוב מעלות סדורים במורד, וממערב רואים את הים התיכון. 

נקודה שווה לקפה בשטח

בימי החורף, לאחר הגשמים העלייה להר קשה לרכב פרטי, בגלל נתיבים שחרצו מי הגשמים. רכב שטח לא מתקשה בעליה, במידה ויורד גשם, חלקו העליון של השביל בוצי וחלק ונדרשת זהירות רבה בירידה. בקיץ, כדאי לשקול לעלות להר לקראת אחה"צ, לשבת מול הנוף עד לשקיעה ללגום קפה טרי היישר מהפינג’אן ולהשתכר ממראות הצבעים המשתנים.

כשאתם כבר למעלה, כדאי לספר את האגדה על שני הרועים שלפני שנים היו יורדים עם הצאן למעיין אגר שנמצא בין שני ההרים - הר אגר והר בטח. יום אחד שרעו הורעים את העדרים על שפת המעיין והתווכחו בניהם: ההר של מי גבוה יותר, הר אגר או הר בטח. הוויכוח התלהט, שני החברים הפכו ליריבים, הסכינים נשלפו ורגע לפני האסון הגיע למקום הלך קשיש. הרגיע אותם, שמע על הסכסוך והשיא להם עצה נבונה: במקום לריב, טפסו יחד להר אגר ואחריו להר בטח, מהיכן שתוכלו לראות את הדיר שנמצא בראש ההר סימן שאותו הר עליו אתם עומדים הוא הגבוה יותר. וכך היה ושב השלום לעמק (כיום אנו יודעים שהר בטח גבוה מהר אגר ב-59 מטר).

מקום הישיבה מעל הנוף מחייב להשאיר את הרכב בחניה. דקה הליכה.

  • מתי לבוא: כל השנה, בקיץ כדאי לקראת השקיעה.

  • סוג הרכב: בחורף, רכב רב מינוע. בקיץ רכב גבוה.