על היער והשומרים

יער השומרים, הנקרא גם בשם יער לנדוי (ע"ש שמואל לנדוי, מאנשי הפועל מזרחי), הוקם על-ידי קק"ל בשיתוף חברי מושב שדה יעקב בשנות ה-30. היער נמצא בפאתי קריית טבעון. ניתן לקיים טיול שלם הכולל ביקור בגן הלאומי בית שערים, תצפית מגבעת שיח אבריכ וקפה ביער השומרים המדובר. בנוסף, ניתן להנות משביל הליכה נוח, הנקרא "שביל ראשית ההתיישבות". הגישה אל השביל ממש בכניסה ליער והוא מעגלי. 

ראוי לציין, שמיקומו של היער נמצא בסמוך למקום הירצחו של אלכסנדר זייד, מאנשי העלייה השנייה. זייד, לקח חלק גדול בהקמת כוחות המגן העבריים הראשונים: ''בר-גיורא'', ''השומר'' ואגודת השומרים. האגודה, שעל שמה היער, היא המאוחרת ביותר מבין שני הארגונים, שכן מקימיה דגלו לא רק בשמירה, אלא גם בעבודה. בית הקברות היחיד שלה, נמצא מדרום וצמוד ליער. בית העלמין של אגודת השומרים מיוחד מאוד, באווירה ובאנשים.

בזמן שמישהו מכם מכין את הקפה, מומלץ לטייל בשביל הליכה המוזכר לעיל, שם תוכלו להבחין בשרידי חקלאות קדומה. אלו הם שרידים של בית שערים העתיקה, הנמצאת גם כן בקריית טבעון. בית שערים הייתה אחת מן היישובים אליהם עברה הסנהדרין אחרי מרד בר כוכבא. רבי יהודה הנשיא (רב"י), חותם המשנה, קבור בגן לאומי בית שערים. 

נקודה שווה לקפה בשטח

מיד עם הכניסה ליער השומרים, המשיכו ישר עד הסוף. בקצה השביל נמצאות שתי מרפסות תצפית נהדרות. כל שעליכם לעשות זה לבחור היכן לשבת. תוכלו להכין את הקפה בנקודת תצפית אחת, למזוג אותו ולשתות אותו בנקודת תצפית השניה.