כל המידע על קניון עדה ותצפית חביות

קניון עדה מחותר בסלע חול אדום ומדהים! אין בו גבים של מים, אך הוא מרהיב ביופיו. המסלול עובר בתוך קניון אבן חול, שהולך ונעשה צר ויפה ככל שעולים בו. הקניון מנקז חלק מהמים מאזור רמת סירה וזורם כמעט מדי שנה. בכניסה לקניון ישנם עצי שיטה גדולים המשמשים למנוחה ולמקום מצוין לפיקניק משפחתי. בראש הקניון נמצאת תצפית מרהיבה, שממנה ניתן לראות את שלושת הנחלים הענקיים המתחברים למרגלותיכם: פארן, כרכום וערוד. בהמשך הדרך ניתן לבקר גם בבארות עדה - בארות פעילים שיש בהם מים, ולידם ציורי סלע. 

המסלול הינו קצר ומעגלי ואורך כשלוש שעות הליכה, כמובן שתלוי ביכולות המטיילים ועומס המטיילים בנחל.

דגשים:

  • המסלול עובר בשטח אש פעיל ולכן יש לתאם את היציאה לטיול עם מפקדת תיאום שטחי אש פיקוד דרום בטלפון: 08-9902926/7. המסלולים לתיאום: דרך הרכב האדומה בנחל פארן 19160, שביל רגלי כחול קניון עדה 17581
  • חשוב להשגיח על הילדים בעת העלייה בסולמות, ואף ללוות אותם לאורך העלייה. העלייה כוללת טיפוס בדרגת קושי קלה בסולם בגובה 7 מטרים ואחריו מאחזי יד בגובה 3 מטרים
  • בעלייה בדרדרת יש להקפיד לא להחליק
  • באזור רמת סירה ישנו מגוון רחב שלך בעלי חיים - כדאי לחפשם!
  • מומלץ לטייל בחורף, בסתיו ובאביב
  • לפני היציאה למסלול חשוב לוודא שאין אזהרת שטפונות
  • ההגעה אל נקודת ההתחלה של המסלול מצריכה נסיעה של רבע שעה בדרך כורכר עם חלוקי נחל קטנים, המתאימה לכל רכב
  • אין במסלול קליטה סלולרית
  • כ-1.5 ק"מ מערבית לחניה קיים חניון לילה

איך מגיעים:

יוצאים מפארן לכיוון כביש הערבה (90) ונוסעים דרומה כשמונה ק"מ. בצומת מנוחה פונים ימינה (מערבה) לכביש 13. ממשיכים עוד כ-11 ק"מ עד לצומת ציחור, ופונים ימינה לכביש 40 בכיוון מצפה רמון. ממשיכים בכביש כשני ק"מ וחוצים את נחל ציחור הרחב וממשיכים בכביש לכיוון צפון לכביש מטפס בגובה ולאחר כ-10 ק"מ מצומת ציחור אנו מגיעים לפניה חדה מאוד בכביש שמאלה, כמה מאות מטרים לפני העיקול בכביש יש ירידה ימינה לכיוון תצפית (יש שלט חום קטן) יורדים לדרך עפר לכיוון מזרח, הדרך מתחלפת לאספלט ומטפסת לתצפית חביות. מהתצפית נוכל לראות את נחל אוביל המדהים (ממזרח לתצפית) ואת אזור המצוק של נחל פארן (מצפון) מקום מצוין לקפה!

לאחר הקפה, חוזרים לכביש 40 וממשיכים צפונה, יורדים בכביש המפותל לתוך נחל פארן וחוצים את הנחל. בגדה השנייה מול מתקן השאיבה של מקורות (באר אשלים) פונים שמאלה בדרך עפר בסימון אדום (יש גם סימון שחור לכיוון נחל ערוד – לא לטעות). מופיע יש שלט לכיוון נחל פארן. מתקדמים על הדרך כ-4.5 ק"מ ומגיעים לפיצול כחול (קל מאוד לטעות ולא לראות את הפיצול!) בו פונים שמאלה בדרך ונוסעים כ-200 מטר והכניסה לקניון לפניכם. משאירים את המכוניות בכניסה לקניון ונכנסים ברגל.

איך מטיילים:

לאחר שתחנו בחניון המסודר, תצעדו פנימה בקניון הצר לפי סימון השבילים הכחול. תוך מספר דקות הליכה  ערוץ הנחל הופך לסדק צר ברוחב של אדם ממוצע. אחרי שתעברו את האתגר הראשון יחכה לכם אתגר נוסף - סולם בגובה 7 מטרים ומיד אחריו סולם נוסף, קטן בהרבה, ולבסוף – יתדות אחיזה, שיוציאו אתכם מהקניון אל קו הרכס.

איך תדעו שיצאתם מהקניון? כשתגיעו לנקודה הגבוהה באזור תצטרכו לפנות שמאלה על הסימון הכחול וללכת על קו הרכס המרהיב להמשך המסלול. ההליכה בחלק הזה היא מהיפות שתלכו בהם - זה רק אתם, ההרים מסביב ונחל פארן, הארוך בנחלי המדבר והרחב בנחלי ישראל שנמצא מצפון לנו.

לאחר 20-30 דקות של הליכה על שביל צר שעולה ויורד, תבחינו באבן גדולה, שעליה סימון שחור. כאן פונים ימינה אל עבר הערוץ הקטן שיוריד אתכם מקו הרכס. מכאן ההליכה במגמת ירידה, למעט מקטע של עלייה עם הסימון השחור, שבהמשכו פנייה ימינה מעל הנחל עד שתרדו לנחל הרחב.

החלק האחרון של המסלול עובר בנחל שבו סלעים רבים ועצי שיטה, המתאימים למנוחה קלה.

גלו מה קרה למשפחת שפיר, שיצאה לטיול בקניון עדה ולמה כמעט כולם הלכו לאיבוד: 


העמוד נכתב בעזרתו האדיבה של אורן מורגן, חאן מורגן‎ - אירוח וחקלאות במדבר