איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

רוג'ום אל הירי – גילגל רפאים: תעלומה ברמת הגולן

| 05/07/2020

בלב רמת הגולן, סמוך למושב הדתי יונתן, מחכה לכם תופעה מסתורית שמסקרנת רבים: מעגל אבנים קדום, שנחשף בסוף שנות השישים על ידי הארכיאולוג שמריהו גוטמן. 

המקום, שמכונה רוג'ום אל הירי, ובעברית גילגל הרפאים, שוכן במרכז שטח רחב שמכוסה במאות דולמנים – תאי קבורה מהתקופה הניאוליטית. במקום תבחינו בשלושה מעגלים ענקיים מאבני בזלת, זה בתוך זה, כאשר קוטרו של החיצוני שבהם הוא כ-150 מטר. במרכזם של המעגלים מתנשא גל אבנים בגובה של כשבעה מטרים. את מלוא גודלו של האתר ניתן לראות רק במבט מהאוויר.

תעלומת הרוג'ום: רקע היסטורי

ממש כמו מעגלי התבואה המסתוריים שמופיעים בשדות ברחבי העולם, גם גילגל הרפאים נותר עד היום אפוף מסתורין, ועדיין לא ברור לגמרי מה תפקידו, מתי נוצר ואיך.

בשנות השמונים התבצעה במעגל האבנים (רוגם) המרכזי חפירה ארכיאולוגית. בחפירה נמצא כי מדובר בקבר, שככל הנראה נבנה על בסיסו של לאחר גל או אתר מרכזי שכבר היה קיים במקום, אך לא ברור מתי נבנה כל המכלול. התעלומה הזאת ממשיכה להעלות שלל השערות לגבי הייעוד של מעגלי האבנים: אתר קבורה, אתר לפולחן אלילים, מצפה אסטרונומי, ויש אפילו כאלה שרואים בו בסיס להתקשרות עם עב"מים.

שימו לב: 

  • האתר נמצא בתוך שטח אימונים של צה"ל, ולכן יש לתאם את הביקור עם החטיבה המרחבית של צפון רמת הגולן. לרוב יאושר הטיול רק בימי שישי ושבת.

  • האתר הוא גן לאומי ואין להיכנס לתוך העתיקות על מנת שלא לפגוע בהם.


וכך הרוג'ום נראה ממבט על:

הוראות הגעה

רוג'ום אל הירי נמצא כ-3 ק"מ דרומית, למושב יונתן. נוסעים בכביש 808 לכיוון קצרין עד צומת דליות. מהצומת ממשיכים עד לתחנת האוטובוס ומשם כ-100 מטר נוספים, עד שרואים מימין שער בקר ועליו סימון כחול-ירוק-לבן (סימון שביל הגולן). כאן חונים וממשיכים ברגל צפונה (כ-2 ק"מ לכל כיוון במישור).

המסלול: בתחילת ההליכה עולים על הסוללה של מאגר דליות. אם תביטו צפונה לכיוון פארס, תגלו שטח מישורי ובו ערימת אבן גדולה – זהו גילגל הרפאים. מקיפים את המאגר משמאל וממשיכים עם סימון שביל הגולן עד שער הבקר ומשם אל שלוחת אל ארבעין. ממשיכים בשביל עד לשטח הבקר, ומגיעים לשביל המוביל אל הרוג'ום, שנמצא מימין. כדי להגיע אליו יש לחצות את נחל דליות הזורם כל השנה.

עוד באזור:


המידע בעמוד נכתב בעזרתה של נעמה מנספלד, רכזת הדרכה במרכז חינוך והסברה גולן.

חוות דעת על רוג'ום אל הירי – גילגל רפאים: תעלומה ברמת הגולן

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה