שביל המתקנים החקלאיים

הטיול בדרך המתקנים החקלאיים אינו ארוך ואפשרי כל השנה. בימים חמים תהנו מהמון צל ובימי הסתיו יקבלו את פניכם החלמוניות הצהבהבות. המתקן החקלאי הראשון אשר תתיקלו בו שימש לייצור תירוש ולאחר מכן יין. מדובר בגת עתיקה המורכבת משלושה מתחמים: משטח דריכה, בור איסוף משקעים ובור איגום. שימו לב שפתח הבור האמצעי גבוה מהתחתית וזאת על מנת לתת למשקעים להצטבר מטה וכך רק הנוזל הנקי (ללא חרצנים וקליפות) יעבור אל בור האיגום. על הנוזל בבור איגום היו מפזרים פירורי חוואר שתרמו לסינון הנוזל. לאחר מכן היו אוספים אותו בכדי חרס ומאחסנים מתחת לקרקע עד לתסיסה.

אין הבור מתמלא מחולייתו. מן הגת נמשיך לעבר בור המים.  זהו שריד למאגר מים תת-קרקעי שנחצב בסלע. יושבי המדבר וספר המדבר ידעו לזהות היטב את כיוון זרימת המים על פני הקרקע. הבור היה ממוקם במקום כזה שהמים ניגרו אל פתחו, קרי נמוך מסביבתו. בעת ירידת הגשמים המועטים באזור "נלכדו" מי הגשמים הזורמים על פני הקרקע ותעלות שנחפרו לצורך זה הובילו את המים אל הבור. לעיתים נתן לראות בור שיקוע קטן שמנע מסחף להיכנס פנימה. סמוך לאחד הבורות נוכל לראות רהט (שוקת) ששימש להשקיית הצאן. מסביב לפתח ניתן לראות את חוליית הבור אשר באה למנוע נפילה פנימה.

אז אחרי שראינו גת ואספנו מים הגיע הזמן ליצר שמן. חדי העין ובעלי הנסיון בטיולים ישימו לב למשהו קצת שונה במפרכה הניצבת מולכם. ניתן לשים לב למבנה המפרכה המורכבת מאבן גדולה עליה פיזרו את הזיתים והדגנים, במרכזה חור אשר שימש כציר עשוי מעץ אליו הייתה מחוברת אבן אנכית  אשר הייתה מסתובבת על-ידי בהמה וכך רוסקו הזיתים. עם תום פעולת הפריכה (ומכאן השם עבודת פרך) נאספו הזיתים אל עקלים ומשם אל מתקן הסחיטה (בית הבד). אז אם הייתם חדי עין שמתם לב שאין מסביבכם מתקני סחיטה אלא רק מפרכות. אחת ההשערות היא שמדובר במפעל לייצור שמן טהור, כתית. מדובר בשמם אשר ניגר בראשית פעולת הפריכה - הוא השמן אשר נשלח אל בית המקדש.

עד כאן המתקנים הבולטים בשביל. ניתן להמשיך לאורכו ולהבחין בגדרות הצאן, תופעה מקראית נפוצה. עוד ניתן לבקר במערות המגורים ובית הכנסת שבחורבת ענים. לנוחיותכם ספסלים ופינות חמד לפיקניק וקפה.

נקודה שווה לקפה בשטח

נמשיך עם דרך הנוף עד לקצה הזרחי של היער. נחנה את רכבנו בסמוך ליישוב הר עמשא. כעת נצא רגלית בתוואי שביל ישראל ואיתו נטפס קלות לרוגם סוויף (אם החורבות). תוכלו להבחין בשרידי מצודת דרכים בזינטית שחלשה על הדרך. עכשיו, פתחו פק”ל קפה ובזמן שהמים מתחממים, תוכלו להנות מהנוף סביבכם. מדרום לכם הר עמשא הנקרא על שמו של עמשא בן יתר, מגיבורי דויד המלך.