תוואי נחל צלמון ותופעת מפלי פרוד

ראשיתו של הנחל בהר הלל וסופו בשפך הכנרת. הנחל מנקז את חלקו הדרומי של המירון ואחת התופעות המעניינות המאפיינות אותו באה לידי ביטוי בכיוון הזרימה. בהתחלה נחל צלמון "עושה רושם" שהוא זורם ממזרח למערב, אך מהר מאוד ניתן לראות איך הנחל מסתובב לו ומתחיל לזרום מזרחה.

אחרי מאגר צלמון הנחל כבר כל כולו שועט לעבר הכנרת. ההפכפכות הזאת בכיוון הזרימה מעידה על תופעה גאומורפולוגית הנקראת "שביית נחלים". נחל שזרם מגב ההר מזרחה הלך והתחתר אחורה עד לפגישתו עם נחל צלמון, שזרם לים התיכון ועכשיו הוא זורם לכנרת. היווצרות בקע ים המלח והירדן הביאה ליצירת בסיס סחיפה נמוך שזירז את זרימת הנחלים ושינה את מערך הניקוז בארצנו.

המפלים – נקודה שווה לקפה בשטח

על אף שמדובר בנחל צלמון, הקטע שבין עין רמיאל ליד מושב שפר לעין פרוד מכונה גם נחל פרוד והמפלים אף מצויינים במפת סימון שבילים (2). שביל סימון כחול לוקח אתכם ממגרש החניה במעלה האפיק ובמקביל לסלעי הטרוורטין (גיר מומס), בינות לעצים באווירה אירופאית.

המסלול קווי, מתאים גם למשפחות ולמטיילים שאינם מטיבי לכת. ניתן ללכת בו כמה שרוצים עד למפלים העליונים. בעת זרימה יש רצון עז לקפוץ למים, דבר שמומלץ באביב ולא בחורף. כמובן שהחורש הסבוך משרה אווירה רומנטית ורגועה, נצלו זאת עד תום - הצטיידו בפק”ל קפה ובעוגה טובה.

ממגרש החניה הגדול, ישנו שביל המוביל עד למפלים העליונים, שבסופו של דבר מגיעים לישוב שפר. בקצה השביל, ישנה חווה שבה ניתן לראות גמלים, פרות וכבשים.