כל המידע על מצפור אלוני בית קשת

עדכון 1.12.2020: מקק”ל נמסר כי בעקבות השריפה ביער מורדות נצרת, הנזק ביערות ובתשתיות ולמען בטיחות האזרחים, מצפור אלוני בית קשת נסגר עד להודעה חדשה.

קק”ל הכשירה את יער בית קשת המשתרע על פני 25 אלף דונם. יש כאן גם מסלולי הליכה (בהם שביל ישראל), מסלולי אופניים ומצפורי נוף.

דרך הנוף

יער בית קשת משתרע על המורדות המזרחיים של הרי נצרת וכולל בתוכו את שמורת אלוני בית קשת, הר דבורה והר כסולות. דרך הנוף, שאורכה כ-18 ק"מ, חולשת על פני כל היער ומתאימה ברובה לכל רכב. בכניסה מפה של הפארק ונקודת העניין בו. סיבוב רכוב יפגיש אתכם עם המקומות הבאים:

מצפור הר דבורה והאורנים המנדטוריים

הר דבורה נמצא בגובה של 437 מטר מעל פני הים. הסלע הניצב בראש ההר חולק כבוד למלכת בריטניה אליזבת ובעלה הנסיך פיליפ בציון חתונת הכסף בינהם. מסתבר, שגם לבריטים הייתה מודעות לשמירה על נופה של ארץ ישראל בתקופת המנדט. הר דבורה וסביבתו הוכרזו על-ידם כשמורת טבע (אחת מיני רבות, כמו הר מירון). מתוקף כך נטעו באיזור שני מיני אורנים: האורן הירושלמי ואורן הגלעין. המין האחרון נעלם כמעט ברובו ושרידים בודדים שלו מצויים כאן.

מצפור הר תבור

תצפית על הר תבור עשויה להזכיר לכם כמה וכמה סיפורים היסטוריים: מלחמת דבורה, ברק וסיסרא, גדעון והמדיינים, ההתגלמות המשיחית של ישו וכן הלאה. ההר, המתנשא לגובה של של 562 מטר מעל פני הים בולט על רקע היותו בודד בשולי עמק יזרעאל. ההר הוא חלק מרכס הרי נצרת, שהתרומם והפך להורסט (גוש מורם) בעקבות קו שבר ופעילות טקטונית.

תל גובל

"ושב הגבול ימה אזנות תבור ויצא משם חוקוקה" (יהושע י"ט, ל"ד). התל, שמשתרע על שטח של עשרה דונם, מזוהה עם היישוב אזנות התבור, שסימן את הגבול בין שבט נפתלי מצפון לשבט יששכר מדרום. מהתל נפרסת תצפית יפה על הגליל התחתון המזרחי. מדרום לתל נחל אזנות - לאורכו פזורים עצי שיזף הפוגשים את עצי אלון התבור – שילוב מעניין.

חניון האלון הקשיש – נקודה שווה לקפה בשטח

נמצא בסמוך לתל גובל ומהווה מקום נהדר לפיקניק. לא משנה איזה סוג ארוחה תאכלו כאן, הכי כיף לסיים אותה עם קפה. ומה יותר טוב מאשר בצל האלון, אשר על שמו החניון, שעבר כבר את גיל 120. מספרים שנפוליאון בעת מסעו בארץ נח בצלו.

מצפור אלוני בית קשת

נקודת תצפית מרהיבה על התבור והגליל התחתון המזרחי ומורדותיו: רמת יבניאל, פורייה, כוכב וטבריה עלית. המצפור מונגש לכיסאות גלגלים ובמרכזו סככת צל. למרגלות המצפור יער פארק של אלוני תבור.

שביל הטרשונים

אורכו של השביל כ-700 מטר. ייחודו בהנצחת התופעה "קארסט", תהליך כימי בו המים ממיסים את הסלע. תצורת הטרשונים נגרמת בעקבות הרכבו הכימי של סלע הדולומיט שיחד עם כוחות חיצוניים מגיע למצב בו הוא נמצא כיום.

בהמשך הדרך לכיוון צפון נמצאים גן בית היערן ומצפור תורען. ייתכן ולא תספיקו הכל באותו יום, מה שישאיר לכם טעם של עוד.