כל המידע על רוג'ום אל הירי – גילגל רפאים: תעלומה ברמת הגולן

בלב רמת הגולן, סמוך למושב הדתי יונתן, מחכה לכם תופעה מסתורית שמסקרנת רבים: מעגל אבנים קדום, שנחשף בסוף שנות השישים על ידי הארכיאולוג שמריהו גוטמן. 

המקום, שמכונה רוג'ום אל הירי, ובעברית גילגל הרפאים, שוכן במרכז שטח רחב שמכוסה במאות דולמנים – תאי קבורה מהתקופה הניאוליטית. במקום תבחינו בשלושה מעגלים ענקיים מאבני בזלת, זה בתוך זה, כאשר קוטרו של החיצוני שבהם הוא כ-150 מטר. במרכזם של המעגלים מתנשא גל אבנים בגובה של כשבעה מטרים. את מלוא גודלו של האתר ניתן לראות רק במבט מהאוויר.

תעלומת הרוג'ום: רקע היסטורי

ממש כמו מעגלי התבואה המסתוריים שמופיעים בשדות ברחבי העולם, גם גילגל הרפאים נותר עד היום אפוף מסתורין, ועדיין לא ברור לגמרי מה תפקידו, מתי נוצר ואיך.

בשנות השמונים התבצעה במעגל האבנים (רוגם) המרכזי חפירה ארכיאולוגית. בחפירה נמצא כי מדובר בקבר, שככל הנראה נבנה על בסיסו של לאחר גל או אתר מרכזי שכבר היה קיים במקום, אך לא ברור מתי נבנה כל המכלול. התעלומה הזאת ממשיכה להעלות שלל השערות לגבי הייעוד של מעגלי האבנים: אתר קבורה, אתר לפולחן אלילים, מצפה אסטרונומי, ויש אפילו כאלה שרואים בו בסיס להתקשרות עם עב"מים.

שימו לב: 

  • האתר נמצא בתוך שטח אימונים של צה"ל, ולכן יש לתאם את הביקור עם החטיבה המרחבית של צפון רמת הגולן. לרוב יאושר הטיול רק בימי שישי ושבת.

  • האתר הוא גן לאומי ואין להיכנס לתוך העתיקות על מנת שלא לפגוע בהם.


וכך הרוג'ום נראה ממבט על: