יער השומרים

אם שאלתם את עצמכם, היכן עמק יזרעאל מצטלם הכי טוב, אז התשובה היא יער השומרים. בצמוד לקברו של אלכסנדר זייד, ממקימי ארגון "השומר", נמצא לו יער עם תצפיות נהדרות לעבר עמק יזרעאל והגליל התחתון. פרט למרפסות תצפית ויער אורנים, מציע המקום שביל הליכה קליל בעקבות ראשית ההתיישבות.
| 26/02/2020

 

על היער והשומרים

יער השומרים, הנקרא גם בשם יער לנדוי (ע"ש שמואל לנדוי, מאנשי הפועל מזרחי), הוקם על-ידי קק"ל בשיתוף חברי מושב שדה יעקב בשנות ה-30. היער נמצא בפאתי קריית טבעון. ניתן לקיים טיול שלם הכולל ביקור בגן הלאומי בית שערים, תצפית מגבעת שיח אבריכ וקפה ביער השומרים המדובר. בנוסף, ניתן להנות משביל הליכה נוח, הנקרא "שביל ראשית ההתיישבות". הגישה אל השביל ממש בכניסה ליער והוא מעגלי. 

ראוי לציין, שמיקומו של היער נמצא בסמוך למקום הירצחו של אלכסנדר זייד, מאנשי העלייה השנייה. זייד, לקח חלק גדול בהקמת כוחות המגן העבריים הראשונים: ''בר-גיורא'', ''השומר'' ואגודת השומרים. האגודה, שעל שמה היער, היא המאוחרת ביותר מבין שני הארגונים, שכן מקימיה דגלו לא רק בשמירה, אלא גם בעבודה. בית הקברות היחיד שלה, נמצא מדרום וצמוד ליער. בית העלמין של אגודת השומרים מיוחד מאוד, באווירה ובאנשים.

בזמן שמישהו מכם מכין את הקפה, מומלץ לטייל בשביל הליכה המוזכר לעיל, שם תוכלו להבחין בשרידי חקלאות קדומה. אלו הם שרידים של בית שערים העתיקה, הנמצאת גם כן בקריית טבעון. בית שערים הייתה אחת מן היישובים אליהם עברה הסנהדרין אחרי מרד בר כוכבא. רבי יהודה הנשיא (רב"י), חותם המשנה, קבור בגן לאומי בית שערים. 

נקודה שווה לקפה בשטח

מיד עם הכניסה ליער השומרים, המשיכו ישר עד הסוף. בקצה השביל נמצאות שתי מרפסות תצפית נהדרות. כל שעליכם לעשות זה לבחור היכן לשבת. תוכלו להכין את הקפה בנקודת תצפית אחת, למזוג אותו ולשתות אותו בנקודת תצפית השניה.

הוראות הגעה

למגיעים מכיוון מכביש 75:

יש להיכנס לקריית טבעון בכניסה המזרחית, המשיכו ישר בכיכר לעבר רחוב "יזרעאל" המקיף את היישוב. התעקלו עם הכביש שמאלה עד שתגיעו למשולש המהווה אי תנועה. כאן יש לפנות שמאלה (כלומר להמשיך להתעקל עם הכביש שמאלה, בשלב זה הופך רחוב יזרעאל לרחוב "השומרים"). מספר מטרים אחרי הפנייה תבחינו בתחנת אוטובוס אשר בצמוד אליה הכניסה ליער השומרים.

למגיעים מכיוון כביש 722 (יקנעם ודרום):

יש לחלוף אחר הפניה לשדה יעקב (מימינכם) ולפנות שמאלה לקריית טבעון. המשיכו במגמה ימינה כל הזמן עם דרך "שיכון אלה",  אחרי 500 מטרים לערך תגיעו למשולש המהווה אי תנועה. מימינכם בית הקברות של אגודת השומרים, וממול אתר הירצחו של אלכסנדר זייד. המשיכו ישר לדרך "השומרים". עד לתחנת האוטובוס מימינכם, אשר בצמוד אליה הכניסה ליער.

חוות דעת על יער השומרים

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

אירועי פורים 2020