כל המידע על חרבת רפע

שביל שאינו מתאים לרכב רגיל מוביל למערת חרבת רפע. פתח המערה נסתר, מתחת לעץ אלה ענק. שש כניסות מרוחקות זו מזו למערה, ליד הכניסה הראשית מטייל נבון השאיר חבל מגולגל. החבל נועד לעזור למטיילים הזוחלים במחילות המסתור למצוא את דרכם חזרה.

לטיול נדרש פנס ראש, רצוי עם סוללות רזרביות ועוד פנס ליתר בטחון. מערת `רפע` נחשבת כמערת מסתור יפה ומרתקת. הכניסות והיציאות, הפזורות על הגבעה, שונות אחת מהשניה, חלקן נסתר. בין הכניסה הראשית לבין היציאה המערבית מפרידים כחמישים מטר של זחילה בחשיכה עם אוויר דליל וחוסר יכולת להסתובב- נכנסת, תגיע עד הסוף.

הטיול אינו מתאים לחוששים ממקומות סגורים. עדויות היסטוריות שנמצאו מספרות על כפר שהיה במקום בתקופת הבית השני. החללים הגדולים בפתח הראשי הוכנו כבית בד ומחסנים תמימים לתוצרת חקלאית. לא רחוק משם, הוכן מחסן `תיחמון` בו אוחסנה סחורה, שהתושבים לא רצו לשלם עליה מס לשלטונות הרומיים.

מחשש מאויבים, התושבים הוסיפו תעלות קישור צרות ומפותלות מתחת לאדמה בין המערות, למקרה ויאלצו להימלט ולהסתתר. את קול בואם של הגייסות יכלו לשמוע מרחוק. הם נעו על הדרך הרומית הסמוכה, נעולים בסנדל ממסומר הנקרא `קלגס`. מצעדם של מאות החיילים הגיע לאוזני הכפריים, שמיהרו להחביא את התוצרת החקלאית והמורדים נכנסו למחילות. החיילים הרומיים לבושי השריון המסורבל לא יכלו לדחוק עצמם למחילות הצרות והמפותלות, כך יכלו המורדים להיעלם והמס על התוצרת החקלאית לא שולם. הכניסה הראשית למערה מחייבת מעט להתכופף תחת עץ האלה.

בכניסה מעופפים בעצבנות זבובים, כמו מבחן כניסה למערה - בפנים הם נעלמים. עוד עץ אלה מגיח החוצה מחור בגג המערה שקרס. אולם גדול ואפלולי נפתח, מסביב פתחים רבים בקירות, חלק מהפתחים חסום אחרי כמה מטרים. כדי לזחול במחילות, צריך לרדת למפלס התחתון. תוואי המסלול מסומן במחזירי אור- עבודה ברוכה של החברה להגנת הטבע. במחילות, האוויר לא משהו ויש שמחה בקצה המסלול.אזהרה חשובה: בחלק העליון של הגבעה בורות פתוחים, לכן השגיחו לאן הולכים ולשמור היטב על הילדים.